Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Bulaşık makinesinde bunları yıkamayın

Bulaşık makinesinde her türlü bulaşık yıkanabilir mantığı yanlıştır. Her türlü yemek bulaşığını bulaşık makinesinde yıkamak doğru değildir. Bu yüzden bulaşık makinesinde nelerin yıkanıp nelerin yıkanmaması gerektiğini anlamak için en önemli kriteriniz her parçanın üzerinde  “Bulaşık makinesinde yıkanmaya müsaittir” ibaresi olduğuna dikkat edin.

Ancak her çatal, kaşık, bıçak ve diğer mutfak gereçlerinin üzerinde bu ibareler yer almayabilir. Bunun için nelerin bulaşık makinesinde yıkanmaması gerektiğini öğrenin. Biz de size bulaşık makinesinde neler yıkanmaz diye bir rehber oluşturduk.

Bulaşık makinesi

Sponsorlu Bağlantılar
Ahşap & Kemik Eşya: Ahşap ya da kemik saplı eşyaları bulaşık makinesinde yıkamayın. Aksi taskdirde çatlayabilir, kırılabilir, yapıştırılan kısımları açılabilir.

Plastik Malzemeler: Plastik olan çatal, bıçak ve kaşık takımlarınızın üzerindeki işaretlere bakarak eşyalarınızın bulaşık makinesinde yıkanabilir olup olmadığını kontrol edin.

Gümüş Sofra Takımları: Gümüş sofra takımlarınız makinede yıkanırken birbirleriyle ya da başka metallerle temas etmediğinden emin olun. Bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce yemek artıklarından ve özellikle gümüş eşyalarınızın paslanmasına yol açabilecek asitli kalıntılardan bulaşıklarınızı arındırın.

Kristal ve Porselen: Yıkama ve durulama işlemlerinin aşırı yüksek sıcaklık derecesinde gerçekleştirilmesi, bulaşıklarınıza zarar vererek renklerinin solmasına neden olabileceği için hassas yıkama programı seçiniz. Çatal, bıçak ve kaşık takımlarınızın bulaşık makinesinde yıkanabilir özellikte olduğundan emin olun.

Cam Mutfak Eşyaları: Sadece bulaşık makinesinde yıkanabilir özellikteki bulaşıklarınızı makinede yıkayın. Makinede zarar görebilecek cam eşyalarınızı defalarca makinede yıkadığınız takdirde, bu eşyalarınız saydam olmayan, donuk ve soluk bir görünüm alabilir.

Mum, Cila, Kimyasal: Sigara külü, mum artığı, cila, boya, kimyasal madde vb. ile kirlenmiş bulaşıkları kesinlikle makinede yıkamayın.

Demir Eşyalar: Demir, bakır, alüminyum alaşımlı parçaları makinede yıkamayın. Paslanabilir veya diğer eşyalar üzerinde leke bırakabilir.

Sapları Yapışkan Ürünler: Sapları tutkal ile yapıştırılmış eski model çatal-bıçak takımları makinesinde yıkanmaya uygun olmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir