2012 Yılının En İyi Programları

Sponsorlu Bağlantılar

2012’ye Damgasını Vuracak Yazılımlar

2011 yılında programlar kullanıcılarını memnun ederken çıkan güncelleme ve özelliklerde her geçen gün programların ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gösteriyor.Öyle ki bazı programlar bilgisayarın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.Windows’u ilk kurduğunuz bu programları yüklemezseniz bir çok işiniz eksik kalacaktır.Aşağıdaki linkten Windows’u yeni kuranlar yada format atanlar için bir program listesi hazırladık.İncelemenizi tavsiye ederiz…

Windows’u Kurduktan Sonra Gerekli Olan Bütün Programlar

Sponsorlu Bağlantılar

2012 yılında ise bir çok yazılım şirketi ürünlerini güncelleyerek daha iyi hizmet vermeye çalışacak.Bu ürünler arasından ön plana çıkacak olanları ve 2012 yılının en iyi programı olmaya aday olanları bir liste halinde sunuyoruz.

İşte 2012’de ortaya çıkacak en iyi 30 yazılım…

Office 15 Beta

Windows’un yanında Microsoft ofis paketlerinde de hâkimiyetini devam ettirecek 2012’de… Tabii ki yeni ofis, yanında tablet desteğini de getirecek; Metro üst yüzeyini sunacak.

Şimdiye kadar gördüğümüz sürümlerde çok fazla fonksiyon yoktu. Microsoft’un yeni Office’inin diğer mobil platformlarda nasıl yer alacağı, Word, Excel ve Powerpoint’in iOS için neler sunacağı henüz gizemini koruyor.

İndir (Download): Office 15 Beta

CCleaner 4

CCleaner (“Crap Cleaner”) yıllardan beri dünya çapında milyonlarca bilgisayar üzerinde aktif. Bilgisayarın çeşitli alanlarını analiz ederek ve kullanılmayan verileri uzaklaştırarak sistemi temizliyor, en verimli hale getiriyor.

İlk olarak Aralık 2011’de güncel versiyonu 3.14 bir çok düzeltme geldi. Bir sonraki sürüm ise 2012’nin bombalarından biri olacak…

İndir (Download): CCleaner 4

Gimp 3.0

Gimp için 2012 son şans, çünkü program batmak ile batmamak arasında… Pahalı Photoshop’u tercih etmek istemeyenler için güzel bir alternatif.

İndir (Download): Gimp 3.0

 Dropbox

Dropbox, yani “her şey için bir sunucu”: Dropbox ile internette 2GB’a kadar veri depolanabiliyor. Ufak bir hareketle bilgilerinizi depoloyabilir ve farklı bilgisayarlardan erişebilirsiniz.

Son güncelleme ilk Dropbox’un istikrar ve güvenliğini yükseltti. Bir sonraki sürümde de tahminen aynı şey olacak. Şayet yayınlanma döngüsü muhafaza edilebilirse, Şubatta Dropbox 1.2.51 için sevinebiliriz.

İndir (Download): Dropbox

Internet Explorer 10

Microsoft, Internet Explorer 10 ile Chrome ve Firefox gibi 6 haftada bir yeni sürüm çıkartan tarayıcıların haklı olup olmadığını gösterecek. Başka bir deyişle, sık güncellemenin ne kadar gerekli olup olmadığını anlamamızı sağlayacak.

M0icrosoft hız için çaba sarfediyor ve HTML 5’i, donanım hızını ve CSS3’i en üst seviyeye getirmeye çalışıyor.

İndir (Download): Internet Explorer 10

LogMeIn Hamachi 3

LogMeIn Hamachi ile internet üzerinde bir yerel ağ kurma şansına sahipsiniz. Böylece ağ üzerindeki bir bilgisayara, sanki gerçekten bir yerel ağ üzerindeymiş gibi, uzaktan erişme şansınız var, örneğin akıllı telefonunuzdan, tabletten veya bir diğer bilgisayardan… Son güncellemede atayüzde küçük değişiklikler gelmişti. Geliştiriciler, 2012 için daha fazla yenilik için söz veriyorlar.

İndir (Download): LogMeIn Hamachi 3

Nero 12

Her sene yeni bir sürüm ortaya çıkıyor ve 2012’de de durum böyle olacak. Fotoğraf, video ve müzik için çözüm basit: Nero ile hemen her şey sorunsuzca CD ya da DVD’ye yazılabilir…

Nero ile aynı zamanda müzik, videolar ve fotoğrafları yönetebilir, doğrudan YouTube’da veya sosyal ağlarda yayınlayabilirsiniz. 2012’de bunlardan fazlası da gelebilir…

İndir (Download): Nero 12

Norton Internet Security 2013

Güvenlik yazılımı devleri, her yıl güvenlik programlarının yeni sürümlerini pazara çıkartıyor. Tanınmış olanlarından biri de Norton Internet Security. Paket başta Norton AntiVirus olmak üzere pek çok araç içeriyor. Öncekilere göre en önemli yenilik kullanıcı dostu ara yüz…

2013 sürümünde de iyice geliştirilmiş bir arayüzün başrol oynayacağından eminiz. 2012 sürümünde artan performans ise, 2013’te daha da yukarılara çekilebilir…

İndir (Download): Norton Internet Security 2013

OpenOffice 3.4

Libreoffice’in devamlı geliştirilmesi esnasında, OpenOffice beklemede görünüyor. Fakat dış görünüş aldatıyor: Tabi geliştirme devam ediyor.

3.4 sürümü uzun zamandır geliştirme sürecindeydi. Geliştiricilere göre yazılım şimdilerde “Kuluçka safhası”nda. Oracle’ın haziran 2011’de lisansı Apache Software Foundation’a geçtikten sonra “Kuluçka-Projesi” olarak isimlendirilen OpenOffice oluyor. Ve yeni sürümün neler getireceği halen gizemini koruyor.

İndir (Download): OpenOffice 3.4

PDF Creator

PDF Creator’ın tek bir görevi var: PDF dosyaları oluşturmak… Yazılım, PNG, JPG, BMP, TIF, PS ve EPS gibi sayısız diğer formatları da destekliyor.

PDF Creator kullanıcılara ne söz verdiyse tamamıyla yerine getiriyor. PDF’lerin hazırlanması için birkaç fonksiyon daha arzu ederdik: İşaretleme, silme, ekleme gibi…

İndir (Download): PDF Creator 

TuneUp Utilities 2013

“TuneUp Utilities” ile sistem ince ayarları hızlı ve basit bir biçimde yapılabiliyor. Yeni Ekonomi Modu ve Turbo Modu da 2012 sürümünde kendilerini gösteriyor.

Diz üstü bilgisayarlar için enerji tasarruflu ekonomi modu ve oyun bilgisayarları için Turbo Modu ile geçtiğimiz yıl çok konuşulmuştu bu araç… Bütün ilgili verilerin bir fare tıklaması ile yeniden düzenlenmesi olağanüstü rahat ve akıcı bir şekilde çalışıyor. Beklenen yeni sürümün neler ekleyeceği ise şimdilik gizemini koruyor…

İndir (Download): TuneUp Utilities 2013

Avira Free Antivirus 13

Avira’nın bedava antivirüs yazılımın güncel 12 sürümü, sağladığı başarı ile ücretli güvenlik yazılımlarını bile neredeyse gereksiz hale getiriyor. Ama mükemmel kullanım için hala birkaç özellik eksik; onların da 2013 sürümünde geleceğine eminiz…

İndir (Download): Avira Free Antivirus 13

7-Zip

7-Zip, en iyi ve sevilen sıkıştırma programlarından biri ve tamamıyla ücretsiz. Yazılım her büyüklükteki verileri hızlı, güvenilir bir biçimde sıkıştırıyor ve açıyor. En yeni güncelleme ile LZMA2 ve NTFS-, FAT-, VHD- ve MBR-Arşiv desteği de sunuyor.

Son hız testlerinde WınRAR, burun farkıyla öndeydi. Biz 7-Zip’in bir sonraki güncellemesi ile rekabette öne geçeceğini düşünüyoruz.

İndir (Download): 7-Zip 

Windows Media Player 13

Windows Media Player’ın son güncel sürümü tamamen yeni bir tasarım ve bir çok yeni fonksiyon getiriyor: Örneğin; gözden geçirilen kullanıcı arabirimi, albüm kapak sunumu ve şarkı bilgilerinin gösterimi…

Biz en geç Ekim’de Windows 8’in yayınlanması ile beraber yeni Media Player’ın (Sürüm 13) geleceğini bekliyoruz.

İndir (Download): Windows Media Player 13

Microsoft Security Essentials 4

Security Essentials’ın beklenen yeni sürümü büyük ihtimalle Windows 8 ile birlikte, ön yüklü olarak gelecek. Ve eminiz ki yeni sürüm, diğer alternatiflere kafa tutmayı başaracak.

Yazılım inatcı virüsleri otomatik olarak ve kolayca sisteminizden uzaklaştırıyor. Performans yüksek, sisteme bindirdiği yük ise çok hafif.

İndir (Download): Microsoft Security Essentials 4

iTunes 11

iTunes’u eleştirenler aynı fikirde: Yazılımın daha “hafif” ve daha hızlı olmalı. Apple’ın da bu eleştirilere kulak verdiğini düşünüyoruz. 2012’de karşımıza çıkacak olan yeni iTunes sürümleri, büyük ihtimalle yazılımı “nefret edilenler” listesinden çıkartıp “sevilenler” listesine sokmayı başaracak.

İndir (Download): iTunes 11

jDownloader 1.0

Çok sevilen indirme yöneticisi, her nedense bir türlü 1.0 sürümüne adım atmayı başaramıyor. Ve yazılımın sonunda 1.0 istikametinde adım attığı yılın 2012 olup olmayacağı da açık değil. Yine de biz bu yıl, 1.0 sürümünü görmeyi bekliyoruz.

İndir (Download): jDownloader 1.0

Firefox 17

Evet, doğru okudunuz… Ve hayır, bu bir yazım hatası değil… Biz gerçekten de Firefox 17 dedik. Mozilla 6 haftalık yayın döngüsünü muhafaza ederse, Aralık 2012’de Firefox 17 çıkacak.

Firefox 17 içindeki fonksiyonlar hakkında bugün hala hiçbir şey söylenemiyor: Sessiz güncellemeler, masa üstü için ağ reklamları, ayarlanan URL satırları, iyileştirilen indirme yöneticisi ve, ve, ve..

İndir (Download): Firefox 17

Windows 7 Service Pack 2

Windows 7 için Service Pack 1 sadece güncellemelerin toplanmasından ibaretti. Kullanıcılar yeni fonksiyonları boşuna beklediler. Peki bu surum Service Pack 2 ile değişecek mi?

Microsoft’tan sızan bilgilere göre Service Pack 2, 2012 ortasında yayınlanacak. Ama hayal kırıklığına hazır olun, ikinci servis paketinde de güncellemelerden başka bir şey olmaması muhtemel.

İndir (Download): Windows 7 Service Pack 2

Skype 6

Microsoft Skype’ı satın aldıktan sonra, sevilen yazılımın nasıl geliştirildiğini görmek heyecan verici olacak.

Açık ki, Windows telefonlar için hızlı bir Skype versiyonu gelecek. Masaüstünde Skype 6 ile ilgili bilgi şimdiye kadar yalnızca spekülasyon: Microsoft bir sonraki Skype versiyonunu Live-Essentials’a ilave edebilir veya Outlook için ilave özellik olarak piyasaya sürebilir. Ama Skype’ın Windows 8 ile, kurulu halde geleceği kesin gibi…

İndir (Download): Skype 6

Lightworks Final

Lightworks’un son sürümü 2012’de ortaya çıkıyor. Ve daha sonra 3 kullanıcı grubu, Lightworks topluluğundabirleşecek: “Lightworks Ücretsiz Üyelik”, “Lightworks Eğitimsel Üyelik” (her yıl 20-30 pound) ve “Lightworks Profesyonel Üyelik” (her yıl 40-60 pound). Ücretsiz üyeler için Lightworks’un ücretsiz sürümü ve diğer her iki üye çeşidi için tam sürüm bulunacak ve aralarında fark olacak. Bu farkın hangi seviyede olacağı hala belirgin değil.

İndir (Download): Lightworks Final 

LibreOffice 3.5

LibreOffice kendini bizzat OpenOffice’in kanuni devamı olarak görüyor. Üstelik çok da iyi bir yolda ilerlediği kesin. Ücretsiz ofis paketi 2012’de 3.5 sürümü ile gelecek.

LibreOffice 3.5’in beta sürümünde birkaç yeni özellik vardı; örneğin Menü ve performans optimizasyonları… Tam sürümde de bunları ve fazlasını bulabileceğiz…

İndir (Download): LibreOffice 3.5

Chrome 24

Firefox 17’den sonra Chrome 24… Şu anda 17 sürümünde olan Chrome, güncelleme hızı aynı şekilde devam ederse 2012 sonunda 24 sürümüne ulaşabilir. Google yeni Chrome sürümlerinde hızı muhafaza edebilirse, 2012 onlar için müthiş bir yıl olabilir…

İndir (Download): Chrome 24

Picasa 4

4.0 güncellemesiyle birlikte Google, kendi servisi Google+ ile Picasa arasında bir bağ kuruyor. Birçok kullanıcı ekranlarda daha fazla konfigurasyon araçları istiyor. Ve bu araçlar, her yeni sürümde yavaş yavaş yerlerine oturuyor…

İndir (Download): Picasa 4

Ubuntu 12.10

2012’de önce 12.04 sürümü gelecek, sonbaharda da 12.10 sürümü karşımızda olacak…

Ubuntu’nun geleceği çok farklı alanlarda kesişiyor. Linux tablet üzerinde, akıllı telefonlardan televizyonlara kadar çeşitli platformlarda onu görebileceğiz. Ama Ubuntu 12.10’da heyecan verici neler olacak sorusu halen cevabını bulabilmiş değil.

İndir (Download): Ubuntu 12.10

Adobe Creative Suite 6

Geçen yıl Adobe, Creative Suite 5.5 ile önemli bir güncellemeye imza attı. Ama asıl büyük güncelleme, bu yıl sürüm 6 ile gelecek.

5.5 güncellemesinde Photoshop’ta büyük yenilikler yoktu; asıl yenilikleri Adobe, sürüm 6 için biriktiriyor olabilir. Bir sonraki Photoshop’ta yeni arayüz, yeni 3D araçları ve fazlası bekleniyor.

İndir (Download): Adobe Creative Suite 6

VLC media player 2.0

VLC medya oynatıcı bir çok kullanıcı için bir numaralı alternatif. Neden? Çünkü o, insanların neye ihtiyacı varsa hepsini yapabiliyor. Bir çok formatı oynatıyor, alt yazı destekliyor ve istikrarlı çalışıyor… Ama hala gelişme potansiyeli var.

İndir (Download): VLC media player 2.0

Windows 8 Beta/RC

Sponsorlu Bağlantılar

Yılın önemli olayı: Windows 8. Yeni Windows, bir önceki sürümünün yarattığı etkiyi sağlamlaştırmak amacında. Windows 8, şu ana dek bildiklerimize göre özel bir ürün olacak. Çünkü klasik bilgisayar kullanım alışkanlığımızı değiştiriyor.

Microsoft Windows 8’de Windows 7’nin geliştirme adımlarını takip ediyor. Ekim’de tamamlanması bekleniyor. Beta ya da çok konuşulan yeni adıyla “Customer Preview” sürümü bu ay sonunda hazır olacak. Büyük ihtimalle RC sürümü de Nisan sonu gibi karşımıza çıkacak.

İndir (Download): Windows 8 Beta/RC 

Kaynak: Chip

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir