Mangalda Kırmızı Et Pişirme Yöntemi

Sponsorlu Bağlantılar

Mangal Yapmak Marifet İster

Mangal yapmak beceri ve yetenek isteyen bir iştir.Piknikte yada bahçenizde mangal yaparken bu işi daha önce yapmayıp fakat yapabileceğini iddia eden birileri varsa sakın elini sürdürmeyin.Çünkü mangal keyfiniz başlamadan bitebilir.

Mangal yapmak biraz ustalık ister ve etten anlamak gerekir.Her etin nasıl piştiğine dair az da olsa bilgi sahibi olmak gerekir.Şimdi size mangalda kırmızı etin nasıl pişirileceğine dair yöntem göstereceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kırmızı et nasıl pişirilir?

Elinde kalın bir et varsa altını yuvarlak, üstünüde ortasında göz gibi kemik olacak şekilde kesersen yağları elemiş olursun. Üst bölgeden kontrfile çıkartabilirsin. Yan bölgelerde yer alan etlerde iyi tercihler arasındadır. Izgaraya koymadan önce etleri 12 saat önceden marineye yatırmak işini kolaylaştırır. İyi bir marine, biraz asidik malzemeler biraz da tatlandırıcı sıvılardan (soya sosu, meyve suyu, biraz veya şarap artı hardal ve baharatlar) oluşur.

Et harlı ateşte pişmeli ve kan damlacıkları akmaya başladığı anda diğer yüze çevirmelisin ve böylece eti mükemmel bir şekilde pişirmiş olursun. Etleri pişirirken üstüne kesinlikle bastırmamalısın. Termometre kullanmak herzaman en sağlıklı sonucu verir. Kıyma için en güvenilir ısı 70, orta, az pişmiş bir et için de  63 derecedir.

Yoğurtla marine edilmiş sığır filetosu

  • 125 gr az yağlı sade yoğurt
  • 60 gr maydanoz
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1/2 yemek kaşığı paprika
  • 1 diş sarımsak, kıyılmış
  • Tuz
  • 2 fileto et(12-150 gr)
  • 30 gr az yağlı mayonez

1. Et ve mayonez haricindeki bütün malzemeleri bir kasede iyice karıştır. Sonra bunu ikiye böl.

2. Plastik bir torbanın içine karışımı döküp eti içine at. Her yerini iyice kapladıktan sonra bir gece buzdolabında beklet. İkinci karışıma mayonez ekleyip onu da dolaba kaldır.

3. Harlı ateşte bir kez çevirerek etleri pişir. Sosu üzerine dök ve servis yap.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir