En hızlı araba hangisi? 2013 dünyanın en hızlı 10 otomobili ve fiyatları (Foto Galeri)

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] En hızlı araba hangisi? [/box]

Cevap:

Dünyanın En Hızlı Arabası Hangisi

Otomobil dünyasının birbirinden lüks markaları mevcut. Bu markalar hız tutkunlarını da unutmayarak inanılmaz hızlara sahip otomobiller de üretiyorlar. Her yıl biraz daha geliştirilen süper lüks arabalar her geçen yıl hızlarını biraz daha geliştiriyor. 2013 yılı itibari ile dünyanın en hızlı arabaları da belli oldu. Peki dünyanın en hızlı arabası hangisi?

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse dünyanın en hızlı arabası ünvanını elinde bulunduruyor. Şimdi Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse’ye yakında bakalım ve ardından diğer en hızlı otomobilleri sıralayalım.

Dünyanın En Hızlısı Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse

Volkswagen’in ürettiği Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse, saatte 410 kilometrelik hızıyla dünyanın en süratli seri üretim otomobili olma unvanını elinde tutuyor.

Sürat ve konfor

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse, hız için üretilmiş olsa da kullanıcılarına rahat kullanım sağlamayı da amaçlıyor. Özel tasarlanmış rüzgarlıklar aracın üstü açıkken de konforlu kullanımı garantiliyor.

En yüksek 410 km/saat hıza sahip Grand Sport Vitesse’in hızı elektronik olarak 375 km/saatte sınırlandırılmış.

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse’in benzin kapağında yer alan “EB” amblemi, şirketin kurucusu Ettore Bugatti’nin adının baş harflerinden oluşuyor. “Veyron” ise Bugatti geliştirme mühendislerinden Pierre Veyron’un soyadı.

Bugatti Veyron Super Sport

Bugatti mirasının simgesi

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse’in benzin kapağında yer alan “EB” amblemi, şirketin kurucusu Ettore Bugatti’nin adının baş harflerinden oluşuyor. “Veyron” ise Bugatti geliştirme mühendislerinden Pierre Veyron’un soyadı.

İç tasarım

Grand Sport Vitesse’in içi çoğunlukla karbon fiber, alüminyum ve magnezyumdan yapılmış. Aracın içi günlük kullanıma uygun şekilde tasarlanmış.

Sponsorlu Bağlantılar

Grand Sport Vitesse’in 8 litrelik, dörtlü turboşarj sistemine sahip 16 silindirli bir motoru var. 1200 beygir güç üreten motor aracı 100 kilometre hıza 2,6 saniyede ulaştırıyor.

Grand Sport Vitesse

Bugatti Veyron’un önünde büyük hava girişleri yer alıyor. Arabanın motoru arkada olduğu için bagaj ön tarafta bulunuyor. Ancak bu bagaj sadece arabanın birkaç aksesuarını alacak büyüklükte.

Grand Sport Vitesse’in iki anahtarı var. Siyah üzerine kırmızı “Bugatti” logolu anahtar aracı çalıştırmaya yararken, gümüş anahtar ise sürücü koltuğunun yanındaki bir özel bir yuvaya takılarak Grand Sport Vitesse’in en yüksek hızına çıkmasına izin veriyor.

Grand Sport Vitesse’in her parçası gibi lastikleri de hız için özel olarak tasarlanmış. Dörtlü lastik setinin fiyatı 35 bin dolar. Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse’in satış fiyatı ise 2,3 milyon dolar.

İşte Dünyanın En Hızlı 10 Arabası

10. Ferrari 458 Italia

En yüksek hız: 321 km/h — Otomobil üretimine yarış arabası yaparak başlayan, daha sonra günlük kullanım için spor araba üretmeye başlayan Ferrari’nin 458 Italia modelinin fiyatı 229 bin dolar

Ferrari 458 Italia

9. Lamborghini Gallardo LP 570-4 Superleggera

En yüksek hız: 323 km/h — Egzotik araba denince akla ilk gelen markalardan Lamorghini’nin 2013 Gallardo’sunun fiyatı: 237 bin 600 dolar.

Lamborghini Gallardo LP 570-4 Superleggera

8.Chevrolet Corvette ZR1

En yüksek hız: 328 km/h — Kendine özgü çizgileriyle 1953’teki ilk üretiminden bu yana spor arabalar arasında kendine özel bir yer edinen Corvette’in 638 beygir gücündeki bu modelinin fiyatı 111 bin 600 dolar.

Chevrolet Corvette ZR1

7. Bentley Continental GT Speed

En yüksek hız: 328 km/h — Yüksek kalitede lüks otomobiller üreten Bentley’in bu modeli konfor ve hızı bir araya getiriyor. Fiyatı: 234 bin dolar.

Bentley Continental GT Speed

6. McLaren MP4-12C

En yüksek hız: 328 km/h — 1990’larda dünyanın en hızlı seri üretim arabalarını üreten McLaren’in bu modeli 2013 yılı listesinde altıncı sırada. Fiyatı: 239 bin 400 dolar.

McLaren MP4-12C

5. SRT Viper

En yüksek hız: 329 km/h — 1991 yılında Dodge Viper olarak üretimine başlanan Viper, daha sonra Dodge markasından çıkarılarak Chrysler’in SRT serisi altında üretilmeye başlandı. Fiyatı: 100 bin dolar

SRT Viper

4. Ferrari FF

En yüksek hız: 332 km/h — Alışılmadık çizgilere sahip Ferrari FF’in fiyatı 295 bin dolar.

Ferrari FF

3. Ferrari F12 Berlinetta

En yüksek hız: 337 km/h — 730 beygirlik Berlinetta’nın fiyatı 343 bin dolar.

Ferrari F12 Berlinetta

2. Lamborghini Aventador LP700

Sponsorlu Bağlantılar

En yüksek hız: 347 km/h — Aventador’un 6,5 litre hacminde 700 beygir güç üreten bir motoru var. Fiyatı: 376 bin dolar.

Lamborghini Aventador LP700

1. Bugatti Veyron Super Sport

En yüksek hız: 428 km/h — 1.200 beygir gücündeki bu hız canavarı 2013 yılı için satışa sunulan en hızlı araba. Fiyatı: 2,4 milyon dolar.

Bugatti Veyron Super Sport

Kaynak: CNBCE

2013’ün En Hızlı Otomobilleri Foto Galeri

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir