STRES

Bir çok nedenden dolayı stresli olabilirsiniz.Bir çok sizi stresli yapabilir.Stresli olmamak için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler yapmanız gerekiyor.Stresten etkilenmemek için yapmanız gerekenler dışa dönük biri olmanız,kendinize hedef belirleyip hedefinizi ulaşmak içim çaba harcamanız ,zamanınızı en iyi ve sizi mutlu edecek şekilde geçirmeniz gibi bir çok şey yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu zaman insanlar, bir dilim keke sahip olmak isteyen iki çocuk gibi davranabiliyorlar. İnsan vücudundaki genetik değişiklikler bir milyon yıl alabilir. Fiziksel olarak baktığımızda 300 yıl önce de aynı insanlardık ancak bu kadar kısa sürede ne kadar çok değiştiğimize baktığımızda sonuç oldukça şaşırtıcı! Hayatımızı kolaylaştıran çamaşır makineleri, kurutucular, ulaşım, yiyeceklerin bolluğu, elektrik vs.. Cep telefonları, trafik, nüfus artışı, hormonlu yiyecekler, TV, meşgul iş listesi gibi bazı yeniliklerde hayatı daha da çılgınlaştırıyor. Uzmanlara göre, bir günde bir yıl içinde verilmesi gereken kararlardan daha fazlasını veriyoruz. Stresin üstesinden gelmek için alkol veya tatlılara sığınıyoruz.

Tüm bu çılgınca yaşam hızı uzun sürmeyecek. Yaşamımız için yeni bir harita çizmeliyiz.

Stresten Etkilenmemek İçin Yapabilecekleriniz

Egzersiz Yapın

Egzersiz mutluluk hormonu salgılayarak rahatlamanızı sağlar. Eğer dışarı çıkmak zorunda değilseniz hızlı bir yürüyüş yapın ve kan dolaşımını sağlayın. Kilo vermek için değil sağlıklı ve makul kalmak için egzresiz yapın.

Doğru Beslenin

Stresli olduğunuz için pasta, kek, çikolata, cips gibi gıdaları fazlaca tüketmeyin. Bu stresinizin azalmasına yardımcı olmayacaktır. Beden ve zihne faydalı besinler yiyin. Yeşil gıdalar tüketmeniz bağışıklığınızı güçlendirirken, zihinsel olarak da rahatlamanızı sağlar.

Farkedin

Stresin sizi alıp götürmesine izin vermeyin. Strese neden olan durumu farkeederek, düzeltmeye çalışın. Sizi çok fazla etkilemesine izin vermeden, olumsuz etkilerinden korumanın en önemli yolu budur. Sorunu içinizde saklamayın. Stres konusunu bir arkadaşınızla konuşun. Paylaşmadığınız biriken sorunlar sıkıntıyı artırabilir.

Mizah Duygunuzu Koruyun

Eğer stres kaynağınızı paylaşma şansınız varsa konuyla dalga geçebilir, sorunu hafifletebilirsiniz.

Her Zaman Mutlu Olun

Hayatta bazen olumsuz gelişmelerin yaşanabileceğini aklından çıkarmayın. Stres faktörlerini ağırbaşlılıkla ve sakinlikle karşılayın. Başınıza gelen iyi olaylar için teşekkür edin. Mutluluğunuzu artırın. Böylece güneşli havayı gri bulutlar ve fırtınadan daha çok farkedeceksiniz.

‘Aceleniz Nedir’ Biraz Eğlenin!..

Her zaman biryerlerde birşeylerle meşgulseniz, önemle şeyleri kaçırıyor olabilirsiniz. Eğer eğlenceli bir şeyler yapma fırsatınız varsa yapın ve boşverin.

Derin Bir Nefes Alın

Stres altında olduğunuzu düşündüğünüz zaman derin bir nefes alın. Bir saat için bile olsa düşüncelerinizi uzaklaştırmaya çalışın. İnsanların rahatlamak için tercih ettikleri yollar farklıdır. Yürüyüş, meditasyon, güzel bir banyo sizi rahatlatabilecek seçeneklerden olabilir.

Sessizlik Ve Barış

Her zaman gülümse. Bu rahatlamak için en kolay yöntemdir.

TV’yi Kapatın

Sponsorlu Bağlantılar

TV’de yer alan olumsuz birçok haber sizi bugün ya da gelecekle ilgili stres altına sokabilir.

Uyuyun

Uyumak bazı olayları daha sonra yeniden değerlendirebilmesinizi sağlar. Dinlendikten sonra sakince yeniden sorunun üzerinde düşünün.