Sevginizi Göstermenin En İyi Yolları

Sponsorlu Bağlantılar

‘Seni Seviyorum’ Demenin Yeni Yollarını Keşfedin

‘Seni Seviyorum’ güçlü sözcüklerdir. İlişkinizi sürdürmek için bu sözcüklere güvenirsiniz. İş, çocuklar, arkadaşlar, aile ve toplantılar derken eşinizle farklı yönlere savrulduğunuzda, ağzınızdan çıkıveren bir ‘Seni Seviyorum’ cümlesi, bazen günün sonunda gücünüzün yettiği tek şey olabilir.

Ancak sevginizi belli etmeniz de önemli, diyor Kaliforniya Üniversitesi’nin Dominguez Hills kampüsünden onursal psikoloji profesörü Beverly Palmer. Davranışlar sözcüklerin altını çizer, duygularınıza destek olur ve ilişkinizi daha da güçlü kılar. “Bu kanıtlanmış bir gerçek – davranışların sesi gerçekten de sözcüklerden daha yüksek çıkar,” diyor Palmer.

aşkı anlatan resimler

Sponsorlu Bağlantılarrr

Sevgiyi belli etmek büyük sevgi gösterilerinde bulunmak demek değildir. Çok fazla zaman ya da enerji de gerektirmez. Bu basit stratejiler sayesinde mesajınızı çok daha net ve güçlü bir biçimde iletebileceksiniz:

1. Sevdiğiniz kişinin ihtiyaçlarına karşılık verin.

“Sevginizi göstermenin en iyi yolu eşinizin ihtiyaçlarını önceden fark edip gidermek,” diyor Palmer. Bu, onu dinlediğinizi ve iyi ve mutlu olmasının sizin için önemli olduğunu anlamasını sağlayacaktır.

Anahtar kelime özen göstermek. Örneğin, eşinizin işiyle ilgili sıkıntıları varsa, bir süreliğine onun kişisel ya da evle ilgili yükümlüklerini üzerinize almaya çalışın. Ya da eşinizin birkaç saati huzurlu geçirmesi için çocukları alıp dışarı çıkabilirsiniz.  İşlerini yapmak için zaman bulamıyor mu? Onları siz yapın. Eğer hafta sonu geldiğinde arabada benzin kalmadıysa, eşinizin hafta içinde işine rahatlıkla gidip gelebilmesi için Pazar günü gidip depoyu doldurun. Onu düşündüğünüzü gösterecek bir jestin gücünü hafife almayın.

2. Kahkahanızı onunla paylaşın.

Sponsorlu Bağlantılar

Appalachian Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma anıları hatırlayıp birlikte gülmenin çiftler arasındaki bağı güçlendirdiğini ortaya koydu. “Tüm ilişkilerin çatışma ve zorluklarla karşı karşıya kaldığı zamanlar vardır,” diyor Palmer. Kahkahayı paylaşmak negatifliği dengeleyecek bir pozitifliği açığa çıkartır. “Uzun süreli bir sevgi ilişkisini yaratan da budur.”

Bu yüzden komik bir şey olduğunda ya da çocuklarınız taşkınca laflar ettiklerinde eşinize e-posta gönderin. Ya da Youtube’dan eskilerden bir reklam ya da eğlenceli bir video klip bulup ona gönderin ya da Facebook duvarına yapıştırın. Özel günlerde, komik aile fotoğraflarınızdan ve o günlerle ilgili komik anıları yazacağınız notlardan oluşan bir defter hazırlayıp eşinize hediye edebilirsiniz.

3. Ona sürpriz yapın. 
Beklenmeyen bir hediye ya da jest “Seni Seviyorum” demektir diyor Palmer. “Bu onu düşündüğünüzü ve birlikte olmadığınızda dahi aranızda bağ olduğunu gösterecektir.”

Anlamlı bir sürpriz yapmanın yolu iyi bir gözlemci olmaktan geçer. Örneğin, eşinizin ilgilendiği bir konu ya da etkinlikle ilgili bir şey bulduğunuzda alıp eve getirin. Bu bir kitap, CD, DVD ya da oyun olabilir. Eğer paranız yoksa kütüphaneden ödünç alabilirsiniz.

Aşk mektupları da büyük sürprizdir. Yalnızca bir tane yazmak yerine, beş tane birden yazarak onu şaşırtın! Her birinde onu mükemmel bir baba yapan bir şey yazıp sonra da mektupları evin çeşitli yerlerine saklayın; çorap çekmecesi, diş fırçasının yanı, okuduğu kitabın sayfalarının arası vb. yerlere koyabilirsiniz.

4. Onunla göz temasında bulunun. 
“Birbirinizin gözünün içine bakmak aranızda derinden bir bağ olduğunun işaretidir,” diyor Palmer. Bununla birlikte meşgul çiftler birbirlerine kısa bakışlar atmakla yetinirler.

Saatlerce, hatta dakikalarca birbirinize bakmanıza gerek yok. Birkaç saniyelik göz teması fırsatlarını kaçırmayın. Eğer dışarıda akşam yemeği yiyorsanız sohbet ederken gözlerinizi ona odaklayın. Evde akşam yemeği yerken de ona bakıp gülümseyin. Uykuya dalmadan önce yatakta sohbet ederken birbirinizin yüzüne bakın. Etrafınızda başkaları varken bile eşinizin gözlerinize bakarak aranızdaki bağı ona hatırlatın.

5. Birlikte zaman geçirin.  
Kulağa gün gibi aşikârmış gibi geliyor, ancak hatırlatalım: Birlikte nitelikli zaman geçirmek bin kere ‘Seni seviyorum’ demekten iyidir.

Fırsat buldukça sizinkilerle uymuyorsa dahi eşinizin ilgisini çeken bir etkinliğe katılmayı teklif edin. Fedakârca bir davranış onun farklı yönlerine değer verdiğinizi gösterecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Örneğin eşinizin spora özel bir ilgisi varsa, evinize yakın bir spor salonunda düzenlenen bir maça ailecek gitmeyi teklif edin. Ya da eşiniz bulmaca çözmekten hoşlanıyorsa, kahvaltıdan sonra hep birlikte bulmaca çözmek için birkaç tane bulmaca kitabı alın.

6. Kucaklaşın, onun elini tutun ve ona dokunun.
Biriyle fiziksel bağ kurmak sevgiyi ifade etmenin en doğal yoludur. Ancak birlikte birkaç yıl geçirdikten sonra, cinsel olmayan dokunuşlar genellikle geri plana itilir, diyor Palmer.

Eşinizle birlikteyken ona dokunun – evde, çocuklarınızın oynadığı bir futbol maçını seyrederken ya da hatta partide bile: Elini alıp sıkın, elinizi onun sırtına koyun. Ona yakın oturun. Onu uğurlarken ya da karşılarken kucaklayın. Ve her zaman ayrı ayrı sandalyelerde oturmak yerine, ara sıra koltukta yan yana oturmayı ihmal etmeyin.

“Romantizm isteyen, yalnızca kadınlar değildir. Her iki cins de bunu arzu eder ve gereksinirler,” diyor Palmer. Bu jestlerle sevginizi gösterdiğinde eşinizle yeniden yakınlaşmaya başlama ihtimaliniz yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir