Sağlıklı Saçlar İçin Ispanağın Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı Saçlar için 5 Sağlıklı Gıda: Ispanak

Yeşil yapraklı sebzeler demir, çinko,magnezyum; A, B, C ve E vitamini içerikleri  nedeni ile saç sağlığı için çok yararlıdır.

Ispanak; içeriğindeki antioksidanlar, esansiyel vitamin ve mineraller nedeniyle saç büyümesini hızlandıran önemli bir besindir.

Demir ve magnezyum; sağlıklı saç büyümesi için gerekli iki önemli mineraldir.

Ispanak, demir, sebze, vitamin

Ispanak her iki minerali de yüksek miktarda içerir. Demir kırmızı kan hücrelerinin kıl foliküllerine oksijen taşımasını sağlayan önemli bir mineraldir. Saç tellerinizin büyümesi, sağlıklı ve dirençli olabilmesi için oksijen son derece gereklidir.

Demir eksikliği olanlarda kıl kökleri yeterince oksijenlenemez ve saç dökülmesi başlar. Saç dökülmesi ancak vücudun demir depoları dolduktan sonra durur.

Demir saç dökülmesini önlerken, magnezyum da saç sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Koyu yeşil sebzeler, demir ve kalsiyumun yanı sıra yüksek oranda vitamin A ve C deposudur. Bu vitaminler kıl köklerinizden salgılanan ve saçlarınızın doğal nemlendiricisi olan sebum üretimini ayarlar.

Sebum saç tellerinizin nemlenmesini, parlak, canlı ve dolgun görünmesini sağlar; saç büyümesini de kolaylaştırır.

Ispanakta, saç büyümesi için hayati önem taşıyan A, C ve E vitaminleri bulunur.

Vitamin A ve C vücutta yağ üretimini sağlarken, E vitamini de saçlı derideki dolaşımı düzenleyerek sağlıklı saç büyümesini sağlayan önemli bir antioksidandır.

Vitamin C’nin saçlarınızın sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayan kolajen üretimi için de son derece gerekli olduğu bilinmektedir.

Ispanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeleri olabildiğince çiğ tüketmeniz, içeriklerindeki vitamin ve minerallerden en yüksek oranda faydalanmanızı sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir