Ev Yoğurdunun Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Ev Yoğurdu İle Hazır Yoğurdu Arasındaki Fark

Yoğurt en önemli kalsiyum kaynaklarından birisidir ancak günümüzde yoğurt tüketimi neredeyse tamamen market yoğurtlarına yönelmiş durumda. Özellikle şehirlerde ev yoğurdu yapma oranı çok azdır ve insanlar çoğunlukla market yoğurdunu tercih ediyor.

Uzmanlar market yoğurdu konusunda insanları uyararak market yoğurtlarının yoğurt ile bir alakası olmadığını hatta isminin değiştirilmesi gerektiğini konusunda tüketicileri uyarıyor. Markette satılan yoğurt ve ayranların bir çok katkı maddesi içerdiği ve insan sağlığı için çok önemli olan faydalı bakterileri barındırmadığını söylüyor.

Normal evde yapılan yoğurt 3-4 gün sonra ekşimeye başlarken market yoğurtları bir ay da kalsa herhangi bir bozulmaya uğramaması içerisindeki faydalı bakterilerin olmadığının kanıtıdır. Bu yüzden yoğurt yemek için günlük sütlerden satın alıp kendiniz evde mayalamalısınız.

Yapılan son araştırmalarda mutluluk hormonunun %90’dan fazlası bağırsaklarda salgılandığı ve bunun için en önemli kaynağında ev yoğurdu olduğu bildiriliyor. Özellikle psikolojik rahatsızlıklar için kesinlikle ev yoğurdu tüketilmesi öneriliyor.

rp_yoğurt.jpg

Ev Yoğurdunun Yararları

Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, ev yoğurdunun nelere iyi geldiğini anlattı. Çocukların her gün 6 yemek kaşığı, yetişkinlerin ise her gün bir kase yoğurt tüketmeleri gerektiğini söylüyor.

İşte ev yoğurdunun sağlık için faydaları

Bağırsak için çok önemli

Ev yoğurdu yüksek miktarda probiyotik içeriyor. Bu probiyotikler bağırsak dostu bakterilerdir. Bu bakteriler bağırsak duvarından besin emilimini sağlayan villusların yapısını koruyarak bağırsak hareketlerini düzenliyor. Böylece kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi sorunlar ortadan kalkıyor.

Bağışıklık güçlendirici özelliği

Ev yoğurdu bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Vücudun enfeksiyona karşı daha dirençli olmasını sağlıyor.

yoğurt

Diş ve kemik sağlığına faydalı

Kemik sağlığı için çok önemli olan ev yoğurdu, yetişkinlerde osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalma gibi hastalıkları önlüyor. Çocuklarda ise diş ve kemik oluşumuna büyük katkıda bulunuyor.

Yağ yakımını kolaylaştırıyor

Yapılan araştırmalar diyet yaparken yoğurt tüketenlerin tüketmeyenlere oranla daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Özellikle içeriğindeki kalsiyum nedeniyle karın bölgesindeki yağların erimesine katkıda bulunuyor.

Yüksek tansiyonu azaltıyor

Amerikan Kalp Vakfı’nın yaptığı ve 15 yıl süren bir çalışmada, düzenli yoğurt tüketmenin yüksek tansiyon riskini azalttığı ve her gün bir kase yoğurt tüketen kişilerin büyük tansiyonlarının normal değerlerde olduğu ortaya konuluyor. Yoğurdun sağladığı bu etkinin, içerdiği yararlı bakteriler sayesinde olduğu düşünülüyor.

Kolesterolün düşmesini sağlıyor

Özellikle kaymaksız olarak tüketilen ev yoğurdu kolesterolün düşürülmesine destek oluyor. Bu etkisini bağırsak villuslarının sağlığını sürdürmesini sağlayan yararlı bakteriler sayesinde yapıyor. Bağırsaklarda oluşan emilim bozukluklarını önleyerek, fazla yağın dışkı ile vücuttan atılmasını sağlıyor ve bu şekilde kolesterol seviyelerinin yükselmesini önlüyor.

rp_yogurt.jpg

Cilt ve deri hastalıklarına iyi geliyor

Bilimsel çalışmalar yoğurdun, içerdiği yararlı bakteriler sayesinde ciltte oluşan sivilce ve kızarıklıklara iyi geldiğini gösteriyor. Probiyotik bakteriler sayesinde aynı zamanda kadınlarda sıklıkla karşılaşılan vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı da koruyucu rol oynuyor.

Kasları onarıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Yoğurt içerdiği protein sayesinde özellikle egzersiz sonrası yıpranan kasların onarılmasında görev alıyor. Protein dokuların gelişmesi ve onarılmasını sağlayan temel besin öğesidir. Doğru protein kaynakları tüketerek de kas gelişimi ve yıpranan kasların onarımını sağlamak mümkün. Bu protein kaynaklarının başlıcalarından biri de süt ve süt ürünleri.

Tatlı isteğini önlüyor

Yanlış duymadınız! Bir kase yoğurt tüketerek tatlı isteğinizi önleyebilirsiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, “Bir kase yoğurt protein, karbonhidrat ve yağ miktarını dengeli bir şekilde içerdiği için kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor. Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biri de kan şekerinin dengeli olmasını sağlamaktır. Üstelik kan şekeriniz ne kadar dengeli olursa abur-cubur ve tatlı istekleriniz de o kadar az olacaktır. Özellikle canınız tatlı istediğinde ise ev yapımı meyveli yoğurt yaparak ya da meyve ve yoğurdu blenderdan geçirdikten sonra dondurarak son derece sağlıklı tatlılar elde edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

rp_yogurt.jpg

Örnek Ev Yoğurdu Tarifi

Sütü tencerede kaynatın. Kaynarken hafif hafif karıştırıp, içindeki suyun buharlaşmasını sağlayın. Ocaktan aldıktan sonra mayalayacağınız yerde, ısısını koruyacak şekilde, etrafını kalın örtülerle sarın ve soğumaya bırakın. Ara ara serçe parmağınızla ısısını kontrol edin. Süt sıcaklığı mayalanmaya uygun olduğunda, parmağınızda sıcağa biraz yakın şekilde ılıklık hissedersiniz. Ardından tahta kaşıkla, 1 litre süt için 1 yemek kaşığı dolusu yoğurdu ılık sütten alacağınız biraz sütle iyice ezin ve püre kıvamına getirin. Sonra sütün içinde iyice dağılana kadar karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın ve tencereyi yine kalın örtü ile sıkı sıkı sardıktan sonra kalorifer yakınında 4-6 saat bekleterek mayalanmasını sağlayın.

Ayrıca bkz: Evde Doğal Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir