Hangi Elbisenin Altına Hangi Ayakkabı Giyilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Ayakkabı Elbise Uyumu

Doğru giyinmek her zaman için modayı yakından izlemekten daha etkilidir diyebiliriz. Çünkü doğru giyinme kurallarına uymadığınız sürece isterseniz en son moda kıyafetlerini bir fark olmayacaktır. Daha doğrusu kıyafet seçiminde kıyafet altına giyeceğiniz ayakkabı modeli ile uyum sağlamadığı sürece en son modaya uygun olması bir fark yaratamayacaktır. Bu nedenle kıyafet ve ayakkabı uyumuna ekstradan bir özen göstermek gerekecektir.

elbise, ayakkabı

Erkekler İçin Ayakkabı Önerileri

Ayakkabı, kadının kadar erkeğin de şıklığının önemli bir parçası. Kıyafete uygun olmayan bir çift ayakkabı yüzünden özenli giyinme çabaları tamamen boşa gidebilir. Ayrıca insanların gözlerinin öncelikle ayakkabılara takıldığını unutmamakta da büyük fayda var.

Eskilerin sözü hepimizin kulaklarına küpe olmalı. Ne demişler ‘Dost başa, düşman ayağa bakar…’ Bu sözlerin altında, kim olursanız olun, ayakkabılarınıza özen göstermenin gerekliliği yatıyor. Yanlış seçilmiş ayakkabı size neler kaybettirir, önce onları hatırlatalım…

Özgüveninizi kaybetmeniz ve insanların sizi garipsemeleri bir yana, iş hayatınız, kız arkadaşlarınızla ilişkileriniz ve çevrenizde saygınlık yaratma çabalarınız bir anda çıkmaza girebilir! Lütfen ayakkabı seçiminize önem verin. Bir kere, ucuz ayakkabı ile günü kurtarmak aslında size pahalıya malolacaktır, bunu unutmayın. Çünkü ayaklarınızın sağlığına zarar verir. Parmaklarınız nasırlarla dolar, yürümekte zorlanırsınız. Ayaklarınızın sağlığı bozulunca, mecburen ortopedistlerin kapılarını aşındırmaya başlarsınız!

Ayakkabı seçiminde en önemli husus kalitedir. Uzun süre, rahatça giyebileceğiniz iki-üç çift ayakkabınızın olması, ucuza satın alınmış 25 çift ayakkabıyı dolaba dizmekten çok daha akıllıca bir davranıştır.

AMAN DİKKAT

Ayakkabı satın almanız gerektiği zaman, bu işi günün ilerleyen bir saatinde yapın. O saatlerde ayaklar az da olsa şişer. Ayakkabınızı hangi tür çorapla giymeyi planlıyorsanız, mağazaya giderken o tür çorap giymeyi unutmayın. Örneğin yün çorap giyecekseniz, ayakkabıyı yün çorapla denemelisiniz.

Ayakkabıyı denerken, ayaklarınızı biraz sıktığını düşünürseniz, satıcı size ‘Bunlar zamanla açılır. Rahat rahat giyersiniz’ dese de sakın bu sözlere kanmayın. Ayakkabının içinde ayağınız rahat değilse, bir numara büyüğünü isteyin. Ayağa dar gelen ayakkabılar ancak kullanılmaz duruma gelince, ayakları rahat ettirirler.

ÇORAPSIZ AYAKKABI GİYİLİR Mİ?

Geçen yüzyılda, bir erkeğin yaz sıcağında bile çorapsız ayakkabı giymesi çok yadırganırdı. Zaten böyle bir girişimde bulunmak da erkeklerin akıllarına gelmezdi. Erkek, her zaman çorap giymeli, takım elbisesini sırtından çıkarmamalı, bağcıklı klasik ayakkabılarıyla alışılmış erkek görüntüsünde olmalıydı. Erkek çocukların bile yazın çorapsız ayakkabı giymelerine kolay kolay izin verilmezdi. Ama günümüzde klasik erkek modeli değiştiği için çorap giyme zorunluluğu da böylece ortadan kalkmış oldu.

Kuşkusuz günümüzde de çorapsız dolaşmak bazı koşullara bağlı. Örneğin yaz tatilinde, sayfiye yerlerinde sandaletlerle dolaşırken çorap giyilmesi gerekmez. Jean pantolonlar, şortlar ve yazlık ince kumaş pantolonların altında çorapsız ayakkabı göze batmaz. Hatta böyle durumlarda çorap gözü rahatsız edebilir.

Ancak siz siz olun, takım elbise giyecekseniz, çorapsız dolaşmaktan kaçının.

Çorapsız ayakkabı giyeceğiniz zaman ayaklarınıza talk pudrası serpmeyi adet edinin. Çıplak ayak, ayakkabı içinde terleyince koku yapar. Ayrıca pudra serpmeden ayakkabı giyerseniz, ayaklarınız acır.

Jimnastik ve çeşitli spor faalyetleri için kullanılan spor ayakkabıların gün içinde giyilmeleri ise çok yanlış. Bu tür ayakkabılar sadece ve sadece spor aktiviteleri sırasında kullanılmalı…

Sponsorlu Bağlantılar

RENK SEÇİMİ

Bir de makosen sorunu var. Bu ayakkabıların sadece araba kullanırken giyilmelerini buyuranlar, hata yapmışlar. Makosenler son derece rahat ve giyilmesi kolay ayakkabılardır. Kahverengi, siyah ve lacivert renkte olanları her yaşta erkeğin gardırobunda bulunmalı… Sıradışı erkek görüntüsünü benimseyenlerin mavi, beyaz hatta koyu sarı makosen giymelerine de kimsenin itirazı olmaz.

Aklınızdan geçenleri şunlar olmalı;  ‘Acaba hangi renk ayakkabı, hangi renk takım elbiseyle giyilmeli’ sorusu zihninizi kurcalıyor. Aslında bu konuda kurallara sıkı sıkıya bağlı olmanıza gerek yok. Elbisenizin altında, hangi renk ayakkabı zevkinize uyuyorsa onu giymelisiniz. Örneğin ben lacivert elbiseyle kahverengi ayakkabıyı birbirine yakıştırırım. Bu, biraz İngiliz tarzı bir seçim olur. Lacivert elbiseyle siyah ayakkabı da giyilebilir. Kahverengi, siyah dışında hemen her renk elbiseyle uyum sağlar. Ama biri karşınıza geçip de ayakkabıda kahverenginin siyahın yerini aldığını söylerse, ona sakın inanmayın. Erkek ayakkabılarında siyahın üstünlüğüne hiç bir renk gölge düşüremez.

Ayakkabı seçerken dikkat edin

Ayakkabı satın alırken öncelikle hakiki deriden yapılmış olmasına dikkat edin. Günümüzde suni deriler ve başka malzemeler de ayakkabı yapımında kullanılıyor. Bunlar hem ayakkabının şeklinin kısa sürede bozulmasına neden olur, hem de ayak sağlığınıza zarar verir. İyi bir ayakkabının yüzüyle tabanının birbirine dikişle tutturulması çok önemli. Yapıştırıcı kullanılan ayakkabıları iki gün sonra tamire götürmeniz gerekebilir.

Ayakkabı seçiminde, erkeklerin kadınlar gibi yüzlerce seçeneği yok. Bu bakımdan şanslı sayılırsınız. Klasik ayakkabıların her erkeğin gardırobu için vazgeçilemez olduğunu da belirtelim.

Bir zamanlar kadınların da itibar ettikleri loafer’lar, spor kıyafetlerin altına giyilmeli. Loafer’ları spor ceket altına giyebilirsiniz ama takım elbiseyle asla… Buna karşın jean pantolon ile kendinize Marlon Brando havası verebilirsiniz. Ancak loafer seçerken dikkatli olun. Ayakkabının yüzü çok fazla kısa olmasın. Çoraplarınızın pantolon altından fazla görünmesi hoş durmaz.

Kovboy çizmelerine gelince…  Zaman zaman kadın ayakkabı modasında kovboy çizmeleri ön plana çıkıyor. Erkeklerin akıllarına estiği zaman kovboy çizmesi giymeleri yakışık almaz. Özellikle de düğüne ve cenaze törenlerine giderken kovboy çizmelerinizi giymekten kaçınmalısınız!

Kış ayları için kauçuk tabanlı ya da kalın köseleli botları tercih edebilirsiniz. Ama botların renginin kıyafetinizle uyum sağlaması şartıyla…

Erkeklerde Ayakkabı Elbise Uyumu

Brogues Tarzı

Klasik bir erkek ayakkabısıdır. Kısa topuklu, ağır bir ayakkabıdır. Ayakkabının burnu W şeklinde nakışlıdır. Bu tarz ayakkabıları takım elbisenizin altına giymeyi düşünmeyin bile!

Oxford tarzı

Çok gösterişli bir ayakkabı değildir ama Brogues tarzına göre daha resmi tarzı vardır. Takım elbiselerin altına giyilir.

Derby tarzı

Oxford tarzına yakın olan bu modelin farkı önünde işlemesinin olmaması. Ayrıca takım elbiseler ile bütünlüğü daha iyi yakalayan bu modelin her erkeğin dolabında bulunması gerekir.

Mokasen tarzı

Kısa topuklu ve bağcıksız bir modeldir. Daha çok okul sıralarında bu modelle tanışırız. Klasik pantolonların altına giyinilebilir ama takım elbise altına çok da fazla tavsiye ettiğimizi söyleyemeyiz.

Çöl tarzı

Genellikle süet olan bu modelin bilek kısmı yüksektir. Siyah ve kahverengi renkleri daha kullanışlı olacaktır. Bu botlar, en iyi uyumu koyu renk jean’ler ile yakalar.

Kadınlarda Ayakkabı ve Elbise Seçimi

Kısa Boyluysanız.. .

Pantolon: Eğer vücudunuzun üst kısmını uzun göstermek istiyorsanız düşük belli pantolonlar tercih etmelisiniz. Bacaklarınızı olduğundan uzun göstermek için ise yüksek belli ve düz inen pantolonlar seçin. Kontrast renklerden ve iri desenlerden kaçının. Canlı renkleri üstünüzle aynı tonlarda olmak kaydıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ceket ve gömlek: Fazla uzun veya belde biten kısa ceketlerden kaçının. Bele oturan ve kalça hizasında kalan modeller seçin. Düşük belli bir pantolon giymek istiyorsanız üzerine saçaklı, püsküllü veya payetli bir gömlek kullanabilirsiniz. Altla üst arasında renk kontrastları yapmayın, illa bir kontrast yapmak istiyorsanız, kumaş türü kontrastları uygulayın: ipek bir elbise üzerine jean ceket gibi.

Elbise: Tek renk ve düz kesim elbiseler silueti daha uzun gösterir. Ayrıca kadınsı ve seksi kesimleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Etek boyu baldırların ortasına hatta topukların hemen üstüne kadar inebilir.

Şişmansanız…

Pantolon: Pantolonlarını zı mümkün olduğunca krep gibi dökümlü kumaşlardan seçin.

Üst: Özellikle pantolon üzerine, bacaklarınızın üst kısmına dek inen uzun tunikler giyin. Göz alıcı, dikkat çekici büyük desenler yerine tek renk ve koyu tonları tercih edin. Dekolte kullanmaktan kaçınmayın ama kalın ve belinizi saran kemerlerden kaçının!

Ceket: Dökümlü kumaşlardan olanları tercih edin; mümkünse önünü iliklemeden giyin. Ceketlerinizde büyük vatkalar yerine daha küçük, omuzlarınızı hafifçe yükseltecek vatkalar kullanın.

Elbise – etek: Asla vücudunuzu sarmamalı: streç kumaşlara veda edin! Vücuda yapışmayan, uçuşan kumaşlar idealdir. Renk olarak daha çok tek renk ve koyu tonlar kullanın. Emprime seviyorsanız minik desenlileri tercih edin. Etek boyu baldırlarınızın hemen altına dek inmeli; daha uzun boylar da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Geniş Kalçalıysanız.. .

Pantolon: Geniş pantolonlarla kalçalarınızı kamufle etmeye çalışmayın. Dökümlü kumaştan dikilmiş, düz kesim pantolonlar giyin. Her zaman koyu ve tek renk tercih edin. Asla ve asla tayt giymeyin!

Üst: Üstünüz ince ve kalçalarınız genişse, vücudunuzdaki bu farkı yok etmeniz gerekiyor. O halde, dikkati vücudunuzun üst kısmına çekecek tarzda gömlek, kazak, tişört vb. giymekte tereddüt etmeyin. Çiçekler, geometrik şekiller, karışık renkler, hatta büyük aksesuarlar kullanın, minik dekolteler uygulayın. Göz ve dudak makyajına ağırlık verin.

Elbise – etek: Eteklerinizde dökümlü kumaş ve nötr renkler (siyah, gri, bej gibi) kullanın. Verev kesim ve büzgülü modellerden kesinlikle kaçının. Bel oyuğu kalçanın hemen üzerinden başlayan kesimler tercih edin. Elbisede dikkat etmeniz gereken nokta, göğüslerinizi belirginleştirmek, kalçanızı ise saklamaktır. En doğru model, bel hattı olan ama bele fazla oturmayan, kalça yuvarlağını çıkarmayan düz kesimlerdir. Diz altı etek boyu en ideal olandır.

Boyun Dekoltesi
Boynunuz uzunsa, her tarzı uygulayabilirsiniz. Özellikle, yuvarlak açılmış dekolteler ve boyna bağlanmış küçük bir fular çok hoş duracaktır.

Boynunuz kısaysa, “V” yakalı bluzlar veya “V” açılmış dekolteler tercih edin; boynunuz daha uzun görünecektir. Fular kullanmamaya çalışın; boynunuzu iyice kısaltıp omuzlarınıza gömülmüş gibi gösterir. Bunun yerine omuzlarınıza bir şal alın; böylece “V” dekolteniz de kapanmamış olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Omuz Dekoltesi
Omuzlarınız kareyse, asimetrik omuz dekolteli veya kolsuz kıyafetler seçin.
Omuzlarınız yuvarlaksa, ince askılı giysiler sizin için idealdir.

Omuzlarınız düşük ve darsa, reglan kollu kıyafetler giymeyin. Omuz başlarını ortaya çıkaran, derin kol oyuğu olan giysiler omuzları daha geniş gösterir.

Ayakkabı Seçimi

Topukta esas, kıyafetin etek uzunluğudur. Diz ve diz altı hizasındaki bir etek uzunluğuyla 7 cm.den uzun bir topuk giyilebilir. Mini bir etekle daha alçak topuk kullanmak gerekir.
Şişmansanız, vücudunuzla oransızlık yaratmamak için yüksek topuktan kaçının, orta boy topuk idealdir.

Kısa boyluysanız, yüksek ve ince topuk vücudunuzda dengesizlik yaratır, eğri ve kambur bir görünüm verir. 5-6 cm.lik bir yükseklik yeterlidir.

Uzun boyluysanız, yine de çok düz ayakkabılar seçmeyin. Az da olsa biraz topuk siluetinize çekicilik katacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir