Kepeğe Doğal Çözüm: Hindistan Cevizi Yağı

Sponsorlu Bağlantılar

Kepekten Kurtulmak İçin Doğal Yöntem

İnsanlar, kepek ile mücadele etmek için yüzlerce yıldır çalışmalar yürütüyor. Saçlardaki bu kepek ve kaşıntılı durum, kuru cilt koşulları, saç bakımı ürünlerindeki sert kimyasallara duyarlılık ve yaygın maya benzeri fungal (Malassezia) enfeksiyonlardan kaynaklanabilir.

Hindistan cevizi yağının orta zincirli yağ asitleri, örneğin laurik asit ve kaprik asit, mantarın hedefini oluşturan, virüsleri ve saç derinize bulaşmış bakterilerin yanı sıra onu öldürmeye yardımcı olan güçlü antiviral, antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok reçeteli ve tezgahlarda satılan kepek şampuanları aslında kepeği daha da kötüleştirebilir ve sorunun temeline inemez. Sorun mantar ise ya da sorun kuru cilt ise, hindistancevizi yağı topikal uygulamaları oldukça faydalı olacaktır.

Birçok ticari şampuan zararlı kimyasallar içerir. Bunlara parabenler, propilen glikol, polietilen glikol, sodyum lauril sülfat ve diğerleri dahildir. Kepek şampuanları ise daha da kötüdür ve amonyum laüretsülfat, magnezyum alüminyum silikat ve selenyum sülfat içerir.

Ve çoğu zaman, bu şampuanlar işe yaramaz. Kepeklenmeyi sona erdirmek için kafa derisini daha sağlıklı ve nemli hale getirmek gerekiyor. Hindistan cevizi yağı ile bir hafta kadar bir süre içinde kepekten kurtulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Uygulanışı

Lavanta, keklik üzümü, kekik ve çay ağacı gibi uçucu yağların hepsi mantar ve mayaya karşı savaşmaya yardımcı olur. Yoğun bir kepek tedavisi için, saçları yıkadıktan sonra, 2 çay kaşığı hindistan cevizi yağına yukarıda belirtilen yağlardan birer damla olmak üzere bir karışım elde edip kafa derisine masaj yapın.

Boyundan alnına ve kulakların arkasına kadar karışımı kafa derisine iyice uyguladığınızdan emin olun. Daha sonra bir duş başlığı ile kafanızı örtün ve mümkünse sıcaklığı arttırmak için 20-30 dakika güneşin altında oturun veya düşük bir ayarda bir saç kurutma makinesi kullanın.

Daha sonra maskeyi çıkarın ve hafif bir doğal şampuanla yıkayın. Haftada 2-3 kez veya daha sık istediğiniz gibi tekrarlayın. Saç kremi veya saç büyüme tedavisinde olduğu gibi, gece uyurkende uygulayıp sabaha kadar kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir