Amino Asitler Nasıl Kullanılır

Sponsorlu Bağlantılar

Amino Asitler bitki ve hayvan hücrelerinden sentezlenen protein yapı taşlarıdır.

Aminoasitler yaşam için zorunlu olan 4 elementi yani karbon, hidrojen, oksijen ve azotu içerirler. Doğada bulunan 22 aminoasitten 10 tanesi organizmada yani vücutta yapılamaz. Bu nedenle bu aminoasite zorunlu aminoasitler denir ve mutlaka gıdalarla alınmaları gerekir. Aminoasitlerin diyetle alınan proteinlere göre emiiimi daha kolaydır. Aminoasit alımı büyüme ve insülin hormonlarının salınımnıı artırmaktadır. Gereksinimin üzerinde alınan aminoasitlerin kas gücü ve gelişimini artırmadığı gözlenmiştir. Tek başlarına kullanıldıklarında vücutta toksik etki gösterebilmektedir. Fenilalanin ve tirozin gibi aminoasitler ise vücuttaki epinefrin ve norepinefrinin dengesiz bir biçimde artmasına neden olur. Sonuçta kalbin normal çalışma ritmini bozar, tansiyon yüksekliğine neden olur.

Aminoasit Çeşitleri

İki çeşit aminoasit vardır.

1. Zorunlu (vücudun yapamadığı) aminoasitler: Arginin, fenilalanin, histidin, ziolösin, Hzin, lösin, metionin, treonin, triptofan, valin’dir.

2. Zorunlu olmayan (vücudun yapabildiği) aminoasitler: Alanin, asparagin, aspartik asit, glisin, glumatik asit, glumatin, prolin, serin, sistin, sistein, tirosin’dir. 2.Vücutta protein sentezine katılan, nörotransmitter olarak fonksiyon yapan ve enerji üretiminde kullanılan bileşiklerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  okan
  11 Mayıs 2010 - 22:16

  amino asit 6100 kullanıyorum budy building yapan arkadaşlar antremandan 30 dk önce 3 adet almalıdır antreman biter bitmez 3 adet daha almak zorundadır amino 6100 kasları toparlar ve etkinisini 15-20 dk içerisinde gösterir

  alaettin
  24 Aralık 2009 - 00:13

  arkadaşlar bu amino asitleri neden kocaman yaparlar bir anlam vermiş değilim yutmakta çok zorlanıyorum bende parçalayıp suda eritip kullanıyorum acaba etkisi ne olabilir bileniniz varmı ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir