Yıldızların Büyüklükleri ve Hızları Hakkında Gerçekler

Sponsorlu Bağlantılar

Yıldızlar Hakkında Bilinmeyenler

Geceleri gökyüzünde gördüğümüz milyonlarca yıldız her ne kadar küçük ve basit gelse de gerçekler insanı hayretler içerisinde bırakıyor.Evrende bulunan ilk yıldız ve bu yıldızın büyüklüğü ile hızı nasıl olur diye hiç düşündünüz mü? Normal olan insanın bunu düşünmesi çok zor.Yıldızları kendisine iş edinenler yaptıkları araştırmalarla insanın kğçük dilini yutacak cinsten gerçekleri ortaya koydular.

EPO'nun teleskobundan alınan bir yıldız görüntüsü...

Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam ve Instituto Nazionale di Astrofisica’daki astronomlar evrende oluşan ilk yıldızlarla ilgili önemlibulgular ortaya koydu. Astronomlara göre; evrende oluşan ilk yıldızlar saatte 1.6 milyon km hızla dönüyor olabilirler.

Yıldızın Hızı ve Büyüklüğü

Galaktik Tümsek olarak nitelendirilen bölgedeki çok eski yıldızları, ESO’nun teleskopundan aldıkları veriler sayesinde yeniden analiz eden astronomlar yalnızca küçük kütleli yıldızların oluşturabileceğielementlerin izlerine rastladılar. Ancak araştırmacılara göre büyükkütleli ve çok hızlı dönebilen yıldızlar da bu elementleri oluşturabilirler. Bu bulguları toplayan astronomlar, evrenin en büyük ve en eski sekiz yıldızının, evrenin helyumdan daha ağır olan ilk elementlerini oluşturabilmiş olabileceğini söylüyorlar.

Bu büyüklükteki yıldızların saatte 1.6 milyon km hızla dönmesini kafanızda biraz da olsa canladırabilmeniz için Güneş’in saatte 7.600 km hızla döndüğünü söyleyelim. Ayrıca en eski ve büyük kütleli sekiz yıldız, Güneş’in kütlesinin yaklaşık sekiz katı büyüklüğünde.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    sibel
    11 Temmuz 2013 - 17:06

    dunyadan baska yerde yasanirmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir