En İyi Tıraşın Püf Noktaları

Sponsorlu Bağlantılar

Tıral Olmak Sanattır

Erkek için hayatın alın kurallarından birisi de nasıl tıraş olması gerektiğini bilmesidir.Her erkeğin bilmesi ve doğru bir şekilde yapması gereken tıraş çok önemlidir.Çünkü yaptığınız şey sürekli insanlara sergilenmektedir.Tıraş olduktan sonra yüzünüz ve yaptığınız tıraş insanlara sergilenerek sanatınızı nasıl icra ettiğiniz gözler önüne serilmiş oluyor.

Tıraş sanatını icra etmenin ilk temel kuralları ise ağrısız, sızısız, kansız veya pürüzsüz bir tıraştır.Sizde bu temel kurallar çerçevesinde en doğru tıraşı yapmak istiyorsanız aşağıdaki kuralları uygulamanız gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte Tıraş Olmanın Püf Noktaları

-Kaliteli bir tıraş bıçağı edinin (Eğer tıraş makinesi tercih ediyorsanız, oda kaliteli olsun.) . Zira o bıçak, sizi fazla uğraştırmadan sakallarınızı kesecek; aynı zamanda da, cildinizde, yağın üzerinde kayar gibi kayacaktır.
-Tıraş sabununu veya köpüğünü, sakalınızın çıktığı bölgelere iyice yayın. Cildinizin gergin olması, bu noktada önemli; kaliteli bir tıraş sabunu, bu gerginliği layıkıyla sağlayacaktır.

-Tıraş bıçağını, sakalınızın çıktığı yöne doğru hareket ettirin. Keserken, sakallarınızla bıçağınızın aynı yöne doğru bakıp bakmadığını kontrol edin. Ve en önemlisi, ilk bıçak darbesini (Eğer boynunuzdan işe başlıyorsanız.), sakalın ilkbaşladığıyere vurun; aralardan kesmeye başlamak, tahrişe neden olabilir.

-Bıçağınızı, her iki-üç darbeden sonra sıcak suyla temizleyin. Böylece, bıçağınız daha iyi temizlenir ve cildinize daha az zarar verir.

-Yüzünüzde sivilce varsa, onu asla tıraş olurken kesmeyin. Mikrop kapmaması için, sivilcenizin sadece etrafındaki sakalları alın.

-Tıraş sonrası, cildinizi sıcak suyla yıkayın (Sonrasındabir de sıcak havluyla yüzünüzü örtmeniz, çok daha iyi iş görür.). Ve hemen ardından, tıraş sonrası losyonunuzu veya after shave’inizi kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir