Bir İnsana Yakışan En Güzel Saç Stilleri

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

Bir insana yakışan en güzel saç stilleri nelerdir?

Cevap:

Saç Stilleri

Sorduğunuz soruda bayanlar yada erkekler olarak bir tanım kullanmadığınız için iki farklı durum için cevap vermeye çalışacağız.Kadınlar ve erkekler için en güzel ve en uygun saç stillerini size aktaracağız.Aşağıdaki makalelerde aktarılan saç stilleri arasında kendinize en uygun saç stilini tercih edebilirsiniz.

Erkelerde Dağınık Saç Stilleri

“Öyle önemli işlerle meşgulüm ki, saçlarıma ayıracak vaktim yok.”

“Özgür ruhlu ve doğal bir erkeğim ben.”

“Saat öğleni geçmiş olabilir, ama ben süper seksi kız arkadaşımla yatak maceramdan yeni kalktım daha…”

“Yataktan yeni kalkmış gibi” görünen saç stilini pek çok farklı şekilde yorumlamak mümkün. Neticede, bu en çekici stillerden birisi ve takım elbiseli gençlerden sanatçı ruhlara kadar herkesi etkisi altına alıyor. Bu öyle bir model ki, saçınızı arkaya veya yana doğru taradığınız anda cool bir uslu çocuğa dönüşmeniz de an meselesi. İşte bu da “dağınık” saç stilini erkekler arasında favori yapmaya yetiyor: Bakımı çok kolay…

Öte yandan, kendinizi tamamen bırakarak da “yataktan kalkmış gibi” görünen saça ulaşmanız mümkün değil. Aşağıda, size uygun stili seçme ve kendi üzerinizde uygulama yöntemlerini uzman kuaför Ashley Smith’ten önerilerle bulabilirsiniz.

Adam Levine (Solist – Maroon 5)


Görünüm: Üstler dağınık, yanlar temiz.

Hangi tip saça uygulanabilir?: Tümü.

Kim için?: İş saatlerinde daha derli toplu görünmesi gerekenler için biçilmiş kaftan. Yanlar düzgünce kesilmiş olduğundan, iş ortamına daha uygun olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl tarif edersiniz?: Yanlar ve arka için “temiz” ve “derli toplu” kelimelerini kullanın. Üstte ise daha uzun ve dağınık bir model isteyin.

Hangi ürünleri kullanmalı?: Mat görünüm için suda çözünebilir kremleri tercih edin.  Saçınızda fark edilmemeli. Bunun gibi kısa ve parçalı modellerde parlak jöleden kaçının, uzaktan bakınca saçınız yağlı gibi görünebilir. Ayrıca, tüm gün boyunca etkisini devam ettiren ürünleri tercih edebilirsiniz.

Hazırlama süresi: Beş-on dakika. Kuru saçla başlayın. Parmak ucunuza nohut kadar bir parça jel alıp ellerinize iyice yayın. Topak ve pürüz olmamalı. Köklerinden başlayarak saçlarınızı elinizle şekillendirin. Saç uçlarını parmak uçlarınızla çekerek dikleştirin. İstediğiniz şekli verebilirsiniz.

Kuaföre gitme vakti: Dört-altı haftada bir. Pek çok berber, kesimler arasında ufak tefek düzeltmeleri ücretsiz olarak yapacaktır. Kısa saçlar için bu ziyaretler önemlidir. Örneğin, altı haftada bir kesime gidiyorsanız, üç haftada bir beş dakikalığına uğrayıp ense ve favorinizi düzelttirmenizi tavsiye ederiz.

Robert Pattinson (Aktör – Twilight)

robert_pattinson

Görünüm: Çok daha uzun ve karmaşık görünümlü bir versiyon.

Hangi tip saça uygulanabilir?: Düz, hafif dalgalı.

Kim için?: Daha genç, yaşam biçimi daha “pis” bir görünüme müsait kişiler için uygundur. Sabahları saçına yeterli vakit ayırabilecek, ancak sık sık kuaföre gitmekten hoşlanmayanlar için tavsiye edilebilir.

Nasıl tarif edersiniz?: “Uzatmak istiyorum, sürekli bakım gerektirmesin. Karmaşık bir kesim ve oldukça uzun olsun ki pek çok farklı şekilde kullanabileyim.” diyebilirsiniz.

Hangi ürünleri kullanmalı?: Şekil vermek için krem veya jöle kullanın. Gerçekten hafif bir tür olmalı ki, gözle görünmesin ancak saçınızı da tutabilsin. İyi bir saç spreyi de kullanabilirsiniz.

Hazırlama süresi: 15-20 dakika ayırmalısınız. Kuru veya tercihen nemli saça uygulayın. Yukarıda anlattığımız tekniğin aynısını kullanın: Elinize yayın ve kökten uca doğru tüm saçlarınıza sürün. Saç uçlarını parmaklarınızla çekin. Saçlarınız kuruyunca spreyle sabitleştirin, böylece zamanla model bozulmaz.

Kuaföre gitme vakti: Sekiz ile on haftada bir. Hatta daha uzun bir süre bile olabilir. Kısacası, saçlarınız artık şekil vermenizi zorlaştıracak kadar uzadığında berberinizin kapısını çalabilirsiniz.

Ryan Reynolds (Aktör)

Görünüm: Robert’tan daha muhafazakar, Adam’dan biraz daha çılgın.

Hangi tip saça uygulanabilir?: Dalgalı, kıvırcık saçlar.

Kim için?: Saçı kendinden dağınık olan ve ortalama bir “yataktan yeni kalkmış” havası arayanlar için.

Nasıl tarif edersiniz?: Ciddi miktarda dağınık kesim istediğinizi söyleyin. Kuaförünüzün dalgalı saçta uzman olduğundan emin olun, zira dalgalı saç kesimi düz saç kesiminden daha zordur.

Hangi ürünleri kullanmalı?: Saç daha kaba dokulu olduğundan, biraz daha yağ bazlı ürünlere yönelebilirsiniz. Losyonu andıran bakım kremleri en iyi seçim olabilir.

Hazırlama süresi: Beş ile on dakika arasında. Nemli veya kuru saça uygulayın. Elinize nohut kadar yayıp kökten uca doğru saçınıza sürün. Parmak uçlarınızla saç tutamlarını belirleyip zevkinize göre dağınık modeli oluşturabilirsiniz. Eğer saçınız aşırı kuru veya sertse, şekillendirici üründen az miktarda yanınızda taşımanızda fayda olabilir. Gün içerisinde bir-iki defa modeli tazelemeniz gerekebilir.

Kuaföre gitme vakti: Dört ile altı haftada bir. Dalgalı ve kıvırcık saçlar aşağı değil de yanlara doğru uzadığı için düzenli olarak kuaförünüzü ziyaret etmeniz gerekecektir.

Kadınlarda Yüze Göre Saç Stilleri

Botoksu ya da plastik cerrahiyi unutun. Yüzünüzde hızlı bir değişim yaratmak istiyorsanız, yüz şeklinize uygun yeni bir saç kesimini deneyin.

“Müşterilerime her zaman perçemin botokstan daha ucuz olduğunu söylerim. Bir saç stili sizi tamamen yeni bir ruh haline sokabilir” diyor New York City Valery Joseph Salon’un baş stilisti Maria De Los Angeles. “Saç kesimi ile yapılabilecek çok fazla şey vardır.”

Elbette görünümünüzde köklü bir değişiklik yaparken, doğru seç kesimini seçmek hayati önem taşır. En önemli noktalardan biri de, yüzünüze uygun saç kesimini seçmektir. İşte De Los Angeles’in farklı yüz şekilleri için önerileri.

Yuvarlak (Cameron Diaz, Charlize Theron)

“Yuvarlak yüz, klasik bir yüz şekli olarak değerlendirilir,” diyor De Los Angeles. “1940’larda, bu yüz tipi için popüler görünüm, yumuşak ve doğal dalgalardı. Artık daha çok deniz dalgaları duygusu yaratan kıvrımlar yapıyoruz.” İşin püf noktası kıvrım uzunluğunu yanakların altına kadar uzatmaktır; stilistinize katları çok kısa yapmamasını söyleyin.

Köşeli (Angelina Jolie, Jennifer Garner)

“Böyle bir yüz şekliniz varsa, birçok saç stili size yakışacaktır. Ama yüz hatlarınız büyükse, saçınızın uzunluğu ve dokusu konusunda kendinizi ne kadar rahat hissedeceğinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir” diyor De Los Angeles. “Angelina Jolie bunu doğru yapıyor: Uzun saçı tercih ediyor ve yüz hatlarını dengeliyor. Saçları kısa olsaydı, sadece dudaklarını görürdünüz.”

Kalp (Reese Witherspoon)

“Bu tip yüzlere en çok yana atılmış bukleler güzel durur; çünkü genellikle alın genişliği yanak genişliğinden fazladır,” diyor De Los Angeles. “Saçların elmacık kemiği çizgisine doğru daha dolgun görünmesini sağlayacak katları severim. Çok düz saçı sevmem;  yanak noktasını çok fazla gösteren bir perdeye benzer düz saç.”

Uzun (Lisa Rinna, Joy Behar)

“Yapmak istediğiniz şey, yüzün uzunluğunu kısaltmaktır; bu nedenle, perçemlerin gerçekten işe yaradığını düşünüyorum,” diyor De Los Angeles. “Yüzün çevresinde daha kısa katların olması da işe yarayacaktır. Saç, göğüs bölümünü aşacak kadar uzun olmalıdır. Ayrıca ben uzun hatlardan da uzak dururdum.” Zaten uzun olan bir yüzü daha da uzun gösterecek çok uzun saçların tercih edilmemesini de öneriyor. Bunun yerine, kafanın üst kısımlarında katlar olmasını ve saçların bu bölümde daha dolgun durmasını tercih edebilirsiniz.

Herkes için: Perçemler

Her yüz şekline uyan ve yüzünüzü canlandıracak bir başka görünüm: perçemler! “Özellikle kaş uzunluğundaysa, perçemler yüzünüzün tüm görünümünü yenileyebilir,” diyor De Los Angeles. “Biraz kat ve yana atılmış perçem birçok kadında harikalar yaratır. Perçem, sizi çok daha harika ve modern gösterir.”

Perçem kullanmayı tercih ederseniz, muhteşem bir görünümden berbat bir görünüme geçmemek için bu perçemlerin sık sık düzeltilmesi gerektiğini unutmayın. “Düz perçemler hoş görünebilir, ama onları taşımak zor olabilir ve perçemin bakımı gerçekten zordur,” hatırlatmasını  yapıyor De Los Angeles.

Burçlara Göre Saç Stilleri

Astrolojiye, karakterinizin farklı yönlerini keşfedip geleceğinizle ilgili öngörü sahibi olmak üzere başvuruyor olabilirsiniz. Peki, size en çok hangi saç modelinin yakışacağı konusunda da burçların size sunabileceği çok şey olduğunu biliyor muydunuz? Ankara’da 15 yıldır kuaförlük yapan ve müşterilerinin saç ve makyajlarını burçlarına göre tasarlayan Nazan Tezcan’ın söylediği gibi, ”Kadınların çoğu, burçlarının giyim, kuşam, saç ve makyaj tarzlarını belirlediğini bilmiyor”.

Bize burcunuzu söyleyin, karakterinize en uygun olan saç modeli ve renginin hangisi olduğunu söyleyelim!

Koç: Özgürlüğüne düşkün birisi varsa, işte o sizsiniz. Sizin için en korkutucu şey kısıtlanmak. Bu yüzden sizin için uygun olan, rahat kullanabileceğiniz, sizi engellemeyecek bir saç kesimi. Söylememize gerek  bile yok; saçlarınız uzunsa, at kuyruğu yapıyorsunuz. Doğuştan lider olduğunuz ve dikkat sevmeyi çok sevdiğiniz için de kızıl renk saçınıza çok yakışıyor.

Boğa: Kimse sizin havai, ayakları yere basmayan biri olduğunuzu söyleyemez. Dostlarınıza sorarsak, ne kadar güvenilir, dirençli, sabırlı ve gerçekçi biri olduğunuzu söyleyeceklerdir. Bu yüzden tercihiniz daima doğal olandan yana. Abartılı, gösterişli, dikkat çekici modeller size göre değil. Ayrıca değişiklikleri ve yenilikleri sevdiğiniz için de kızılın açık tonları ve sarı sizin için ideal.

İkizler: Monotonluk, bir sirk cambazına ne kadar uzaksa size de o kadar uzak! Bu nedenle, dostlarınız muhtemelen sizi bir ay platin sarısı saçlarınıza alışmaya çalışırlarken, bir sonraki ay başınızdaki deniz mavisi esintileriyle karşılaştıklarında şaşırmıyorlardır. Bu yüzden, size saç modeli önermemiz çok zor. Ancak bahse gireriz ki; neşeli, hareketli, duyarlı ve rahatı seven mizacınızla, rahat kullanılan, özel bir bakım gerektirmeyen, evden çıkmadan önce şöyle bir taramanızın yeterli olacağı saç modellerini tercih ediyorsunuzdur.

İkiz karakterli mizacını saç renginde de görmek isteyen İkizler kadını için röfleli ve gölgeli saçlar uygundur.

Yengeç: Bir hayvan olarak dünyaya gelmiş olsaydınız, mutlaka kedi olurdunuz! Romantik ve şefkatlisiniz. Alışkanlıklarınıza, değerlerinize ve evinize son derece bağlısınız. Ama özgürlüğünüze de bir kedi kadar düşkünsünüz. Kişisel alanınıza sizin izniniz olmadan birisi yaklaşır yaklaşmaz, tırnaklarınızı hemen çıkarıverirsiniz. Bu yüzden, saçlarınız siz istediğiniz zaman istediğiniz kişiye sunmak üzere, gözlerinizdeki anlamı saklayabilecek kadar uzun olmalı.

Sezgileri kuvvetli ve duygulu Yengeç kadınına, açık kumral saç rengi çok yakışır.

Aslan: Adı üstünde; ormanların kraliçesi sizsiniz! Tüm gözler üzerinizde toplanmalı, sizi gören herkes kıskançlığından titremeli! Bu yüzden de dikkat çeken, gösterişli ve cesaret isteyen saç modelleri tam size göre. Kendine güvenen, tutkulu ve ateşli Aslan kadınlarının rengi açık kumral ve fındık kabuğu rengidir.

Başak: Mükemmellik göbek adınız! Dağınıklığa, pasaklılığa tahammülünüz hiç yok. Hata affetmediğiniz için de ayrıntılar sizin için bütün kadar önemli. Bu yüzden saçlarınızın da her zaman bakımlı ve özenli olması şart. Sorumluluk sahibi ve hassas bir mizaca sahip olan Başak kadınının rengi platin tonlarıdır.

Terazi: Sizi anlatacak en iyi deyim, ‘ne yardan ne serden’ olurdu. Estetiğe, konfora ve lükse karşı başkalarından daha duyarlısınız. Ama yine de gösterişi ve abartıyı sevmiyorsunuz. Bu nedenle tavsiyemiz, sade, ama şık saç modellerini tercih etmeniz.

Cazibeli, hayat sevinciyle dolu ve uyumlu Terazi kadını için en uygun saç rengi kumral tonlarıdır.

Akrep: Şimdiye kadar isteyip de elde edemediğiniz hiçbir şey olmadıysa, siz tipik bir Akrep kadınısınız! O delici bakışlarınızı istediğiniz kişiye odakladığınızda, ona ulaşamama ihtimaliniz sıfır. Çevrenizde bıraktığınız soğuk izlenime rağmen, gizem ve tutku, hayatınızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Küt kesimli saçlar, Akrep kadınlarının saklı güzelliklerini ortaya çıkarmaları açısından biçilmiş kaftandır.

Azimli ve cazibeli Akrep kadını için en uygun saç rengi kuzguni siyahtır.

Yay: Kuşlar kadar bağımsız olmak temel özelliğiniz. Hangi konuda olursa olsun, dizginler mutlaka sizin elinizde olmalı. Oyunun kurallarını koyan da, çiğneyen de her daim siz olmalısınız. Jöle, sprey gibi ürünlerden hoşlanmadığınız için, yumuşak saç modeli kullandığınıza bahse gireriz.

Dışa dönük, maceracı, aynı zamanda zarif Yay kadının rengi koyu kumraldır.

Oğlak: Karakterinizi tarif edecek en uygun kelime, sağlamcılık olmalı. Sizi tanıyan kime sorarsak soralım, sorumluluk sahibi, güvenilir, sebatkar, hırslı ve çalışkan kişiliğinizden bahsedecektir. Hayatınızın her yönünde olduğu gibi, saç konusunda da sağlamcı olduğunuz için, saçınızın dağılmasını önleyen sprey ve jöle gibi ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Neşeli, çalışkan, hırslı yapısıyla dikkat çeken Oğlak kadınına en çok yakışan saç rengi toprağın tonlarıdır.

Kova: En çok kullandığınız kelimeler, prensip ve mücadele olmalı. Her şeyi bilip görüyormuş gibisiniz. Sıra dışı zevkleriniz var ve inançlarınız için büyük mücadelelere girmekten çekinmezsiniz. Hal böyle olunca, karmaşık, her daim bakım isteyen saç modelleri, size göre değil elbette. Sade, ama şık bir modeli tercih etmelisiniz.

Özgürlüğüne düşkün, iş bitirici ve kararlı Kova kadınının saç rengi kızıl ve violet’tir.

Balık: Bir Balık olarak, suyun altından hiç çıkmamaya alışmış olmalısınız. Düşler, gerçeğin alanından çok daha yakın size. Burçların en duygusalı sizsiniz ve mantıktan çok sezgilerinizle yolunuzu buluyorsunuz. Hassas karakteriniz saçlarınıza da yansıdığından, boya ve perma gibi kimyasal uygulamalardan uzak durmalısınız. Saçlarınızı mutlaka boyayacaksanız, bitkisel boyalar kullanmaya özen gösterin.

Zengin bir iç dünyası olan Balık kadınına toprak rengi ve tonları çok yakışır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir