Kaynana İle Aynı Evde Yaşamak Boşanma Nedeni Sayılacak!

Sponsorlu Bağlantılar

Boşanmak için kayınvalide ile aynı evde yaşamak yeterli

Yargıtay 2. Hukuk Genel Kurulu tarafından verilen karara göre kayınvalide ile aynı evde yaşamak boşanma sebebi sayılabilecek’. Büyük ses getiren bu karar aynı zamanda bütün mahkemeleri bağlayacağı için emsal oluşturabilecek. Diğer bir tabirle kaynanası ile aynı evde yaşayan gelinler bunu sebep göstererek boşanma davası açıp boşanabilecek.

Bir çok avukata göre ise bu karar boşanmaya teşvik edici nitelikte bir karar. Avukat Cevat Kazma da bu kararı eleştirerek bu karar aileyi korumak yerine boşanmayı teşvik ediyor dedi.

rp_bosanma.jpg

Sponsorlu Bağlantılar

Osmaniye’de yeni evlenen bir çift  damadın ailesi ile birlikte yaşamaya başladı. Gelin ayrı eve çıkmayı talep etti ancak damat kabul etmeyince gelin tarafından boşanma davası açıldı. Osmaniye yerel mahkemesi davayı reddetti ve böyle bir nedenden dolayı boşanma olmayacağı kararına hükmetti. Ancak yargıtaya taşınan dava sonucunda Yargıtay 2. Hukuk Genel Kurulu gelini haklı buldu. Ayrı bir konut açmamanın kusurlu bir hareket olduğu kararına vardı.

Avukat Cevat Kazma, ortada hiçbir neden yokken sadece bu gerekçe ile boşanma kararı verilmesinin yerinde olmadığını kaydetti. Ekonomik durumu iyi olmadığı için ailesiyle ya da akrabalarıyla birlikte yaşamak zorunda olan kişilerin boşanmasına sebep olabileceğine dikkat çekti. Akrabalar ve aile büyükleri ile bir arada yaşamanın Türkiye’de oldukça yaygın olduğunu kaydeden Cevat Kazma, “Karar hukuki olmadığı gibi toplumsal ve sosyolojik gerçekler ile de bağdaşmamaktadır” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir