Baklava Nasıl Şerbetlenir? Baklavaya Şerbet Ne Zaman Dökülür?

Sponsorlu Bağlantılar

Baklava Şerbetinin Doğru Zamanda Dökün

Baklavayı tutturmanın en önemli aşamalarından birisinin de baklavaya doğru zamanda şerbeti dökmek olduğunu söyleyen Baklava Ustası Ramazan Demir, baklavayı şerbetlemenin inceliklerini anlattı.

Bayramlarda misafirlere sunulan vazgeçilmez tatlılar arasında olan baklava tatlısını lezzetli ve çıtır çıtır yapmak isteriz.Çünkü misafirlerin beğenisi bizler için önemlidir.Baklava yaparken baklavayı lezzetli yapan şerbetidir.

Baklavayı yaptınız ve sıra şerbete geldi.Şerbeti yaparken su ve şeker oranını doğru yapmalısınız.Şerbeti yaparken şerbetin şekerlenmemesi için şerbetin içine birkaç damla limon sıkın.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz: Baklava Şerbeti Tarifi ve Yapılışı

ev baklavası

Baklavanın lezzetinin sırrı şerbetin zamanında dökülmesine bağlıdır.Baklavayı fırından çıkardıktan sonra biraz bekleyin.Daha sonra sıcak şerbeti baklavanın üstüne dökün.Baklavanın soğuk olmaması lazım baklava soğuk olursa şerbet içine çekmez.

Eğer şerbetiniz baklavanıza fazla geldiyse süzebilirsiniz. Ama şerbet az geldiyse sonra ekleme yapılamaz.Eğer sonradan ekleme yaparsanız baklavanız da şekerlenme meydana gelecektir. Bundan dolayı şerbetinizin miktarını iyi ayarlamalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    dilek
    12 Temmuz 2014 - 06:57

    çok yardımcı oldu çok işime yaradı bu siteye çok teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir