Daha Dolgun Saçlar

Saç tellerinizin ince olması sizi rahatsız ediyorsa neler yapabilirsiniz?

Saç tellerinizin kalınlığı genetik şifrelerinizde belirlenmiş olmakla birlikte, tmm bunlar incelmesini kolaylaştıran bazı faktörler de vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Keratin denilen protein yapısındaki moleküllerden oluşan saç telleriniz, aslında baş derinize yerleşmiş olan kıl köklerinizden gelişen ölü bir dokudur.

Saç tellerinizin kalınlığını değiştirmek mümkün olmasa da, kıl köklerinizi uyaracak ve daha canlı gösterecek bazı uygulamalarla saçlarınız daha hacimli ve sağlıklı görünüm alabilir.

‘Sağlıklı ve güzel saçlar, sağlıklı saç derisinden gelişir’ prensibinden yola

çıkarak, öncelikle kan dolaşımını artırarak kıl köklerinizin daha iyi beslenmesini,

keratin tabakasını kaplayarak saç tellerinize parlak ve dolgun görünüm veren yağ salgısının dengelenmesini sağlamak ve saç diplerinde biriken kir ve yağları arındırmak, varsa baş derinizdeki cilt hastalıklarını tedavi etmek gerekir.

Saç tipinize uygun şampuan ve kremlerle düzenli olarak yıkayıp arındırarak ve

baş derinize düzenli olarak uygulayacağınız masaj ile, kan ve lenfatik dolaşımı artırarak kıl köklerinizin beslenmesini ve saç tellerinizi canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Saç tellerinizi kalınlaştırmak istiyorsanız, öncelikle saçın keratin yapısını bozarak kırılıp incelmesine yol açan aşırı sıcak fön vb. her türlü fiziksel uygulamadan, saç yapısını bozan ağır jöle, sprey, perma gibi kimyasallardan uzak kalmanız gerekiyor.

Günlük hayatınızda saç bakımınız için tercih ettiğiniz ürünlerin özellikleri, saç tellerinizin yapısını ve sağlığını önemli ölçüde etkileyecektir.

Saçınızın keratin yapısını koruyup destekleyen L-sistin, biotin ve proteinden zengin şampuanlar kullanarak kıl foliküllerinizin derinlemesine temizlenmesini sağlarken, aynı zamanda saçınızın güçlenmesini, onarılmasını ve hacim kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Her şampuan sonrası saçınıza hacim kazandırmak üzere hazırlanmış keratin, vitamin ve protein içerikli saç kremleri uygulamanız saçlarınızı daha da dolgunlaştıracaktır.

Haftada bir masaj yaparak uygulayacağınız saç maskeleri ile hem kıl köklerinizi canlandırmanız, hem de saç tellerinizi dolgunlaştırmanız mümkündür.

Diyetinizde saçlarınızın sağlığı için gerekli protein, vitamin ve mineralleri yeterince bulundurmaya da dikkat etmelisiniz.

Saçınızdaki kırıkları düzenli olarak aldırmanız ve künt kesimli saç modellerini tercih etmeniz saç tellerinizin daha kalın ve saçlarınızın daha çok görünmesini sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Saç tellerinizi kalınlaştıran mucizevi yöntemler olmasa da, protein ve vitaminlerden zengin şampuan ve saç kremleri ile düzenli olarak uygulayacağınız saç masajı, vitamin ve minerallerden zengin tabletler, uygun saç kesimi ve saçın keratin yapısını bozan uygulamalardan uzak durarak saç tellerinizin daha kalın, canlı ve dolgun görünüm almasını sağlayabilirsiniz.

 Mutlu bir hafta dileklerimle.

Photo: @iStockphoto.com/Yuri_Arcurs

By Dr. Mehtap Bozkır for Men’s Life Today