Bebeklere İsim Koyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

İsim Verirken Dikkat Edin!

Bebeklere isim vermek çok önemlidir. İnsanın ömür boyu etiketi olan isimle seçilmeli, anlamı bilinmeli ve çocuk üzerindeki etkileri bilinmelidir. Prof. Dr. Tarhan tarafından isim vermenin önemi detaylı bir şekilde açıklandı. İsim koymanın psikolojik ve toplumsal etkilerine de değinen Tarhan, isim koyarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattı.

Prof. Dr. Tarhan; kişilerin, isminin ifade ettiği anlamı rol model olarak alabileceğini belirterek, “Seçilen isimler kişinin karakter yapısı üzerinde etkili. Gerek aile, gerekse çevre, kişiye isminin anlamı paralelinde davranırsa, o anlam kişiyle özdeşleşiyor” dedi.

İsimlerin, kişilik gelişimi ve kişilik yapısında etkisinin olduğunu, fakat bunu herkes için söylemenin doğru olmadığını ifade eden Tarhan, ismin kişide tanımlama yapmasına ve zihinsel kurgu oluşturmasına neden olduğunu vurguladı.

 

wpid-Bebek-uyku.jpg

Agresif İsimlerden Uzak Durun

Kişinin zamanla, ismiyle özdeşleşir davranışlarda bulunabileceğine dikkati çeken Tarhan, kişilerin bu konuda kendisini şartlandırabileceğini, isminin ifade ettiği anlamı ya da kişiyi rol model olarak benimseyebileceğini söyledi. Tarhan, anne ve babaların çocuklarını severken güzel sözler kullanması gerektiğini de hatırlatarak, aksi halde zihinde yapılan kodlamalarla kişilerin o role büründüklerini belirtti.

Vural, Savaş, Volkan, Alev gibi isimlerin kişilerde anlamlarına ilişkin etki yaptığının da altını çizen Tarhan, aile ve çevredekilerin kişilere isimlerinin anlamına paralel davranışlarda bulunması halinde o kişilerde saldırganlık, agresiflik, heyecanlılık gibi tepkiler gelişebileceğini ifade etti.

Güzel İsimler Güzel Roller

Güzel isimlerin kişilere güzel rolleri getireceğini belirten Tarhan, isim verilirken iyi düşünülmesi gerektiğini kaydederek, şunları kaydetti:

“Heyecan isimli bir hastamız vardı. Bayılma ve krizler görülüyordu kendisinde. Çünkü ismini duyunca kendisinde cinleri çağrıştırdığını söylüyordu. Bu çağrışımla korkuya kapılıyor, tedirgin oluyordu. Daha sonra ailesi, ismini değiştirdi. Mesela Muhammed ismi Osmanlı zamanında, yakın dönemde çok kullanılmadı. Çünkü kişi, ismine yakışır şekilde davranamazsa saygısızlık etmiş olur düşüncesiyle Mehmet ismini kullanmışlar hep. Çünkü kişi taşıdığı isme uygun davranamazsa, o ismi karşı tepki de geliştirebiliyor.”

Acımasız Savaş Kahramanlarının İsimleri

Almanya’da Hitler isminin artık çocuklara verilmediğinin de altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bulundukları zamanın kahramanı olarak görülen, ancak bugün kuru bir kahramanlıktan öte gidemeyen, zulüm ve gözyaşına neden olmuş “Cengiz” gibi isimlerin de çocuklara verilmemesi gerektiğini belirtti.

Tarhan ailelerin, çocuklarının acımasız, merhametsiz, zulüm sever olmasını istemiyorlarsa, bu gibi isimlerden uzak durmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Ayrıca bkz: İslamda Çocuğa Nasıl İsim Koyulur? İsim Koymanın Önemi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    Bebek
    08 Ağustos 2017 - 18:59

    Cengiz güzel bir isim. Cengiz Han’ı çağrıştırdığını da düşünmüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir