Diş Beyazlatma Yöntemleri

Sağlıklı, beyaz, ve ışıl ışıl parlayan dişlerle gülümsemek ayrı bir keyiftir. Günümüzde ağız ve diş sağlığı  bir ihtiyaç halinden çıkarak güzel ve bakımlı dişler kariyer içinde son derece önemli. Yazının devamında diş beyazlatma yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz…

Sponsorlu Bağlantılar

Diş beyazlatma yönteminde genellikle iki ayrı yöntem kullanılır. Bazı durumlarda bu iki yöntemin beraberce kullanılması söz konusudur.

Birinci Yöntem: Bu yöntem daha kısa süreli olan daha hızlı olan ofis içinde, ofis brich denilen yöntemdir. Bu yöntemle beyazlatmayı yapan malzeme daha yüksek yoğunlukta olarak dişler üzerine uygulanır. Dişe beyazlatma reaksiyonunu hızlandırmak için ışık ya da lazer uygulanır ve daha kısa sürede beyazlanma sağlanır. Bu işlemde hastanın istediği tonu yakalamak için birkaç seans daha tekrarlama yapıla bilinir.

İkinci Yöntem: İkinci tip beyazlatma yöntemi ise daha kontrollü bir beyazlatmadır. Daha düşük konsantrasyonda ki etkin madde kullanılır. Hasta etkin maddeyi hekimin aldığı ölçü ve bunun üzerinde elde edilen kaşıkla içine evde kendi istediği saatlerde uygular. Muayenedeki  süreye göre daha uzun sürer bazen 2-3 ay  sürer ve istediği sonucu elde eder.

Beyazlatmadaki temel prensip şudur; ne kadar hızlı beyazlatırsanız o kadar hızlı beyazlık geriye döner. Yani muayenehanedeki yapılan beyazlatmaların geri dönüş prosesi evde uygulanan yavaş sürede beyazlatmalara göre daha kısa sürede olacaktır.  Bu süreyi hastanın kullandığı sigara,  kahve, çay vb… maddeler kısaltacaktır.  İdeal olarak yapılması gereken şey gençlerde ısıya karşı hassasiyetin, kimyasal maddelere karşı hassasiyetin daha uyarlı olduğu gençlerde daha uzun süreli yapılan  yani evde yapılan uygulamanın yapılması. Daha yaşlı kişilerde ise  özellikle 45-50 yaş üstü kişilerde muayenehanede yapılan beyazlatma yöntemiyle evde yapılan beyazlatma yöntemi ile pekiştirmesi en uygun olacak yöntemdir.

Evde uygulayabileceğiniz etkin bir formül

1 çay kaşığı zeytinyağı 1 çay kaşığı karbonat ve 2 çay kaşığı limon.

Yalnız haftada 1 veya 2 defa uygulayınız.