Soğan Doğrarken Ağlamamak İçin Çözüm

Sponsorlu Bağlantılar

Soğan doğrarken gözleriniz yanmasın

Yemeklerin olmazsa olmazlarından birisi olan soğan, yemeklere lezzet kattığı kadar gözleri de yaşartır.  Soğanın göz yaşartısı etkisi nedeniyle bir çok kadın veya erkek yemeklerinde soğan kullanmıyor. Eğer siz de soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmasından ve ağlamaktan bıktıysanız işte söze çözüm önerisi.

Soğanın doğrarken ağlamanızın ve gözlerinizin yaşarmasının nedeni, soğanın özünü keserken salgılanan gazlardır. Soğanı keserken soğan hücreleri içeriisnde yer alan enzimler serbest kalmış olur. Bu enzimler ise tepkimeye girerek bazı gazları meydana getirir.

Sponsorlu Bağlantılar

soğan

Bu gazlar kararsız bir şekilde su ile reaksiyona girerler ve sülfirik asit meydana getirirler. Gözümüzde de su bulunduğundan gözümüzde de bu kimyasal tepkime olur ve asidi nötr hale getirmek için gözlerimiz su üretir. Bu da bizi ağlar hale getirir.

Peki ne yapmalı?

Soğanı doğrarken bu gazların ortaya çıkıp gözlerinizi yaşartmasını istemiyorsanız soğanları soymadan önce bir süre buzdolabında bekletin. Hatta soğanı ikiye bölüp buzdolabına koyarsanız daha kısa sürede etkisini görürsünüz. Bu sayede soğandaki kimyasal salınım yavaşlar ve soğan doğrarken gözleriniz yaşarmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir