Güzel Sakallar İçin Yemeniz Gerekenler ve Vitaminler

Sponsorlu Bağlantılar

Sakalınızı Güzelleştiren Lezzetler

Eğer saçlarınız dökülüyorsa, gen havuzunuza bakıp hüzünlenmekten başka elinizden bir şey gelmez. Ancak aynı şey sakallarınız için geçerli değildir. Amerikan Diyetetik Derneği sözcüsü ve aynı zamanda diyetisyen olan Jim White, “Yüzünüzdeki kılların sağlığı genel sağlığınızla bire bir ilgilidir” diyor ve ekliyor, “Kalbinize ve diğer önemli organlarınıza faydalı olan besinler cildiniz, saç ve sakallarınız için de faydalıdır.”

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer bir deyişle, yediklerinize dikkat ederek daha parlak, yumuşak ve sağlıklı görünen sakallara sahip olabilirsiniz. White’a sağlıklı sakallar için hangi vitaminlerin gerekli olduğunu ve onları günlük beslenmemize nasıl katabileceğimizi sorduk. Yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

A Vitamini ve Beta Karoten

Sakalınıza nasıl iyi gelir?: “A Vitamini cilt dokularını korur ve onarır.” diyor White. “Cildinizi sağlıklı tutarsanız kıllarınız da sağlıklı uzayacaktır.” Beta karoten, bedenimizin A vitaminine çevirdiği bir besindir. Doymuş yağ oranı düşük yiyeceklerde bol miktarda bulunduğundan, A Vitamini bol olanlar yerine yüksek beta karoten içeren gıdaları tüketmeniz daha iyi olacaktır.

Nerede bulunur?: A Vitamini süt, peynir, tereyağı ve yumurta sarısında bulunur. Beta karoten ise havuç, bal kabağı, tatlı patates ve papaya gibi sarı ve turuncu yiyeceklerde bulunur. Ayrıca ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler de beta karoten içerir.

C ve E Vitaminleri

Sakalınıza nasıl iyi gelir?: C ve E Vitaminleri, vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen ve saçımızı nemlendirerek yağlamaya yarayan, onu daha dolgun ve gür gösteren doğal bir yağ olan sebum üretiminde önemli rol oynar. Bununla beraber, C Vitamini, aralarında cildimizin ve kıl foliküllerinin de olduğu vücut dokularının büyümesine yardımcıdır.

Nerede bulunur?: Turunçgiller, yeşil biber ve brokoli iyi birer C Vitamini kaynağıdır. Buğday ruşeymi, badem, ay çekirdeği, fıstık ezmesi, mısır yağı, ıspanak, brokoli ve mangonun her biri de yüksek miktarda E Vitamini içerir.

Protein 

Sakalınıza nasıl iyi gelir?: Cildimiz ve saçlarımız, büyük oranda amino asitlerden oluşan yapısal bir protein olan keratinden meydana gelir. Amino asitleri kendimiz üretemeyiz, vücudumuzun amino asite çevirmesi için protein tüketmemiz gerekir.

Nerede bulunur?: Balık, yağsız et ve kümes hayvanlarıyla yumurta, pirinç, fasulye ve sütü sofranızdan eksik etmeyin.

B6, B12 Vitaminleri ve Biyotin

Sakalınıza nasıl iyi gelir?: B Vitaminleri yediğiniz proteini sentezleyerek yeni cilt hücresi ve kıl üretiminde kullanılmasını sağlarlar. White, yeterli B Vitamini almanın saç dökülmesine yol açabilen stresi azalttığının da altını çiziyor.

Nerede bulunur?: Balık, kümes hayvanları, yağsız et, yumurta, kuruyemiş ile kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi tam tahıllar bol miktarda B Vitamini barındırır. B12 Vitamini açısından zengin gıdalar ise sığır eti, süt, peynir ve ruşeym olarak sayılabilir.

Omega-3 Yağ Asitleri

Sponsorlu Bağlantılar

Sakalınıza nasıl iyi gelir?: Gerekli yağ asitleri tam da isimleri gibidir; sakallarınız da dahil olmak üzere tüm gelişimimiz için gereklidirler. Ayrıca hücre zarını korurlar ki bu sayede sakal kıllarınız kuruyup kırılmaz.

Nerede bulunur?: Keten tohumu yağı ve ceviz ile somon gibi yağlı balıkları diyetinizden eksik etmemeye özen gösterin.

Sakalınızın daha da güzel görünmesini ister misiniz? Elbette istersiniz! Yukarıda saydığımız gıdaları multivitamin veya gerekli besinlerden birinin takviyesiyle tamamlarsanız bunu başarabilirsiniz. Sadece aşırıya kaçmamaya dikkat edin: Vücudunuz gereksiz alınan suda çözünebilir vitaminleri (C ve B12 vitaminleri gibi) dışarı atacaktır ancak suda çözünemeyen A Vitamini gibiler depolanır. A Vitamininin aşırı dozda alınması ise saç dökülmesine yol açabilir. Uygun doz konusunda doktorunuzun tavsiyelerine başvurun ve kısa sürede mükemmel sakallara kavuşmaya hazır olun!

Yazan Elizabeth Narins For Men’s Life Today

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir