Nasıl Hamile Kalınır?

Her ilişkide hamile kalma ihtimali yoktur. Hamilelik meydana gelmesi için kadının yumurtlama döneminde ilişkinin yaşanması gerekir. Yumurtlama ise kadınların her ayın belli dönemlerinde dişi üreme hücresi meydana getirmesidir. Bu dişi üreme hücresi olarak bilinen yumurtalar erkek spermleri tarafından döllendiği zaman hamilelik meydana gelir. Bu durumda kadının her ayın belli döneminde gebe kalabileceğini anlayabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda 21 ile 35 gün arasında bir aylık adet döngüsü gerçekleşmektedir. Her kadında bu süre farklı olabiliyor. Önemli olan adet döngüsünün kaç gün sürdüğü değildir. Burada önemli olan yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini bilmektir. Düzenli bir şekilde adet gören kadınlarda adetten 14 gün önce yumurtlama gerçekleşir. Kadının yumurtaları 24 saat ile 48 saat arasında canlı kalabilmektedir. Bu durumda kadının yumurtlamadan 2 gün önce ve yumurtlamadan 2 gün sonrasını hesaba katarsak en fazla 4 günlük süreçte hamile kalabildiği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yumurtalar döllenirse gebelik meydana gelir

Kadının yumurtlama döneminde ilişki meydana gelirse erkek spermleri kadın rahmindeki yumurtalara ulaşarak bu yumurtayı döller. Döllenme olursa gebelik gerçekleşir ama döllenme olmazsa bu yumurtalar adet kanaması ile birlikte dışarıya atılır.

Döllenme gerçekleştiği zaman 3-4 günlük süreçte yumurtalar tüpler tarafından rahim boşluğuna ulaştırılır. Bu yumurtalar genellikle rahim üst bölümüne gömülür. Ve gebelik tamamen meydana gelmiş olur.

bebek anne karnı 20

Hamileliğin Anlaşılması

Gebeliğin anlaşılmasındaki en önemli kriter adet gecikmesidir. Düzenli olarak adet gören kadınlarda gecikme görülürse gebelikten şüphe edilebilir. Adet gecikmesi yaşandıktan sonra gebelik testi alarak evde kendiniz de test yapabilirsiniz. Yada doktora giderek muayene olabilirsiniz. Gebelik olup olmadığını anlamak için adet gecikmesini beklemek istemiyorsanız kanda gebelik testi de yaptırabilirsiniz.

Normal bir hamilelik 40 hafta sürer yani 280 gün sürer. Bu hesabı son adet arihinin ilk gününden başlayarak yapıyoruz. Normal doğum ise 38. hafta ile 42. haftalar arasında olması beklenir.

Ne Zaman Hamile Kalınır?

Hamile kalmak için çiftler bilinçsiz bir şekilde ilişkiye girmektedir. Bu bilinçsizlik nedeniyle yıllarca çocuk sahibi olamayabilirler. Bu yüzden önce bilinçlenmek lazım ve gebeliğin ne zaman oluştuğunu bilmek lazım.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gebelik kadının yumurtlama döneminde gerçekleşir. Bu yüzden cinsel ilişkinin de bu yumurtlama dönemi içerisinde olması gerekiyor. Yani iki adet arasında kadının gebe kalabilmesi için en fazla 4 günlük bir süresi var. Eğer bu 4 günlük periyodu denk getirirseniz gebelik meydana gelir.

Düzenli adet gören kadınlarda adet başlamadan 14 gün önce yumurtlama gerçekleşir. Bu yüzden bu dönemde ilişkiye girilmelidir. Ancak adeti düzensiz olanlar yumurtlama dönemini tam kestiremezler. Bu yüzden doktorları tavsiyesi iki adet arasında 2 günde bir düzenli olarak ilişkiye girilmesi yönündedir. Bu şekilde yumurtlama tarihini bilmeseniz dahi denk gelme olasılığı çok yüksektir.