Bol Köpüklü Türk Kahvesi Pişirmenin Sırları

Sponsorlu Bağlantılar

Daha köpüklü Türk kahvesi

Özellikle ülkemizde kahvenin kırk yıl hatırı vardır deyimi çok meşhurdur. Peki gerçekten de öyle midir? Güzel ve bol köpüklü bir kahvenin herhalde kırk yıl hatırı vardır. Cezvelerden kahve pişirme makinalara kadar geçen zaman içerisinde kahve alışkanlıklarımız hiç değişmedi. Özellikle Türk kahvesine olan ilgimiz hiç değişmedi.

Güzel kahve pişirmek için öncelikle kahveyi doğru bir şekilde saklamak gerekir. Kahveyi nemli olmayan ortamda saklamanız gerekiyor. Tabi kahvenin taze olmasına da özen gösterin. Kahvenizi bilindik bir yerden ve taze çekilmiş olarak almanızı öneririz.

Sponsorlu Bağlantılarrr

Şimdi gelelim kahveyi nasıl pişireceğinize…

Türk kahvesi

Kahveyi pişirme aşamaları

  1.  Kahve için kullanılacak su kesinlikle klorsuz ve taze olmalıdır. Çeşme suyu kullanılmamalıdır.
  2.  Kullanılan su soğuk olmalıdır. Sıcak su köpüğü engeller ve kahvenin tadı da oldukça kötü olur. Kahvenizin pişmesi çok değişik noktalara gelebilir.
  3.  Kahveyi bol koymak önemli bir ayrıntıdır.
  4.  Kahveyi koyup iyice karıştırdıktan sonra ocağa konulduğunda fazla karıştırmamak gerekli ve önemlidir.
  5.  Kahvenin pişerken en önemli unsurlarından biri çok kısık ateşte veya közde pişmesi gereklidir ki közde lezzeti fazlasıyla artar.
  6.  Kahve köpürmeye başladığında köpükler bir kaşık yardımı ile fincanlara dağıtılır ve köpük sürekli kendini yenileyerek fazlalaşır.
  7.  Ocağın üzerinde kahvenin tamamen kabarması beklenir. Kabarınca artık fincanlara konulur; ancak yarı seviyeye kadar koyulması gereklidir. Sonra tekrar ocağa alınır ve tekrar köpürtülerek, fincanlara dökülür.
  8.  Döküm aşamasında mutlaka çok yavaş olunmalı ve fincanların oldukça kenarından dökülmelidir ki kahvelerin köpükleri yok olmasın.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir