Beyaz Çikolatalı Brownie Püf Noktaları

Sponsorlu Bağlantılar

Beyaz Çikolatalı Brownie Yapmanın Sırları

Beyaz Çikolatalı Brownie yediğimiz zaman ağızda muhteşem bir tat bırakan lezzetli tarifi herkes yapabilir.Görünüşüyle ve tadıyla iştah açan bu tarifi yaparken birkaç noktalar dikkat etmek gerekiyor.İnce , püf noktaları öğrendikten ve dikkat ettikten sonra hazır satılan  beyaz çikolatalı brownie den farkı olmadığını anlayacaksınız.Başkalarını bu brownie tattırdığınız zaman sizin yaptığınıza inanamayacaklar.İşte bu güzel lezzetin püf noktalarını aşağıda sıraladık.

Beyaz çikolatalı brownie için öncelikle hazırlayacağımız tereyağı ve bitter çikolata karışımını benmari usulü eritin.

Daha sonra ılınması için soğumaya bırakın.Ilınmasını beklememizin sebebi daha sonra çiğ olarak kullanacağımız yumurtaların sıcaklık ile pişmesini ve içerisine katacağımız beyaz çikotaları eriyip formunun bozulmasını engellemek için bunu yapıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyaz Çikolatalı Brownie

Beyaz çikolatalı brownie’nin pişme süreside çok önemlidir. Brownie, önceden 180 derece ısıtılmış 180 derecelik fırında, 25 – 30 dakika pişirilmelidir.

Beyaz çikolatalı brownie’yi servis etmeden önce ılınmasını beklemek gerekir.Ilık olduğu zaman kesmemiz, beyaz çikolataların dağılmaması için önemlidir.

Beyaz çikolatalı brownie yaparken bu püf noktalarına dikkat ederseniz, çok lezzetli ve kıvamlı bir brownie yapmış olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir