Yeni Doğan Bebek Sünneti Yaptırmanın Faydaları ve Avantajları

Sponsorlu Bağlantılar

Yenidoğan sünneti neden tercih edilmeli?

Eskiden çocuğu sünnet ettirmek için belli bir yaşa gelmesi beklenirdi. Ancak son yıllarda sünnet bebek doğduktan hemen sonra yapılmaya başlandı. Yenidoğan sünneti olarak bilinen bu sünnet ettirme yöntemi doğumdan sonra 24-48 saat içinde yapılmaktadır. İslam dininde de bu şekilde sünnetin tavsiye edildiği biliniyor. Yeni doğan sünneti yaptırmak oldukça faydalı olup ebeveynlerin bu sünnet şeklini tercih etmeleri daha doğrudur.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Cem Kara, yenidoğan sünnetinin neden tercih edilmesi gerektiğini ve yenidoğan sünnetinin faydalarını anlattı. Normal sünnete göre çok daha faydalı ve kolay olan yenidoğan sünnetini yaptırmalı mıyım diye kendine soranlar için Çocuk Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Cem Kara şu cevapları veriyor.

sünnet

Sponsorlu Bağlantılar

1. Anesteziye gerek yok

Çocukluk döneminde sünnet, genel anestezi altında yapılır. Her ne kadar çocuklara özel ve son derece dikkatli yapılıyor olsa da anne-babalar çocuklarının anestezi almasından endişe duyar. Yenidoğan döneminde yapılan sünnette bebeklere genel anestezi yapılmaz.Bu da anesteziden doğan riskleri ortadan kaldırır. Pipi etrafında sağlanan lokal uyuşukluk, yenidoğan sünneti için yeterlidir.

2. Dikiş ve estetik gerektirmiyor

Yenidoğanlarda uygulanan sünnet tekniği dikişsiz bir yöntemdir. Bebekteki yara iyileşmesi oldukça hızlıdır. Sünnet dikişsiz, yara iyileşmesi de hızlı olunca ortaya estetik sonuçlar ortaya çıkar.

3. Kanama riski çok düşütür

Sünnet derisinin damarsal yapısı yeni gelişmekte olduğundan, sünnet işlemi sırasında kanama kontrolü kolay, işlem sonrası kanama riski oldukça az olur.

4. İyileşme çok hızlıdır ve bakımı kolaydır

Yenidoğan sünnetinden sonra özel bir pansumana bile gerek duymadan, neredeyse bebeğin göbeği düşene kadar iyileşme sağlanır. Zaten ilk 48 saat annenin hastanede olduğu döneme denk geldiğinden, bu ilk bakım, hastanede hemşireler tarafından sağlanır. Anne bebeğiyle birlikte eve gittiğinde, özel hiç bir şey yapmadan sünnet derisinin hızla iyileştiğini görür. Bu dönemde anneden istediğimiz tek şey, bebeğini sık sık emzirmesidir. Bu da ailenin işini oldukça kolaylaştırır. Sünnetten iki gün sonra bebek normal şekilde banyo yapmaya başlayabilir.

5. Bebekte travmaya neden olmaz

Gerek yetişkinlerin anlattığı hikayeler gerekse de çocukların sünnet olan arkadaşlarından duydukları, sünnetin bir travma sebebi olmasına yol açabilir. Çocuk büyüdükçe genel anestezi alma gereği, ameliyat şeklinin değişmesi, iyileşme sürecinin uzaması travmayı ağırlaştırabilir. Sünnet, çocuk için baş etmesi zor, korkulan hatta kaçmaya çalışılan bir olaya dönebilir. Anılardaki yeri ne yazık ki acı ile özdeş hale gelir. Oysa yenidoğan sünneti bebek tarafından hatırlanmaz bile.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir