Evde Soğuk Çay Yapımı

Sponsorlu Bağlantılar

Katkısız Soğuk Çay Tarifi

Son yılların en popüler içeceklerinden birisi de soğuk çaylar oldu. Kola gibi gazlı içeceklerin insan sağlığına ciddi zararları olduğu ortaya çıktıktan sonra insanlar yavaş yavaş farklı alternatiflere yönelmeye başladı. Daha sağlıklı alternatifler arayanlar soğuk çaylara yöneldi. Ancak piyasada yer alan soğuk çayların içerisinde bir çok katkı maddesi bulunuyor. Hatta kanserojen ola E kodlu katkı maddeleri bile yer alıyor.

Piyasada yer alan sağlıklı ve doğal içecekler su ve maden suyudur. Bunun dışında hangi içeceği alırsanız alın içerisinde katkı maddesi yer alır. Eğer soğuk çaydan vazgeçmem diyorsanız, kendiniz evde doğal soğuk çay yapacaksınız. Hiçbir katkı maddesi içermeyen ve tamamen doğal bir soğuk çay yapmak için aşağıdaki tarifi uygulamanız yeterlidir.

Ayrıca bkz: Piyasadaki Soğuk Çayların Zararları

Soğuk Çayın Faydaları

Yeşil çayın içerisinde Epi Gallo Kateşin Gallat (EGCG) isimli kateşin yer alıyor ve bu kateşin mükemmel bir antioksidandır. 100 gram yeşil çay içerisinde yaklaşık 10-12 gram EGCG var. Epigallokateşin maddesinin faydaları arasında belleği koruma, kanseri önleme, kilo alımını engelleme, iltihapları baskılama, damarları koruma, kemikleri güçlendirme gibi etkiler bulunuyor.

Soğuk Çay Malzemeleri

Aşağıdaki tarif bir sürahi (2 litre) soğuk çay içindir.

  • Yarım demlik demlenmiş çay
  • 1,5 litreden biraz fazla su,
  • Dilediğiniz kadar buz
  • 8-10 yaprak taze nane
  • 3-4 adet böğürtlen,
  • Dilimlenmiş 1 adet limon (1-2 dilimi çayın içine sıkılacak)
  • 3-4 dilim şeftali

Soğuk Çayın Yapılışı

Demli çayı bir sürahi boşaltın. Daha sonra sürahi dolana kadar üzerine su ilave edin ve dilediğiniz kadar buz koyun. Ardından dilimlediğiniz limonda 2 tanesini çayın içine sıkın.  Geri kalan diğer limonları da sürahiye sıkmadan atın. Daha sonra nane ve meyveleri ekleyin. Sürahiyi buz dolabına koyun ve 2-3 saat sonra servis edin.

İsteğe bağlı olarak yeşil çay da kullanabilirsiniz. Ayrıca soğuk çayın içerisine eklenen malzemeleri isteğe göre artırıp azaltabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir