En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları

Sponsorlu Bağlantılar

Fotoğrafları Ücretsiz Düzenleyin

Fotoğraf düzenleme programlarını para ödemek istemiyorsanız ve ücretli programların sunduğu özellikleri sunan yazılımlar arıyorsanız işte size 5 harika program. Fransız firması XnSoft‘un geliştirdiği bu 3 yazılım size aradığınız her şeyi verecek.

Bu beş yazılımdan XnView ile 400 farklı resim formatını görüntüleyebiliyorsunuz, XnRetro ile eski fotoğraf efektleri verebileceksiniz ve XnConvert ile resimlerinizin formatlarını değiştirebileceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

XnView

XnView, yaklaşık 400 farklı resim formatını görüntüleyebilen ve 50 farklı formatta kayıt yapabilen bir araç. Bir klasör içindeki tüm fotoğrafları minyatür halde görüntüleyebildiğinden çok sayıda dosyayı aynı anda düzenlemek kolaylaşıyor. Ayrıca isterseniz belirlediğiniz fotoğrafları tam ekran slayt gösterisi olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

XnView

XnView, farklı kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan üç sürüme sahip. En “hafif” sürümde aracın en saf halini kullanabiliyoruz. Diğer sürümlerdeki eklentiler burada bulunmadığından daha çok başlangıç seviyesindeki kullanıcılara hitap ediyor. Standart ve tam sürümler çok daha fazla özellik sunuyorlar: FTP desteği; ID3 etiketlerini okuma; JPEG2000 formatlı dosyaları açabilme.

Araç aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok görüntüleme seçeneği sunuyor. Fotoğrafların yanlarında, haklarında detaylı bilgilerin sunulduğu bir alan bulunuyor. İsterseniz EXIF verisine tek bir tıkla ulaşabiliyorsunuz. Fotoğraflara çift tık yaptığınızda düzenleme modu açılıyor. Burada kırmızı göz düzeltme, parlaklık ve karşıtlık ayarlama gibi basit düzeltmeler yapabiliyorsunuz. Araçlar menüsünde daha pek çok faydalı özellik bulunuyor. İsterseniz buradan, sürücüde çift kopyası bulunan dosyaları otomatik olarak tespit edebilirsiniz.

Download: XnView

XnRetro

Fotoğraflarınıza retro efektler vererek filtrelemek için XnRetro isimli programı kullanabilirsiniz. Hem güvenilir, hem çok gelişmiş hemde ücretsiz olan bu program işinizi fazlası ile görecektir.

Birbirinden güzel efektler ve seçenekler sayesinde eşsiz fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Renk demetleri, ışık filtreleri, parlaklık, gamma, pozlama, doygunluk gibi bir çok ayarı yapabiliyorsunuz.

XnRetro

Fotoğraflarınıza aynı şekilde eski görüntüsü veren mobil uygulamalar da var. Ama hiçbiri masa üstünün rahatlığını ve hızını sunamıyor. XnRetro, fotoğraflarınıza uygulayabileceğiniz 20 farklı filtreye sahip. Işık efektleri sayesinde dakikalar içinde etkileyici sonuçlar elde etmek mümkün. Araç, fotoğraflarınıza ekleyebileceğiniz 30 adet çerçeve de sunuyor.

XnRetro, Instagram’da kullanmaya alıştıkları efektleri masa üstünde de kullanmak isteyenlerin tercih edebileceği bir araç. Fotoğrafların sağında yer alan çubukları kullanarak efektlerin etkisini belirlemek mümkün. Aracın bütünleşik dışarı aktarma seçeneği sayesinde, üstünde oynanmış fotoğrafları Facebook ve Flickr gibi sitelere göndermek çok kolay.

Download: XnRetro

XnConvert

Sponsorlu Bağlantılar

Diyelim ki DSLR kameranızla çektiğiniz RAW formatlı fotoğrafları Facebook’a yüklemek istiyorsunuz. Şu an internette, resim dosyalarının formatını değiştirmek için kullanabileceğiniz pek çok web hizmeti bulunuyor. Ama her bir fotoğrafı tek tek dönüştürmek, insanı çileden çıkartabilecek bir uğraş. XnConvert, farklı dosya formatlarıyla çalışmaktan kaynaklanan bu tür sorunları ortadan kaldırıyor. Araç sayesinde 400 farklı resim formatını dönüştürmek mümkün.

XnConvert

XnConvert sayesinde, formatını değiştirdiğiniz fotoğraflar üzerinde ufak tefek değişiklikler de yapabiliyorsunuz: Birkaç fare tıklamasıyla parlaklığı değiştirebilir ya da isterseniz filigran ekleyebilirsiniz. Klasik bir resim düzenleme yazılımında olması gereken tüm seçenekler burada da mevcut: Döndürme, kesme, yeniden boyutlandırma, filtreleme…

Çok sayıda resim dosyasının formatını değiştirmeniz gerektiğinde XnConvert sayesinde uzun süre bilgisayar başında kalmaktan kurtuluyorsunuz. Her bir fotoğraf üzerinde yaptığınız değişikliklerin sonucunu ön gösterimde görüntüleyebiliyorsunuz.

Download: XnConvert

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir