Bebeklerin Zekasını Geliştiren Egzersizler

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde zihinsel gelişim

Bebeğinizin büyüdüğünde daha zeki bir insan olmasını istiyorsanız çocukluktan işe başlamalısınız. Bebeğinizin zekasını geliştirmek için hangi aktivite ve eğitim yöntemlerini tercih edeceğinizi bilmelisiniz.

Her anne ve baba çocuğunun mükemmel olmasını ister. Çocuğunuzun zeki olmasını istiyorsanız bunun kendi kendine olmasını beklemeyin. Çocuğunuzun  her şeyin en iyisini hakettiğini düşünüyorsanız harekete geçmelisiniz. Onun için en doğru zihinsel gelişim programını uygulayarak bebeğinizin zekasını geliştirin.

Sponsorlu Bağlantılar

rp_oyuncak_cocuk_bebek.jpg

Şekilleri ve renkleri tanıma

1. Blok kutusu

Malzemeler

Kapaklı ayakkabı kutusu, tahta bloklar (geometrik şekilli), kalem, makas

Gelişen beceriler: El-göz koordinasyonu, eşleştirme, boyut ve şekil ayrımı, görsel ayrım

Şekillerle oynamak bebeğinizi matematiğe hazırlar. Blokları teker teker kutunun üzerine koyun, kenarlarını kalemle çizin ve makas yardımıyla şekilleri çıkarın. Bebeğinizle birlikte blokları deliklerden geçirerek eğlenin. Tekrar tekrar yapın. Bebeğinizin blok kutusunu keşfetmesine izin verin. Zamanla hangi bloğun hangi delikten geçebileceğini öğrenecektir.

Görsel algı artımı

2. Renk karışımı

Malzemeler

Gıda boyası (sarı, kırmızı, mavi), iki kap su

Gelişen beceriler: Konsept gelişimi

Bu renk aktivitesiyle keyifli vakit geçiren bebeğinizi izleyin. Bebeğinizin kaplardan birindeki suya mavi boyayı sıkmasını sağlayın ve “mavi” deyin. Bebeğinizden kırmızı boyayı alıp aynı kaba sıkmasını isteyin ve bu sefer de “kırmızı” deyin. Şimdi de yeni rengin adını söyleyin: “mor”. Sonrasında diğer kabı kullanın, sarı ve mavi ile yeşil rengi elde edin.

Dil ve kelime dağarcığı gelişimi

3. Tepeden tırnağa

Sponsorlu Bağlantılar

Malzemeler

Çıkartmalar

Gelişen beceriler: Vücut farkındalığı, dil gelişimi, görsel ayrım

Bu aktiviteyle bebeğinizin vücudunun bölümlerine aşina olmasını sağlayın. Gözlerinizin üzerine, alnınıza, burnunuza, kulaklarınıza, omuzlarınıza, dizlerinize ve tüm ayak parmaklarınıza renkli çıkartmalar yapıştırın. Aynılarını bebeğinize de yapın. Sonrasında çıkartma yapıştırdığınız yerlere tek tek dokunun, dokundukça isimlerini söyleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir