Erken Yaşta Saç Beyazlaması

Saç ile ilgili sorunların başında, saç dökülmesi ilk sırayı almakla birlikte, saçların beyazlaması da, kişilerin kafasını meşgul eden önemli bir konudur.Erken yaşta beyazlayan saçlar nedeniyle kişi kendisini daha ihtiyar hissedip psikolojik olarak etkilenebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

İlerleyen yaş ile birlikte elbette ki, saç beyazlar. Fakat, bazen erken yaşlarda,  saçlara aklar düşebiliyor. Henüz, 20 li yaşlarda bile, saçlar beyazlıyabiliyor.

Saçların beyazlaşması, melanin üretiminin yavaşlaması sonucu ortaya çıkar. Melaninin azalması nedeniyle pigman oluşmaz. Pigman saçlara renk veren maddedir. Melaninin azalması ile pigman yerine hava kesecikleri (oksijen kesesi) oluşur, böylece saçlar beyazlaşır.

Yani, melaninin azalması ile saç beyazlamaya başlar. Melanini azaltan neden, vitamin-B kompleksinden biri veya bir kaçının azalması veya yetersiz olmasıdır.

B-Vitamini yetersizliği ise, stres, depresyon, sinirlilik ve benzeri psikolojik rahatsızlıklar, beyaz un mamülleri, aşırı şekerli besinler ve aşırı hayvansal besinleri fazla tüketilmesi ile ortaya çıkar. Hayvansal besinler yağlanmaya neden olur ve buda vitaminlerin absorbesini zorlaştırır.

Erken Yaşta Saçların Beyazlamasına Yol Açan Nedenler :

  • % 90 genetik yapıdan kaynaklanır,
  • B vitamini eksikliği,
  • Stres, depresyon, sinirlilik ve benzeri psikolojik rahatsızlıklar,
  • Beyaz un mamülleri, aşırı şekerli besinler ve aşırı hayvansal besinlerin tüketimi.