Adana Kebap Tarifi ve Hazırlanışı

Sponsorlu Bağlantılar

Adana Kebap Hakkında Kısa Bilgi

Adana‘ya özgü bir kebap çeşidi olan Adana kebap,  satıra benzer bir bıçak la elde kıyılan parça etten yapılır.

Adana kebap diğer kebaplardan farklı olarak kullanıldığı et ile öne çıkmaktadır.Adana kebap erkek koyun etinden elde yapılır.Bu koyunlar doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Karışım hazırlanırken kullanılan malzemeleri biber salçası, kırmızı pul biber, kuyruk yağıdır. Pişirme esnasında kesinlikle vantilatör kullanılmamalıdır. Adana Kebabı’nın servisi, tamamlayıcı unsurlar olan yeşillik, sumaklı soğan salatası ve salatayla yapılmalıdır.

Dana eti ile kesinlikle yapılmaz. Sadece kuzu eti, kuzu kuyruk yağı, pul biber ve tuz ile yapılır.Mevsiminde ise pul biber elde edilen ve yörede kök biber denilen kırmızı biber,taze olarak minik küpler halinde doğranıp eklenir.Bunların dışında hiç bir baharat konulmaz. Adana dışında pilav ile yapılan servisler, Adanalılar tarafından makbul karşılanmaz.

Ayrıca bakınız: Adana Şehrinin Neleri Meşhur?

Adana Kebabının Malzemeleri

  • 1 kg ince çekilmis kuzu kiyma
  • 100 gr yag ic yag(teli yaglamak icin)
  • 1 çorba kasigi aci pul biber
  • 1 tatli kasigi kirmizi toz biber
  • Tuz
  • 1,5 cm eninde kebap sisleri

Kebabın Hazırlanışı

  1. Kıymayı, pul biber ve toz biberle iyice yogurun. Buzdolabina koyup 1,5-2 saat kadar dinlendirin. Dolaptan çıkarıp tuzunu koyun. Tekrar yogurun.
  2. Yogurdugunuz kıymadan avucunuzun aldıgı kadar parçalar koparark sislere tutturun. Elinize yapısmaması için ara sira avucunuzu ıslatarak bir elinizle sisi tutun, diger elinizle de kıymayı sise tutturarak, kebabı hazırlayın.
  3. Mangalı yakın. Sisleri mangala dizip iki taraflı olarak pisirin. Sumaklı sogan salatası ve yesil salata ile sıcak olarak servis yapın.

Afiyet olsun…

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir