Neden Karı-Koca Denilmiştir?

Sponsorlu Bağlantılar

Karı-Koca Ne Anlama Geliyor?

Çok sevdiğim bir insan internetten çok güzel bir yazıyı bana gönderdi ve benimde dikkatimi çeken bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.Belki bir çok insanın bu yazıdan haberi vardır ama bilmeyenler veya tekrar okumak isteyenler için yayınlamak istedim.

Yazıda erkeğe neden KOCA, kadına ise neden KAR’I denildiğini çok güzel anlatmış.Son zamanlarda kadın hakları ve kadına şiddet konularında da tartışılan ve kadına KARI denilmesinin yanlış olduğunu savunanlar için de güzel bir cevap niteliğinde.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte o yazıyı olduğu gibi aşağıda yayınlıyorum…

Eşim olma, karım ol! Bakma daha ilkel durduğuna sen, ruhu vardır kelimelerin. “Karı-koca” “eş”ten daha çok şey anlatır. Hatta belki bize unutulmuş bir şeyi söyler. Sahi, biliyor musun? Neden erkeğe “koca”, kadına da “onun karı” demiş eskiler? … Eşim değil, karım ol! Kedilerin eşi olur, terliklerin de…

İnsanın eşi olmaz. Bir ömür eşlik ediyor diye mi sevgiliye eş denir? Eşlik etmek yeter mi? Fazlasını beklemez mi insan yârinden? Kelimeleri yitirmeseydik anlardık belki, evlenecek erkeğe eskilerin neden ”koca” dediklerini. Çünkü “koca” bilge demektir, yüce demektir. Koca demek, dağ demektir. Ve ne kadar yüce olursa olsun, üstünde kar olmayan dağ eksiktir. Dağların yücesine kar yağar diye kadına da “kocanın karı” demişler.

Bakma şimdi evlenenlerin “karı-koca” ilan edildiğine. “Koca ve onun karı” olmalıdır aslında. Yani yüce bir dağ olmalı adam. Kar gibi pak ve masum olmalı kadın. Örtmeli ve bir ömür, süsü olmalı dağın. Çünkü üşür tepesinde kar olmayan dağ, ne kadar yüce olursa olsun, yarım görünür… Eşim olma, karım ol! Bana benzemeye çalışma sakın. Bana benden lazım değil bir tane daha. Ama unutma ki sensiz yarımım. Her zaman söylemem, ama sen anla. Eşim olma, karım ol! Beni tamamla…

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir