Patates Kızartmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

En güzel patates kızartması

Özellikle  fast-food restoranlarda yediğiniz patates kızartmalarının aynısını evde yapmaya çalışırsınız ancak beceremezsiniz. Çünkü en iyi patates kızartmasını nasıl yapacağınızı ve işin püf noktalarını bilmiyorsunuz.

Hem haşlaması, hem sulu yemeklerin vazgeçilmezi, hem mezelerin baş tacı hemde fast food beslenmenin olmazsa olmazı olan patatesi nasıl pişireceğinizi öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı patatesler kızarma için uygun uygundur  bazı patateslerde yemekler için uygundur. Nişasta miktarı düşük patatesler kolayca dağılmadığı için salatalarda ve fırın tariflerinde tercih edilir. Orta nişastalı patatesler tüm tariflerde kullanılabilir. Yüksek miktarda nişasta içerenler ise dokularının kuru olması sebebiyle fırınlanırken tercih edilir.

patates kızartması

Patatesin kabuklarını soymayın

Organik patatesleri pişirirken kabuklarını soymayın. Çünkü bu sebzelerin vitamin ve minerali kabuğundadır. Çiğ patatesi soyduğunuzda kararmasının sebebi içerisinde bulunan karbonhidratın oksijen ile etkileşime geçmesidir. Eğer patateslerinizin kararmasını istemiyorsanız soğuk su içerisinde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Bazı patatesler haşladıktan sonra gri renk alır. Bu renk değişimini önlemek için kaynama suyuna bir kaşık limon suyu ekleyebilirsiniz.

Patates kızartmanın sırrı

Çıtır çıtır patates kızartması yapmak için dilimlediğiniz patatesleri 1 saat süreyle soğuk su içerisinde ve buzdolabında bekletin. Bu işlemden sonra kurulayarak pişirin.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir