Saçların Güzel Görünmesini Sağlayan Püf Noktalar

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Saça Hiçbir Şey Yapılmaz Diyenler İçin Kılavuz

“Bu saça hiçbir şey yapılmaz,” dediğiniz oluyor mu hiç? Saçınız, şımarık bir çocuk gibi haşarı ve inatçıysa eğer, aynaya bakmak sinir krizi geçirmeniz için yeterli oluyordur.

Umutsuzluğa kapılmayın! Saçınızda hoşunuza gitmeyen ne olursa olsun, ünlülerin saç tasarımcılarının önerdikleri bazı püf noktalarıyla saçınızın güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu Saça Hiçbir Şey Yapılmaz: İnce Telli, Düz Saçlar

Saçınız ince telliyse bile, hacim kazandırmanız mümkün. Öncelikle, nemlendirici şampuanları ve günlük saç şekillendiricileri unutun; bunlar hassas saçları daha da güçsüzleştirir, diyor New York City’s Alma G. Salon & Spa’nın yine saçları ince telli olan kurucusu ve Amerikan Idolü şarkı yarışmasında jüri üyeliği yapan Steven Tyle’ın saç tasarımcısı olan Alma Qeraxhiu. Saçınıza kaybettiği nemi yeniden kazandırmak için, “Haftada bir maske yapın ve bu maskeyi yalnızca saç uçlarınıza uygulayın,” diyor Qeraxhiu.

İnce telli saçlara fön çekmeden önce, saçınızın hacim kazanması için, saç köpüğünden golf topu büyüklüğünde bir parçayı saçınıza sürün, diyor Drybar’ın kurucularından ve aynı zamanda aktris Zooey Deschanel’in saç tasarımcısı olan Alli Webb. Saçınızı kuruturken, yuvarlak bir fırça kullanın ve tek tek buklelere odaklanın: Ön taraftaki saçlarınızı dört ya da beş parçaya ayırın ve Mohawk stilindeki gibi saçınızı tepede toplayın. Daha sonra, yan taraftaki saçlarınızı da iki ya da üç parçaya ayırın. “Eğer saçınızın tamamına bir anda şekil vermeye kalkışırsanız, hiçbir şey olmaz,” diyor Webb. Birkaç gün geçtikten sonra, saçınızın yukarı doğru kalkık görünmesini istiyorsanız, saçınızı diğer tarafa atın.

Saçınız gün içerisinde hacimsizse, saç köklerinize kuru şampuan sürmeyi deneyin. Hızlı bir dairesel saç masajını da deneyebilir ve saçınızı yukarı kaldırmak için saçlı derinize yakın (ama çok da yakın değil!) bir saç maşası da kullanabilirsiniz.

Bu Saça Hiçbir Şey Yapılmaz: Kıvırcık Saç

Saçınız iç içe geçen yollara mı benziyor? Saçınızı yıkarken daha az şampuan kullanmayı deneyin ve saç kurutma makinesi kullanmak yerine kendi kendine kurumasını sağlayın. “Bu, daha baştan saçınızın elektriklenmesini önler,” diyor Washington’da Hillary Clinton’ın kuaförlüğünü yapmakta olan Cristophe.

Ayrıca saçınıza şekil vermeden önce, saç fırçanıza bir miktar saç spreyi sürmeyi deneyin. “Ya da parlaklık verici serumu, el kremini, briyantin ya da vitamin bakımından zengin hindistan cevizini elinizde yayarak saçınıza sürün,” önerisinde bulunuyor Cristophe. Saçınızı hızlı bir biçimde düzleştirmek istiyorsanız, geniş plakalı bir saç maşasını köklerden uçlara doğru uygulayın.

Bu Saça Hiçbir Şey Yapılmaz: Kalın Telli, Gür Saçlar

Haftada iki kez nemlendirici maske uygulayarak sert bukleleri yumuşatın. Saçınızın ne kadar uzun olduğuna göre en fazla ¼ bardak hindistan cevizi yağını ya da natürel sızma zeytinyağını saçınıza sürün, daha sonra başınızı naylonla ya duş bonesiyle örtün ve yıkamadan önce 20 dakika bekleyin, önerisinde bulunuyor Qeraxhiu. Saçınıza şekil vermeden önce de bir tutamın dört biri miktarda nemlendirici kremi ya da parlaklık verici serumu uygulayın. Kurutmaya, saçlı derinizden değil de, saçınızın ortasından başlayın ve saçınızı sert kıllı bir fırçayla tarayın.

Bu Saça Hiçbir Şey Yapılmaz: Kesimi ya da Boyası Gecikmiş Saçlar

Sponsorlu Bağlantılar

Bir süredir saç boyası ya da kesimine ihtiyaç duymanıza rağmen bu hafta da mı kuaföre gitmek için zamanınız yok? “Bu yıl tasarımcılar, rüzgârda uçuşan saçları sevdiler,” diyor Amerika’nın hem doğu, hem de batı yakasında düzenlenen moda defilelerinde saç tasarımcılığı yapmakta olan Laurent D. “Dolayısıyla, bütün gün şekilsiz saçlarla dolaşmak o kadar da kötü olmayabilir!”

Yine de saç diplerinizin boyaya ihtiyacı varsa, alnınızdan başınıza doğru saçınızı çaprazlamasına ayırarak saç diplerinizi saklayabilirsiniz. Ya da evde hazırlayabileceğiniz geçici bir dip boyasını deneyebilirsiniz. Sarı saçlıysanız, bir poşet papatya çayını sıcak suda bekletin; esmerseniz bir avuç kahve tanesini ya da vişneyi kaynatın. Çayı ya da kahveyi soğuttuktan sonra, içine bir yumurta sarısı ile ½ bardak zeytinyağını ilave edin. Karışımı saç diplerinize sürün ve 10 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Saçlarınızın biraz düzeltilmeye ihtiyacı varsa, yapacağınız en iyi şey, saçınıza şık bir model vermek olacaktır. Eğer saçınız çok uzunsa, saçınızı dağınık bir biçimde toplamayı deneyin: Saçınızı at kuyruğu yapın, at kuyruğunu da daire yapın, sonra da saçınızı dairenin merkezinden geçirin. “Her zaman genç ve şık görünen bir modeldir bu,” diyor Laurent D.

Daha kısa saçlar içinse, “En şık ve modern model, saçınızın yan taraflarına biçim verip kulaklarınızın arkasında toplamaktır,” diyor Victoria ve David Beckham’ın Los Angeles’taki saç tasarımcısı olan Larry Sims. Drybar’ın kurucusu Alli Webb ise kısa saçları şık tokalarla toplayarak yüzünüzden çekmenizi öneriyor. “Ya da alnınızdan ensenize kadar saçınızı ortadan ikiye ayırın ve yanlarda iki küçük at kuyruğu yapın. Yüzünüze düşen birkaç parçayı da kulağınızın arkasında toplayın ve işte dışarı çıkmaya hazırsınız!”

By Michele Meyer for Life & Beauty Weekly

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir