Emziren Annelerin Yememesi Gereken Gıdalar ve Gaz Yapan Besinler

Sponsorlu Bağlantılar

Anne Sütü Gaz Yapabilir

Emziren annelerin yedi bazı gıdalar anne sütünde gaz etkisi yaratıyor ve bebeklerde gaz meydana geliyor. Bu yüzden anneler emzirirken bazı gıdalardan uzak durmalılar.

Bebeklerdeki gaza neden olan sebeplerden bir tanesi de anne sütüdür. Bebeğin ilk iki yaşında kesinlikle anne sütü verilmesinin altını çizen uzmanlar anne sütünün verdiği faydayı hiçbir gıdanın bebeğe veremeyeceğinin altını da çiziyor.Fakat bebeğinizi emzirirken başka sorunlara da neden olabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü “ilk altı ay boyunca bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmelerini, altı ay sonrasında ise ek gıdalarla desteklenerek en az iki sene boyunca emzirilmelerini önermektedir.”

T.C. Sağlık Bakanlığı da Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yaklaşımını desteklemektedir, ve “ilk altı ay sadece anne sütü” önerisini paylaşmaktadır.

anne bebek

Anne sütünün yeterli gelebilmesi için annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Emziren annenin yeterli kalori, yeterli sıvı alması, kendini yormaması ve sık sık emzirmesi gerekir. Bunlar anne sütünü arttıran faktörlerdir.

Bununla birlikte bebeklerin gaz sancılarında annelerin beslenme şekli ve aldığı gıdalar önemli rol oynar. Annenin aldığı bazı besinler bebekte huysuzluk ve uykusuzluk yapıyor olabilir.

Annenin tükettiği bir besinin bebeği olumsuz etkilediği farkedilirse o besinin beslenmeden çıkarılması gerekir. Bebeğinize huzursuzluk verdiğini düşündüğünüz bir besin varsa bir hafta boyunca yemeyerek bebeğinizin davranışlarını gözlemleyin.

Gaz Yapan ve Yememeniz Gerekenler

Bebeğinizin huzursuzluğunun gittiğini gözlemliyorsanız ilgili gıdayı beslenmenizden çıkartmanızda fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

– Kafeinli yiyecek ve içecekler de bebeğinizi rahatsız ediyor olabilir. Fazla kafein içeren çay, kahve, kola gibi içeceklerden kaçınmalı, özellikle fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden uzak durulmasında fayda vardır.

– Çikolata da bebeklerde kusma eğilimini arttırır ve alerji yaparak gaz problemi oluşturur.

– İnek sütü ve inek sütünden üretilmiş yoğurt, peynir gibi besinler de bebeklere huzursuzluk verebilir. Süt alerjisi olan bebeklerde gaz sancısı, alerjik belirtiler ve kusma görülebilir.

– Bebeğiniz bu belirtileri gösteriyorsa inek sütü ve inek sütünden yapılmış besinleri kullanmamaya özen göstermenizde fayda var.

– Emzirme dönemi boyunca sucuk, salam, sosis, patates cipsi gibi katkı maddesi içeren besinlerden kaçınmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir