Dondurma İnsanı Mutlu Eder Mi? Bilimsel Araştırma Sonucu

Sponsorlu Bağlantılar

Dondurmanın Mutlu Ettiği Kanıtlandı!

Dondurma yemek mutlu ediyor mu etmiyor mu sorusu en sonunda cevap buldu. Dondurmanın  gerçekten mutlu edip etmediğine dair bilimsel araştırma yapıldı.  Dondurma ve Çaydan Sorumlu Unilever Global Tüketici İçgörü Lideri Profesör Robert Hurling yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Yapılan araştırmaya göre dondurma yemek insanın mutluluğunu %64 oranında artırıyor. Yaz aylarının ve sıcak günlerin vazgeçilmezi olan dondurma, özellikle serinletici etkisi ile insanda mutluluk hissi uyandırıyor. Profesör Robert Hurling tarafından açıklanan  sonuçlara söyle;

Sponsorlu Bağlantılar

Bu araştırma 350 kişi üzerinde yapıldı ve dondurma yiyen insanların yeme anı öncesi ile sonrası değerlendirildiğinde, olumlu duygularında yüzde 20 artış görülmüştür. Günlük yaşam içerisinde zevk aldığımız anları artırarak olumlu duygularımızı da artırıyoruz. Dondurma insanların genel anlamda mutluluklarını artıran bir keyif unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

Dondurma, şeker, tatlı

Verilen Tepkiler ve Mutluluk Artışı

İnsanların yüz ifadeleri mutluluk seviyelerini ölçmek için bir araç olabiliyor. Amsterdam Üniversitesi’nde bir yüz tanıma yazılımı ile Mona Lisa’nın yüz ifadesinde mutluluktan kızgınlığa, hatta korkuya kadar hangi hisleri taşıdığı araştırılmıştır. Biz de aynı uygulamayı keyif veren yiyecekler konusunda farklı kişilerle denedik.

Sonuç olarak insanların mutluluklarının çikolata yerken yüzde 12 artarken, dondurma yerken yüzde 64 arttığını gördük. Demek ki dondurmada insanları mutlu eden farklı bir özellik var ve günlük yaşamda mutlaka tadına varılması gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir