Kategoriler
Soru / Cevap

Güneş Kendi Etrafında Kaç Saatte Döner?

 Sizden gelen soru:

Güneş kendi etrafında kaç saatte döner? *

Cevap:

Güneşin Kendi Ekseni Etrafında Dönüşü

Güneşin kendi etrafında dönüşünü tam olarak 24.65 günde tamamlar. Yaklaşık olarak 25 günde kendi etrafından dönüşünü tamamlayan güneşin bu dönüşünü saat cinsinden hesaplamamız gerekirse; 591.6 saatte dönüşünü tamamlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Güneşin kendi ekseni etrafında dönüş hızı ise satte 70.000 km’dir. Güneşin yüzey sıcaklığı 5500 °C ve çekirdeğinin sıcaklığıysa 15,6 milyon °C’dir. Güneşten çıkan enerjinin 2 milyonda 1′i yeryüzüne ulaşır.

güneş sistemi

Güneş Hakkında Kısa Bilgi

Güneş, Güneş Sistemi’nin merkezinde yer alan yıldız. Orta büyüklükte bir yıldız olan Güneş, tek başına Güneş Sistemi’ninkütlesinin % 99,8’ini oluşturur. Geri kalan kütle Güneş’in çevresinde dönen gezegenler, asteroitler, göktaşları, kuyrukluyıldızlarve kozmik tozlardan oluşur. Gün ışığı şeklinde Güneş’ten yayılan enerji, fotosentez yoluyla Dünya üzerindeki hayatın hemen hemen tamamının var olmasını sağlar ve Dünya’nın iklimi ile hava durumunun üzerinde önemli etkilerde bulunur.

Samanyolu Gökadasında bilinen yaklaşık 200 milyar yıldızdan birisi olan Güneş’in kütlesi sıcak gazlardan oluşur ve çevresineısı ve ışık şeklinde radyasyon yayar. Güneş’in çapı Dünya’nın çapının 109 katı (1.5 milyon km), hacmi 1,3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. Yoğunluğu ise Dünya’nın yoğunluğunun ¼’ü kadardır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir