Evde İçli Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Sponsorlu Bağlantılar

İçli köfte yapmanın sırları

İçli köfte benim en sevdiğim şeyler arasında gelmektedir.Dışarı çıktığım zaman genellikle içli köfte  yerim.Eğer sizde benim gibi içli köfte sevenlerdenseniz ve evde içli köfte nasıl yapılır diyorsanız ? Sizin için evde yapabileceğiniz içli köftenin püf noktalarını aşağıda anlattık.

Soğutmuş olduğumuz iç harcının içerisine ince ince doğranmış cevizleri ekleyin. Cevizlerimizi sıcakken eklemedik çünkü yağını bırakıp daha fazla iç harcımızı sulandırmasın.

Mideyi yakmaması içi cevizi iç malzemesi soğuyunca eklenir.İçli köfte hamurunu şekillendirmek için bir parça hamurumuzu avucumuzun içine alıp parmağımızı bir parça suya batırıyoruz. Çeşitli boyutlarda köfte yaparken yanımızda sürekli su bulunduruyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz: İçli Köfte Hakkında Herşey ve Tarifler

İçli Köfte2

Elimizi sürekli ıslatıyoruz ki köfteyi daha rahat ve iyi şekil verebilelim. Hamurun ortasına parmağınızı koyup bir havuz şeklinde açıyoruz.Hamurumuzun parmağımızla ince bir oval şeklini alana kadar parmağımızla şekillendiriyoruz. Köftemiz bir huni şeklini aldığı zaman iç harçtan koyabiliriz.

İç malzemeyi koyup köftemizi kapatıp şekillendiriyoruz.İç malzemesini mümkün olduğunca sıkarak suyunu çıkarıyoruz.Çünkü kızartmaya attığımızda yağdan sıçramasın ve dağılmasın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir