Güzel Bir Cilt İçin “Maya”

Benim gibi bir hamur işi düşkünüyseniz maya ile fazlasıyla haşır neşirsiniz demektir. Peki mayayı farklı şekillerde kullanmayı hiç düşündünüz mü? Mesela güzellik amacıyla? Eğer cevabınız hayır ise, aşağıdaki yazımızı okuduktan sonra fikriniz değişebilir. Çünkü bir çoğumuz mayanın ellerimiz, cildimiz ve saçlarımız için bu kadar mucizevi etkisi olduğunu bilmiyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Mayanın cilde yararları antik çağlardan beri biliniyor. Mısır’da kadınlar güzelleşmek için mayayı ciltlerine sürerlermiş.Ayrıca mayanın mikrop öldürücü özelliğini keşfedip yara merhemi gibi kullanırlarmış.

Çünkü mayadaki vitamin ve mineraller saç ve cildin her türlü gereksinimini sağlayacak kadar zengin. Özellikle akneli ve sivilceli ciltlere çok yararlı. Karaciğeri toksinlerden arındırıp temizliyor ve ciltteki aşırı yağlanmayı önlüyor.

Mayayla saçlarınıza masaj yaparak dökülmesini önleyebilir, soğuktan çatlamış ellerinizi yumuşatabilir, vücudunuzu nemlendirebilirsiniz.

VÜCUT VE YÜZ İÇİN

Maya Neden Cildimize İyi Geliyor?  : Yüksek dozda protein içeren maya cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlıyor. Cildin daha güzel ve pürüzsüz görünümüne yardımcı oluyor. Mayanın içeriğindeki yüksek potasyum miktarı dokularda biriken toksinleri dışarıya atarak cildin artık maddelerden arınmasını sağlıyor. Böylece cilt adeta yenileniyor.İçeriğindeki B2 vitamini ve B6 vitaminisayesinde cildin yağ dengesini ayarlayarak akne ve sivilceye karşı etkili oluyor.Maya böylece cildimizi hem içerden hem dışardan destekliyor.

Nasıl Yapılır? :

2 çorba kaşığı yaş maya.

1 tatlı kaşığı yoğurt ( yada bir miktar süt)

Yapılışı : Mayayı bir kaseye alın azıcık ılık su döküp mayayı eritin. Daha sonra içine yoğurdu yada sütü katın yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın Göz ve dudak çevresi dışında tüm cildinize yuvarlak hareketler yaparak yedirin. Kuruması için 10 dakika kadar bekleyin. Yüzünüzü hafif ıslatılmış bir parça pamukla temizleyip önce ılık suyla sonra soğuk suyla durulayın ve havlu ile tampon yaparak durulayın.

ELLER İÇİN

Yararları : Maya ellerin de dostu. Özellikle soğuktan çatlamış elleri tedavi etmek için birebir. Bir kaç seanstan sonra ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Nasıl Yapılır? :

1 kahve fincanı ılık süt

1 tatlı kaşığı yaş maya

Yapılışı : Akşamları yatmadan önce ılık süte mayayı ilave edip eriyinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız bu doğal el kremini ellerinize masaj yaparak yedirin. 10 dakika bekleyip ılık suyla yıkayın.

SAÇLAR İÇİN

Maya Neden Saçlarımıza İyi Geliyor? : Maya özellikle stresli dönemlerde saçların dökülmesini önleyip sağlıklı uzamasını sağlıyor.İçeriğindeki B5 vitamini saç sağlığı için çok önemli olan keratin oluşumunu uyarıyor. Keratin saçların dökülmesini önleyip daha hacimli ve gür görünmesini sağlıyor.

Nasıl Yapılır? :

Sponsorlu Bağlantılar

4 çorba kaşığı toz maya

1 bardak ılık su

Toz mayayı ılık suyla eritin. Saç diplerine friksiyon yaparak yedirin. Bir kaç dakika bekledikten sonra bol suyla durulayın.