Hoşmerim (Peynir Tatlısı) Tarifi ve Yapılışı

Sponsorlu Bağlantılar

Hoşmerim Tatlısı

Yöresel bir çeşit olan hoşmerim Balıkesir meşhur yiyeceğidir.Adını duyduğunuz ne olduğunu anlamayabilirsiniz.Çünkü ilk bende duyduğumda şaşırmıştım.Ama değişik bir lezzet olduğunu tahmin edebildim.Görünüşüyle sizleri acıktıran bir tatlı.Tadını aldığınızda bir daha bırakamayacağınız ve daha sonra vazgeçemeyeceğiniz lezzetler arasında yerini alacaktır.Yapılışı ve malzemesi az olan ama tadını doyamayacağınızı hoşmerimi sizler için tarifini ve tarihini sizler için sunduk. Ama öncesinde tatlı hakkında faydalı bir kaç bilgiye göz atalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Hoşmerim – Peynir Tatlısı

Hoşmerim Balıkesir’ ‘in Havran ilçesinde 500 yılı aşkın bir süredir farklı bir usulle hazırlanan sarı renkli bir tatlıdır.
Evliya Çelebi, “Seyahatname”sinde bu tatlının, Trabzon’a yerleşen ilk Türk göçebelerinde de görüldüğünü, Havran’a da oradan geçtiğini anlatır.

İlk höşmerim üretimini Orta Asya’dan göçler yolu ile gelen Anadolu Yörüklerinin yaptığı bilinmektedir ancak bu tatlının isminin ‘Peynir Tatlısı’ olarak halk arasında bilindiğidir.

Havran’da ise Osmanlının ilk dönemine uzanan bu tatlıya “Hoşmerim” isminin verilmesi farklı bir hikâyedir. Höşmerime Osmanlı döneminden gelen bir isim konulmuş. Osmanlı dönemindeki Türk aile yapısında bugünde geçerliliğini kısmen koruyan evli olan kadınlar eşlerine ‘Er’ veya ‘Erim’ diye hitap ederdi. Askerden dönen eşine yoksulluk nedeni ile evindeki mutfakta pek bir şey bulamayıp evde bulunan kendi ürettikleri peynir, irmik ve şekerden ilk kez yaptığı bir tatlıyı eşine ikram eder ve eşinin tepkisini bekler. Bu tatlıyı ilk kez hazırlayıp eşine sunan genç gelinin çekingen ve korkmuş bir şekilde eşine “Hoş mu erim?” diye sorar ve bu tatlının isminin buradan geldiğine inanılıyor.

Günümüze ise bu tatlının adı ‘Hoş mu Erim’den değişikliklere uğrayarak ‘Höşmerim’ veya ‘Höşmelim’ adını alır. Yöre ile özdeşleşen bu höşmerim tatlısı bu gün artık Havran ilçesinın simgesi olur.

Yukarıda anlatılan yöresel bir hikâye olabilir fakat Farsça Aş – Maram ikilisinden yani tatlı kaymak ikilisinden geliyor olması etimolojik olarak daha kuvvetli bir ihtimaldir

Hoşmerim Malzemeleri

 • 250 gr margarin
 • 500 gr lor peyniri
 • 60 gr irmik
 • 750 gr tozşeker
 • 2 Su bardağından 2 yemek kaşığı eksik un

Süslemek için: Antepfıstığı

Tatlının Hazırlanışı

 1. Margarin ve peyniri iyice eritip, bir karışım haline getirin.
 2. Daha sonra irmiği katın ve iyice karıştırın.
 3. Karıştırmaya ara vermeden unu yedirin.
 4. Şekeri ekleyip, karıştırın.
 5. Şeker eridikten sonra hazırladığınız hamuru yağladığınız fırın tepsisine yayın.
 6. Önceden ısıtılmış 180 dereceli fırında 20 dakika pişirin.
 7. Baklava şeklinde kestikten sonra kıyılmış antepfıstığı ile süsleyip, servis yapın.

Afiyet baş şeker olsun…

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir