Siyah Elbise Altına Giyilecek Ayakkabılar Hangileridir?

Sponsorlu Bağlantılar

Ayakkabı ve Giyim

Ayakkabılar dış görünüşün daha estetik olması için kullanılan bir tamamlayıcı aksesuar olmanın ötesinde dikkatle seçilmesi gereken bir giyim aracıdır. Sırf daha şık görünmek için olur olmaz ayakkabı modelleri seçilmemelidir. Estetik açıdan güzel görünüş kadar sağlığa da önem verilmeli ve bu yönde seçimler yapılmalıdır. Tüm söylenenleri bir kenara bırakıp doğru ayakkabı seçimi için bazı önerileri sizinle paylaşmayı uygun gördüm.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak Sağlığına Dikkat

Ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabılar yüzünden her yıl yüzlerce insanın ciddi sakatlıklarla karşı karşıya kaldığı bildirildi.
Maliyetini düşürmek amacıyla kalitesiz, sağlıksız ve TSE normlarına uymayan malzemeden üretilerek piyasaya sunulan ve ucuz olduğu için büyük rağbet gören ayakkabılar, ayak sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Uzmanlar, “Sağlıklı bir ayakkabıdan en az üç kat daha ucuza satılan bu tür ayakkabılar yüzünden her yıl yüzlerce insan ciddi sakatlıklarla karşı karşıya kalıyor” dedi. Özellikle dar gelirli ailelerin rağbet gösterdikleri ucuz ayakkabılar, ayak sağlığına verdiği zararın yanısıra haksız rekabete de sebep oluyor. Ayakkabı imalatçıları, bu tür sağlıksız ayakkabıların piyasaya girmesinin engellenemediğini belirterek, bu konuda vatandaşların bilinçli davranmaları gerektiğini söylediler.

Sağlıksız ayakkabının duruş bozukluklarına, ayak parmaklarında eğriliklere, iskelet sisteminde ağrılara yol açtığı, bu sebeple ayakkabı seçimine itina gösterilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu konunun ihmale gelmeyeceğini kaydettiler.

Uzmanlar, Türkiye’de ayakkabı üretiminde standart ve kalite açısından büyük sorunlar bulunduğunu, bu sorunların insan sağlığını olumsuz etkilediğini bildirdiler. Düzgün vücut duruşu sağlanmasında, ayakkabı seçiminin önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, “Sağlıksız ayakkabı, yürüyüş ahengini bozar, sıkmalar ve vurmalarla, bunlara bağlı ağrıların sebep olduğu duruş bozulmaları, iskelet sistemini olumsuz etkiler” diye konuştu.

Sağlık İçin Ayakkabı Seçimi

  • Ayak ve iskelet sisteminin sağlığı için, ayakkabı alırken, “cimri davranılmaması” gerektiğini belirten uzmanlar, tavsiyelerini şöyle sıraladılar:
  •  Ayak sağlığına en uygun ayakkabı biçimini seçin. Ayakkabı ayağa baskı yapmamalı.
  •  Topukların yüksekliği 2,5-3 santimetreyi geçmemeli.
  •  Ayakkabı giyildiğinde vücut ağırlığı ayağın belirli bölgelerine değil, taban ve parmak köklerine eşit olarak dağılabilmeli.
  •  Ayakkabının ucu ile başparmak arasında bir santimetrelik aralık olmalı.
  •  Ayakkabının boyu kısa olursa, oluşan basınç sebebiyle ayakta ağrılar, parmaklarda eğrilikler meydana gelebilir.
  •  Ayakkabı, yandan dar veya burnu parmakları sıkıştıracak şekilde daralmaktaysa, yay çökmelerine yol açabilir.
  •  Ayakkabı almaya, ayakların en fazla şiş olduğu akşam saatlerinde gidin.
  •  Her iki ayakkabıyı da mutlaka giyin. Sağ ve sol ayaklarınız arasında büyüklük farkı olabilir.
  •  Parmak uçlarında yükselip-inerek, ayakkabının esnekliğini kontrol edin. Ayakkabının ön bölümü kolaylıkla bükülebilmeli.

Tarzınıza Uygun Ayakkabı Modelleri

Parmak arasından geçmeli modeller (galiba bu yazın en trendy’si parmak arasından geçmeli, kime baksak bu modelden bir ayakkabı veya terlik edinmiş).

Çok yüksek dolgu topuklar ve onları tamamlayan incecik bantlar (yine herkeste görebileceğiniz, ama her kıyafetle ayrı hava verebileceğiniz bir model).

Varla yok arası küçücük sivri topuklu terlikler (biraz Audrey Hepburn gibi).

Sadece beş parmağı saran bir banttan ibaret modeller (eğer ayaklarınız çok güzelse giyin, çünkü ayakların tüm kusur ve güzelliklerini göz önüne seriyor).

Eskiye dönüş yapan burnu açık, arkası kapalı, yüksek topuklu ayakkabılar (şu çok moda straplez, diz altı, dar ve siyah elbiselerin altında harika durur).

Baş parmakla diğer parmakları ayıran bir taban ve parmak arasından geçmeli bir banttan oluşan modeller (şimdilik daha çok Hollywood ünlülerinde görülüyor, seneye yazın bize de gelir).

Üst kısmı şeffaf plastikten yapılmış terlikler (eskiden sadece plajlarda giyilirdi, şimdi gece kulüplerinde bile giyiliyor).

Şeffaf ince topuklar (boyu uzun olanların tercih etmesinde fayda var, çünkü topuklar gerçekten çok küçük).

Burnu yukarı kalkık, altı kalın tabanlı ayakkabılar (her yerde ve her renkte bulabilirsiniz).

Sponsorlu Bağlantılar

Gümüş rengi klasik model terlikler (daha çok gece gezmelerine giyilebilir türden).

Altı siyah ya da beyaz ve üstü tamamen beyaz kapalı ayakkabılar (gece olmasa da, gündüz her yere giyilebilir)

Klasik üstten çapraz bantlı terlikler, ama üstleri çiçeklerle süslenmiş (biraz fazla frapan ama yine de tarz meselesi…).

Altı kalın mantar topuklu, üstü yılan derisinden ince bantlı ayakkabılar (gece, gündüz demeden giyin, çok seksi duruyor).

Altı tamamen dümdüz, ortadan sadece bir parmak arası bantla ayağın arkasına bağlanan sandaletler (herkesin ayağında, siz de bir tane edinin).

Son çalışmalar, topuklu ayakkabı giymenin dizlerde osteoporoz riskini arttırmadığını ortaya çıkardı. Kadınlar yeni bir habere kadar korkmadan topuklu ayakkabılarını giyebilirler. Tabii burkulmalardan korunmak için adımlara her zaman dikkat etmekte yarar var.

Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1Ayak şeklinize uygun bir model seçmeniz şart. Eğer taraklı bir ayak yapısına sahipseniz ince bantlı modeller bir süre sonra ayağınızı acıtabilir.

2 Sandaletler ve parmak arası terlikler giymek, taban sorunu olanlar için bir süre sonra bir eziyete dönüşebilir. Tabanı rahat ayakkabılar seçmeli veya ayak yapısının bozulmaması için, modele uygun ortopedik bir taban kullanabilirsiniz.

3 Kiloluysanız, ince yüksek topuklu modeller yerine, dolgu topuklu modelleri tercih edebilirsiniz.

4 Ayakkabıların iyi görünmesi için ayak bakımına özen göstermelisiniz. Açık modelleri giymeden önce pedikür yaptırabilir, kapalı modellerde tırnak batması, nasır gibi sorunların sizi rahatsız etmemesi için bir ayak sağlığı merkezinden yardım alabilirsiniz

Ayakkabı Seçim Rehberi

Babet, stiletto, dolgu topuk, sandalet… Ucu açık, bilekten bağlı, arkası açık… Kırmızı, siyah, pembe, yeşil… Leopar, çiçek, kuş, geometrik desenli…

Baş döndüren güzellikte ve karar vermeyi zorlaştıran modellerde ayakkabılar beğenimize sunuluyor. Peki, hangi ayakkabı ne zaman giyilmeli?

Dolgu Topuklar

Rahatlık ve şıklığı bir arada sunan dolgu topuklu ayakkabılar; hem yaz hem de kış mevsimi için uygundur. Yaz sezonunda; keten şortlar, diz hizasında elbiseler ve uçuşan eteklerle kombinleyebilirsiniz. Kış sezonunda kumaş pantolonlar, jile kesimli elbiselerle giyebilirsiniz.
Dolgu topuklar; ince ve yüksek topuklu ayakkabı giyemeyenler için yardıma koşar. Birbirinden farklı ve güzel modelde dolgu topuklu ayakkabılarla acı çekmeden uzun ve şık görünmenin keyfini yaşayabilirsiniz.
Dolgu topuklu ayakkabılar genel hatlarıyla gündelik yaşam için uygundur. Hafta sonu gezmelerinde, tatillerde, alışverişe çıkarken ya da spor giyime izin veren ofislerde giyilebilir. Saten bantlı dolgu topuklu ayakkabıları; kır düğünlerinde abiye elbisenizin altına giyerek fark yaratabilirsiniz!

Babetler

Sponsorlu Bağlantılar

Son yılların en sevilen ayakkabı modeli babetler; hem gündüz hem gece kullanımına uygundur. Elbiseler, etekler, tulumlar, pantolonlar… Yani her parçayla babetlerinizi kombinleyebilirsiniz. Özellikle koyu renkli ve parlak babetleri gece gezmelerinde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
Hamilelik döneminde el ve ayaklarda şişkinlik sorunu yaşanır. Bu dönemde düğün, nikâh gibi özel davetlere katılacaksanız yüksek topuklu ayakkabılar giymek size acı verebilir. Şık çözüm için saten, rugan gibi malzemelerden üretilmiş üzeri pul ve boncuklarla süslenmiş babetleri tercih edebilirsiniz.

Sandaletler

Kış boyunca botlar ve kalın çorapların içinde havasız kalan ayaklarımıza özgürlük sunan sandaletler; yaz döneminde en çok tercih edilenler arasında bulunuyor.
Parmak arası, gladyatör ya da bilekten bağlı sandaletlerinizi; uzun elbiseler, şortlar ve eteklerle kombinleyebilirsiniz.
Sandaletler genel formları itibariyle günlük hayatta kullanıma uygundur. İşyeriniz spor giyime izin veriyor olsa da işyerine açık sandaletlerle gitmemeye özen gösterin.

Stilettolar

Kadının simgesi stilettolar görünüşleriyle ilgi çeker hatta rüyalarınıza bile girebilir. Büyüleyici stilettoları istediğiniz her yerde giyebilirsiniz ancak bir şartla: topuklu ayakkabı giyebildiğinizden emin olarak!
Stilettoların topukları çok yüksek olduğu için yürümekte zorluk çıkarabilir ve evden çıktıktan 1 saat sonra ayaklarınızı acıtabilir.
Eşinize hoş bir sürpriz yapmak istiyorsanız; onu stilettolarınızla karşılayın! Siyah stiletto tercih ediyorsanız ayak tırnaklarınıza kırmızı oje sürmeyi unutmayın!

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir