Baklava Yapımında Kullanılan Malzemeler ve Bilinmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Ev Baklavası Yapmak

Baklava Ustası Ramazan Demir, ev baklavası yaparken kullanmanız gereken malzemeleri ve iyi bir baklava yapmanın inceliklerini anlattı.

Evde yapılan baklavanın dışarıda yapılan baklavalar arasındaki farkı ev baklavasının bol malzemelerden yapılmasıdır.Baklavanın güzel çıtır çıtır ve lezzetli olması için en önemlisi kullanacağınız malzemelerin kalitesi çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Baklava Hamuru Malzemeleri

  • Un
  • 4 yumurta
  • 10 gr tuz
  • 250 ml su

ev baklavası

İyi Bir Baklava İçin Bunları Yapın

İyi bir baklava için kullanılan malzemelerin kalitesi önemlidir.Baklava için kullanılan un sert buğday unu olmalı.Baklava hamurunu yaptıktan sonra yufkalar incecik açılır. Açılan yufkalara tereyağ veya margarin sürülür. Baklavanın arasına kullanılan malzemlerin kaliteside önemlidir.Baklavanın arasına fındık, fıstık yada kaliteli ceviz tercih ederseniz baklavanın lezzetini artırırsınız.Yufkaların arasına bol malzeme koymanız lezzetini ve tadını arttıracaktır.Baklavanızın şerbeti şeker ve su ile yapılmaktadır.Şerbet kaynarken içine birkaç damla limon sıkılırsa şerbetin şekerlenmesi önlenmiş olur.Şerbeti baklavaya dökerken şerbet ve baklavanın sıcak olmasına dikkat etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir