Sağlıklı Saç Derisi Nasıl Olmalıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Saç Deriniz Sağlıklı mı?

Canlı, gür, dolgun ve parlak saçlar sağlığın ve gençliğin sembolüdür. Aynı zamanda sağlıklı saç derisinin de göstergesidir.

Sağlıklı baş derisi; yumuşak, pembemsi renkte ve temiz görünümdedir. Temas edilince yeterli neme sahip olduğu hissedilir ve kolaylıkla kıvrılabilir. Kıl kökleri açık ve canlıdır.

Bu görüntü bizlere derideki bağ dokusunun sağlıklı, kan dolaşımının yeterli ve yağ salgılarının dengeli olduğunu düşündürür.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı saç derisine sahip olabilmeniz için yapısını bilmeniz gerekir.

saçlar, bakım, güzellik

Baş derisi; derinin üst tabakasını oluşturan hücre katmanları; deri altı dokusunda kıl kökleri, kıl köklerinizin beslenmesini sağlayan zengin damar ağı ve yağ bezlerini barındıran bir yapıdır.

Saç telleriniz, saç derinize yerleşmiş olan kıl köklerindeki hücrelerden gelişir. Sağlıklı saçlar üretebilmesi için kıl folikülündeki hücrelerin yeterince beslenebilmesi, yağ salgısının yeterli miktarda olması ve kıl köklerinizin işlevini engelleyecek herhangi bir cilt hastalığının bulunmaması gerekir.

Kıl köklerinizdeki hücreler için gerekli olan sıvı ve besin kan dolaşımı ile sağlanabiliyorsa, uygun çevre ısısı varsa, baş deriniz yeterli oksijeni sağlayacak kadar temiz ise sağlıklı saç ve baş derisine sahip olabilirsiniz.

Saç derinizdeki kan dolaşımı yeterli olduğunda, saç döngüsü düzenli işler; canlı ve sağlıklı saçlara sahip olursunuz.

Kıl köklerinizdeki yağ bezlerinin salgısı, baş derinizi nemlendirip koruyucu bir tabaka oluştururken, aynı zamanda saç tellerinizin üst tabakasını kaplayarak dolgun, canlı ve parlak görünüm almasını sağlar.

Sağlıklı saçlar, sağlıklı baş derisinden gelişir.

Sponsorlu Bağlantılar

Başınızı saç tipinize uygun şampuanlarla düzenli olarak yıkayarak temizlemeniz, haftada bir uygulayacağınız arındırıcı ürünler ile saç derinizde biriken aşırı yağ, kepek, jöle vb. maddeleri uzaklaştırmanız, baş derinize özel hazırlanmış kremlerle nem dengesini sağlamanız, en az haftada bir uygulayacağınız masaj ile kan dolaşımını hızlandırmanız, olumsuz çevre faktörlerinden korumanız, sağlıklı yaşam ve beslenme prensiplerine uymanız, gerektiğinde vitamin ve minerallerle desteklemeniz sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmanın ve saç derinizi korumanın şifreleridir.

Sağlıklı saç derisi ile sahip olabileceğiniz canlı ve güzel saçlar, fiziksel görünümünüzü olumlu yönde etkilerken; kendinizi daha genç, sağlıklı ve mutlu hissetmenizi de sağlayacaktır.

 Dr. Mehtap Bozkır

Dermatoloji Uzmanı

By Dr. Mehtap Bozkır for Men’s Life Today

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir