Domates Konservesi Tarifi ve Yapılışı

Sponsorlu Bağlantılar

Domates Konservesi

Kış aylarında yaz sebzelerinden genellikle mahrum kalırız. Seralarda yetiştirilen sebzeler kışın da raflardaki yerini alıyor fakat yaz sebzesi kadar sağlıklı değiller ve bir çoğu da hormonlu oluyor. Boşuna uzmanlar her sebze ve meyveyi mevsiminde yiyin diye uyarmıyor. O zaman geriye tek çare kaldı; o da yaz sebzelerinde konserve yapıp kışa saklamak. Kışın ortasında yaz domatesi ile menemen yemek istemez misiniz? O zaman buyrun domates konservesine;

Konservenin Malzemeleri

  • 6 kg. domates
  • 2 çorba kaşığı deniz tuzu

Domates Konservesi Yapılışı

Domatesleri yıkayın, iri parçalara ayırın ve kabuklarıyla birlikte robotta püre haline getirin.

Domates püresini geniş bir tencereye alın, tuzunu ekleyin ve kaynamaya bırakın. Domatesleri robottan geçirince rendeye oranla daha sulu oluyor, ben koyu bir sos istediğim için kısık ateşte 1,5 saat kaynattım. İstediğiniz yoğunluğa gelince kavanozları hazırlayın. Bir yandan sos kaynamaya devam ederken bir yandan kavanoza doldurun hemen sıcakken kapağını kapatın ve ters çevirerek koyun, sos bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.Sos kavanozlarını yerinden oynatmadan 1 gece beklettikten sonra -eğer kapaklarda sızma filan yoksa- serin bir yere kaldırın. Bu şekilde 1 yıl hatta daha fazla saklayabilirsiniz, ama kavanozu açtıktan sonra dolapta saklayın ve kısa zamanda tüketmeye çalışın. Bu yüzden küçük kavanozlara koymakta fayda var.

Not:

Kaynama süresini sosu ne kadar koyu ya da sıvı tercih edeceğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Etrafa sıçramaması için ateşi kısıkta tutmakta ve ara sıra karıştırarak dibine tutmasına engel olmakta fayda var. Sosun içine haşlanıp püre haline getirilmiş kırmızı biber ekleyerek hem renk hem tad açısından zenginlik katabilirsiniz. İçine sarımsak da ekleyebilirsiniz ama içindeki malzeme miktarı ne kadar az olursa açılınca bozulma ihtimali de o kadar az olacaktır.

Bir de domatesin faydalarını kısaca açıkladık mı tam olacak;

Domatesin Faydaları

Domates demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir.

Özellikle lif açısından zengin kabuklarıyla yenildiğindesindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı giderir. İyi bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcıolur. Kanı temizler. Kanseri, özellikle de prostat kanserini, önlemede çok etkilidir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Damar sertliği ve romatizmaya iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirir. Cilde tazelik verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir