İş Görüşmesinde Kravat Takmalı Mıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir iş görüşmem var. Kravat takmak zorunda mıyım? Artık pek kimse kravat takmıyor gibi?

Günümüz iş piyasasında ilk izlenim her zamankinden daha fazla öneme sahip. İyi bir başlangıç için, görüşmenize “uygun” kıyafetle gitmekte fayda var.

Her ne kadar pek çok iş kolunda şirketler gittikçe daha “rahat” bir kıyafet kodunu benimsiyor olsa da, işe girene kadar siz henüz “onlardan” sayılmazsınız. Yani evet, “mülâkat âdâbına” uygun giyinmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki bu ne anlama geliyor? Kural şu; başvurduğunuz iş koluna göre giyinin. Bankacılık, finans, sigortacılık gibi sektörlerde geleneksel görüşme kıyafeti hâlâ geçerlidir. Takım elbise giyip kravat takmanızı tavsiye ederim.

Reklamcılık, medya, internet şirketleri ve moda evleri gibi yaratıcı sektörler için daha az resmî ve daha modern bir görünüm beklenebilir. Ancak bu, iş görüşmesine şort ve spor ayakkabıyla gidebilirsiniz anlamına gelmemeli. Her zaman profesyonel bir görünümde olun. Rahat bir takım veya bleyzır ceket ile bol pantolon birlikteliği uygundur. Kravat takmanıza ise muhtemelen gerek yoktur.

Neticede, ne giyeceğinizden emin değilseniz, işi riske atmayın ve çılgın giyim tarzınızı pozisyonu garantiledikten sonra yansıtın.

Yazan Stella Angelakos For Men’s Life Today

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir