Sağlıklı Saçlar İçin Somon Balığının Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı Saçlar için 5 Sağlıklı Gıda: Somon Balığı

Balık, içeriğindeki zengin besin ögeleri ve kalp sağlığı üzerindeki önemli etkisi nedeni ile beslenme uzmanlarının sık yenilmesini önerdikleri gıdalardan biridir.

B grubu vitaminlerden tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), pridoksin (B6), B12 ve yağda eriyen vitaminlerden A ve D’nin güçlü kaynaklarından olan balığın 100 gram tüketimi, özellikle A vitamini (retinol) ihtiyacımızın yüzde 10-15’ini karşılar.

somon balığı, balık, deniz

Balık, mineral içeriğiyle de zengin bir besindir. İyot ve selenyum gibi mineraller içeririr.

Somon balığı, özellikle yüksek oranda omega-3 yağ asitleri, yüksek kalitede protein, B12 ve demir içerdiği için sağlıklı saç oluşumunda ayrı bir öneme sahiptir.

Omega-3, vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan yiyeceklerle alınması gereken doymamış yağ asidi çeşitlerinden biridir.

Esansiyel yağ asitleri baş derinizin sağlıklı yapılanmasında önemli etkiye sahiptir. Bu asitler gıdalarla alındığında, içsel bir nemlendirici gibi etki göstererek saç derinizin esnek, nemli ve yumuşak; saçlarınızın da parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Omega-3 eksikliğinde baş deriniz kuruyup matlaşır.

Şayet et yemiyorsanız, diyetinize günde bir iki kaşık keten tohumu ekleyerek bitkisel bazlı omega-3 yağ asitlerinden yararlanabilirsiniz.

Kültür somonunda da, gerçek somona yakın miktarda omega-3 vardır.

Canlı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, her mevsimde kolaylıkla bulabileceğiniz somon balığını sofranıza haftada birkaç kez dahil etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir