Kışın Buzda Kaymamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Karlı ve buzlu havalarda ne yapmalı?

Kışın havaların soğuması ile birlikte kar yağmaya başlar ve geceleri yerler buz tutmaya başlar. Özellikle sabah işe ve okula gitmek için evden çıkanlar yerlerin buz tuttuğunun farkına varmayabilir. Bu yüzden buz tutan yerlerde ayaklar kayarak düşmeler meydana gelir. Bu düşmeler ciddi yaralanmalara neden olabilmektedir.

Bu yüzden karlı havalarda buzlu yollarda düşmemek için dikkat etmeniz gerekenleri bilmelisiniz. Karlı havalarda kayarak düşmemek için yapmanız gerekenleri Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Feridun Yumrukçal anlattı.

Sponsorlu Bağlantılarrr

Şimdi düşmemek için yapmanız gerekenleri kısa kısa açıklayalım;

soğuk kar üşümek

Düşmemek için dikkat edilmesi gerekenler

  • Acele etmeden yavaş ve küçük adımlarla yürüyün
  • Kolay kayan kösele tarzı ayakkabılar yerine tabanı kauçuk ya da tırtıklı ayakkabıları seçin
  • Merdiven köşelerine dikkat ederek merdivenlerin ortalarına basmaya dikkat edin. Merdivenlerden yavaş ve küçük adımlarla inip çıkın.
  • Kollar dengenizi sağladığı için iki elinizde poşet veya eşya taşımayın. Aynı şekilde eller cepte de yürümeyin. Çünkü düşme anında ellerden destek alınabilir.

Düşme sonrası yapılması gerekenler

Düşme sonrasında kalça kırıkları, omuz çevresi kırık ve çıkıkları, omurga kırıkları, kol, el ve ayak bileği kırıkları sık görülebilmektedir. Yaralanmaları küçümsemeden; ağrı, şişlik, morluk, hareket kısıtlığı ve sekil bozukluğu gibi şikayetler olduğu durumlarda bir sağlık kuruluşa gidilmesi gerekmektedir.  Düştükten hemen sonra ayağa kalkmak daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Sıcağı sıcağına hissedilmeyen, yerinden oynamamış ve o esnada çok can yakmayan kırıklar olabilmektedir.

Bu nedenle düştükten sonra acele edilmemeli ve dikkatli hareket edilmelidir. Bu kırıklar kontrol edilmezse ileride daha komplike sorunlara yol açabilmektedir. Kayarak düşünce yere çarpma esnasında yük omurgaya binebilmektedir. Düşmeden birkaç gün sonra, sırtta meydana gelebilecek ağrıların omurlarda meydana gelen bir kırıktan olabileceğini unutulmamalıdır ve kemik erimesi olan yaşlılar bu konuda daha da  dikkatli olmalıdırlar. Bu tür ağrıların ihmal edilmesi halinde basit bir kırık cerrahi müdahale gerektiren bir kırığa dönüşebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir