Baharatları Saklama Koşulları ve Taze Tutma Yolları

Sponsorlu Bağlantılar

Baharatların bozulmasını önleyin

Yemeklerinizde kullandığınız baharatlar zamanla bozuluyorsa yanlış yaptığınız bir şeyler var demektir. Sağlık deposu olan baharatlar doğru saklanmaz ise zamanla nemlenir ve küflenir. Bozulmaya yüz tutan baharatlar ise hem lezzetini kaybeder hemde sağlık için faydaları azalır.

Peki baharatları nasıl saklamak gerekir? Baharatların bozulmaması için ne yapmak gerekir? İşte baharatların tazeliğini korumak ve bozulmasını önlemek için bilmeniz gerekenler…

Sponsorlu Bağlantılar

baharatlar

Baharatları saklama yolları

– Adaçayı, biberiye, kekik gibi taze baharatları kıyıp zeytinyağı ile doldurulmuş küçük buz kalıplarının içine koyarak dondurabilirsiniz. Gereğinde ihtiyacınız kadar donmuş parçayı çıkarıp yemek yaparken kullanabilirsiniz.

– Maydanoz, fesleğen, reyhan gibi taze baharatları, kökten hafif kesip su dolu bardakta ve üzerini hava geçirmeyecek şekilde naylon filmle kaplayıp buzdolabında daha uzun süre koruyabilirsiniz.

– Kekik gibi yağlı taze baharatları yapraklarını gevşek tutacak şekilde, köklerini bağlayıp ters asarak mutfakta saklayabilirsiniz.

– Taze zencefil kökü de dondurularak daha uzun süre taze saklanabilir. Gereğinde donuk şekilde rendelenebilir veya kıyılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    Mustafa Hazırcı
    24 Ekim 2016 - 16:46

    Baharatları nasıl saklamalıyız diye bende çok düşünmüştüm. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir