Üniversiteyi Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Üniversiteyi kazanmanın şifreleri

Her yıl sınava hazırlanan 2 milyondan fazla öğrenci hayatlarının geri kalan kısmı için önemli bir mihenk taşı olan üniversite sınavını kazanmak için büyük çaba sarfediyor. Üniversite sınavını kazanmak için yapılması gerekenleri ve  izlenmesi gereken yolları sıralıyoruz.

Her yıl 2 milyondan fazla adayın girdiği  Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) öğrencilerin geleceğini belirlemede büyük bir rol oynuyor. Koca bir yıllık çalışmanın karşılığı almak için girilen bu sınavlarda öğrencilerin bilmesi gerekenleri ve üniversiteye giriş için kuralları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç anlattı.

Üniversiteye girmek için ilk ve en önemli kuralının çalışma olduğunu söyleyen Ardıç şunları söyledi; ‘YGS telafisi mümkün olan bir sınav. Çünkü öğrencilerin toplam sınav puanının yüzde 35-40’ını oluşturuyor. Geri kalan yüzde 60-65’lik kısım ikinci basamak olan LYS’ler ile elde edilecek.’ Ardıç, üniversiteye girişin için 8 şifre verdi;üniversite öğrencileri

Sponsorlu Bağlantılar

Şifre 1: Psikolojik hazırlık yapın

Öğrenciler sınav başlamadan önce, o bölümün yer aldığı sayfaları hızla gözden geçirmeliler. Böylece testin yapısı, sorulardaki nitel ve nicel değişkenlere karşı hazır olacaklar. Psikolojik olarak sorulara hazırlık yapılmış olunacak.

Şifre 2: Sorularda ısrar etmeyin

Sınav sorularının zorluk düzeylerinin aynı olmadığını unutmayın. Herkesin yapabileceği kolay nitelikte sorular olabileceği gibi, seçici sorular da olacaktır.

Karşılaşılan soru üzerinde belirli bir süre geçtiği halde hala çözüme ulaşılamıyorsa fazla zaman kaybetmeden diğer soruya geçilmelidir. Aynı testteki tüm soruların aynı puan değeri olduğu unutulmamalıdır.

Şifre 3: “Turlama Tekniği’’ ile zaman kazanın

Sınavda zamanı iyi kullanabilmek ve yüksek puanı elde edebilmek için “Turlama Tekniğini” uygulayabilirsiniz. Turlama tekniği, cevaplanacak tüm testlerde, birinci turda, cevabına kolayca ulaşılabilecek soruların öncelikle çözülerek zaman alıcı ve zor soruların ikinci tura bırakılmasıdır.

Şifre 4: Boş bırakılmayacak sorular

Bir soru başlangıçta çok karışık görünse bile, o soruyu atlamamak gerek. Bu yaklaşım iyi sonuç almanın ilk ve önemli adımıdır. Bu adım turlama tekniği çerçevesinde atılmalıdır.Sınavdaki soruların güçlük derecelerini belirleyen içeriklileridir.

Uzunlukları veya karmaşık görünmeleri değildir. Uzun veya karmaşık görünen sorulara hiç bakmamak veya yapamama kaygısı ile okumayı yarıda bırakmak test tekniği açısından son derece hatalı bir tutumdur. Unutmamak gerekir ki bazen zor görünen sorular çok kolay olabilir.

Şifre 5: Eski sınav sorularını çözün

ÖSYM tarafından sınavlarda sorulan soruları çözmeden YGS’ye girmeyin. Bu soruları çözerek; soruların özeliklerini, dağılımını, zorluk ve kolaylığını öğreneceksiniz. Böylece ÖSYM’nin soru mantığını kavramış olacaksınız.

Şifre 6: Zaman stresi yaşamayın

Zaman baskısı soruların güçlük derecesini yükselteceği için rahat olmayı deneyin. Daha önce defalarca deneme sınavına girdiğinizi ve benzer soruları cevapladığınızı hatırlayın.

Şifre 7: Günlük düzeninizi değiştirmeyin

Sınava kısa süre kala kendi çalışma stilinizi değiştirmenin pek bir faydası olmaz. Asla uyku ve beslenme düzeninizi bozmayın. Tamamıyla normal hayatınız neyse o şekilde devam edin.

Şifre 8: Sınav stresini bir kenara bırakın

Sınav yaklaştıkça doğal olarak kaygıda da artış olur. Bu konuda kendinizi dinleyin. Sınava yeterince hazırlanmış bir öğrencinin üniversite kapısına çok yaklaştığını hatırlatan Ardıç,”Düzenli ve disiplinli çalışan öğrenciler sınav anında uygulayacakları bu basit taktiklerle üniversite kapısını açabilirler’’ dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir