Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Hamile Kalınır?

Her ilişkide hamile kalma ihtimali yoktur. Hamilelik meydana gelmesi için kadının yumurtlama döneminde ilişkinin yaşanması gerekir. Yumurtlama ise kadınların her ayın belli dönemlerinde dişi üreme hücresi meydana getirmesidir. Bu dişi üreme hücresi olarak bilinen yumurtalar erkek spermleri tarafından döllendiği zaman hamilelik meydana gelir. Bu durumda kadının her ayın belli döneminde gebe kalabileceğini anlayabiliriz.

Kadınlarda 21 ile 35 gün arasında bir aylık adet döngüsü gerçekleşmektedir. Her kadında bu süre farklı olabiliyor. Önemli olan adet döngüsünün kaç gün sürdüğü değildir. Burada önemli olan yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini bilmektir. Düzenli bir şekilde adet gören kadınlarda adetten 14 gün önce yumurtlama gerçekleşir. Kadının yumurtaları 24 saat ile 48 saat arasında canlı kalabilmektedir. Bu durumda kadının yumurtlamadan 2 gün önce ve yumurtlamadan 2 gün sonrasını hesaba katarsak en fazla 4 günlük süreçte hamile kalabildiği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yumurtalar döllenirse gebelik meydana gelir

Kadının yumurtlama döneminde ilişki meydana gelirse erkek spermleri kadın rahmindeki yumurtalara ulaşarak bu yumurtayı döller. Döllenme olursa gebelik gerçekleşir ama döllenme olmazsa bu yumurtalar adet kanaması ile birlikte dışarıya atılır.

Döllenme gerçekleştiği zaman 3-4 günlük süreçte yumurtalar tüpler tarafından rahim boşluğuna ulaştırılır. Bu yumurtalar genellikle rahim üst bölümüne gömülür. Ve gebelik tamamen meydana gelmiş olur.

bebek anne karnı 20

Hamileliğin Anlaşılması

Gebeliğin anlaşılmasındaki en önemli kriter adet gecikmesidir. Düzenli olarak adet gören kadınlarda gecikme görülürse gebelikten şüphe edilebilir. Adet gecikmesi yaşandıktan sonra gebelik testi alarak evde kendiniz de test yapabilirsiniz. Yada doktora giderek muayene olabilirsiniz. Gebelik olup olmadığını anlamak için adet gecikmesini beklemek istemiyorsanız kanda gebelik testi de yaptırabilirsiniz.

Normal bir hamilelik 40 hafta sürer yani 280 gün sürer. Bu hesabı son adet arihinin ilk gününden başlayarak yapıyoruz. Normal doğum ise 38. hafta ile 42. haftalar arasında olması beklenir.

Ne Zaman Hamile Kalınır?

Hamile kalmak için çiftler bilinçsiz bir şekilde ilişkiye girmektedir. Bu bilinçsizlik nedeniyle yıllarca çocuk sahibi olamayabilirler. Bu yüzden önce bilinçlenmek lazım ve gebeliğin ne zaman oluştuğunu bilmek lazım.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gebelik kadının yumurtlama döneminde gerçekleşir. Bu yüzden cinsel ilişkinin de bu yumurtlama dönemi içerisinde olması gerekiyor. Yani iki adet arasında kadının gebe kalabilmesi için en fazla 4 günlük bir süresi var. Eğer bu 4 günlük periyodu denk getirirseniz gebelik meydana gelir.

Düzenli adet gören kadınlarda adet başlamadan 14 gün önce yumurtlama gerçekleşir. Bu yüzden bu dönemde ilişkiye girilmelidir. Ancak adeti düzensiz olanlar yumurtlama dönemini tam kestiremezler. Bu yüzden doktorları tavsiyesi iki adet arasında 2 günde bir düzenli olarak ilişkiye girilmesi yönündedir. Bu şekilde yumurtlama tarihini bilmeseniz dahi denk gelme olasılığı çok yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(523) Yorum

  admin
  16 Eylül 2017 - 08:19

  Gebelik oluşması için yumurtlama günlerinde ilişkiye girilmesi gerekir. Yumurtlama günleri ise düzenli adet gören kadınlarda, adetin başlangıcından itibaren 12-15. günler arasında olur. Siz ise adetin 2-5. günleri arasında ilişki yaşamışsınız. Bu durumda gebelik gerçekleşmesi düşük bir ihtimaldir. Sık sık idrara çıkma ve baş dönmesi gebelik belirtilerindendir. Eğer bu belirtiler devam ederse adetin 10. gününden sonra klan testi yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Yada adet gecikmesini bekleyip, gebelik testi yaparak öğrenebilirsiniz.

  Ayrıca bkz: İlk Gebelik Belirtileri

  Meral
  15 Eylül 2017 - 20:19

  Merhaba ben yeni evliyim düğün olduğu günün akşamı adet oldum adetin 2 günü ilişkiye girdik daha sonra 1 arayla yine girdik yani 3 kere oldu eşim 3 dede içime boşaldığı söyledi şuan bir baş dönmesi yaşadım çok hafif ve çok sık idrarım geliyor biz çocuğumuz olmasını çok istiyoruz sizce hamilemiyimdir acil cevap bekliyorum teşekkürler

  admin
  14 Ağustos 2017 - 07:38

  Boşalma olmadıysa gebelik söz konusu olamaz. Ancak içiniz rahat etsin istiyorsanız ertesi gün hapı kullanabilirsiniz.

  gizem kurt
  13 Ağustos 2017 - 22:39

  İyi akşamlar size bir sorum olucaktı benim için önemli bir durum.. Nişanlımla korunmadan ilişkiye girdik boşalma olmadı ama benim doğurganlık dönemimdi hamile kalma ihtimalim orta derecelerdeydi ertesi gün hapı kullanmalı mıyım yoksa döllenme olmamışmıdır merak ediyorum yardımcı olursanız sevinrim

  admin
  14 Temmuz 2017 - 14:55

  Düşük bir ihtimalde olsa aldığınız testlerin bozuk olma ihtimali yada yanlış yapma ihtimaliniz olabilir. Aynı zamanda gebelik belirtileri hiç yaşadınız mı? Eğer gebelik belirtileri yaşadıysanız kan testi yaparak kesin bir şekilde gebe olup olmadığınızı öğrenin. Eğer gebelik yoksa bir kadın doğum uzmanına görümeniz gerekir.

  Renkli Dünya
  13 Temmuz 2017 - 13:40

  Merhaba benim normalde hormon bozukluğum var ve ben eşimle 1 senelik evliyim 4 ay prezervatif le korunduk daha sonra bu 6 ay içinde de korunmadan yapıyoruz benim adetim 3 ay gecikti normalinde benim adetim her ay geliyordu Nisan’da geldi ve bu aya kadar gelmedi test yaptım hep negatif çıktı acaba ne yapmam gerekir

  Nazire
  10 Temmuz 2017 - 09:18

  Merhaba lar size bir sorum olacak ben yeni evli birisiyim özel olacak ama anlaticam çünkü bebeğimin olmasini çok istiyorum dün eşimle birlikte olduk fakat eşim daha çocuk istemiyor olursa olur ama daha erken diyor neyse dün birlikte olduk eşim de prezervatif yoktu birlikte olduk fakat tam eşimin bosalicagi sıra çıkarıp dışarı boşaldı tabi bende çocuk istediğim için ya devam etsene dedim dur bir dedi yeni boşaldım dedi olsun devam et dedim o zaman geri tekrar soktu bari bulassin diye ama zaten dışarda boşaldığı için de ikinci sefer içerde 1 dk anca durdu çıktı insAllah bulasmisdir.. Ben bu ayin nasip olursa 20 23 arası hasta olucam yani 10 12 gün var hasta olmama yumurtlama donemine gelmiş olasigi nedir birde sizce halime kalmış olabilir miyim cevabını zi bekliyorum ..

  admin
  22 Nisan 2017 - 14:00

  Merhaba Mahira,

  Düşük yaptıktan sonra gebe kalmak kimileri için biraz zor olduğu gibi kimleri için de çok kolay olabiliyor. Ancak adet görmeye başlamış olmanız yeniden gebe kalabileceğinizin en önemli göstergesidir. Bu yüzden stres yapmayın. Stres de gebe kalmayı önleyen en önemli etkenlerden birisidir. Adetiniz de gecikmeler yaşadığınız için yumurtlama zamanını tam olarak hesaplamanız mümkün olmayabilir. Bu yüzden sizin yapmanız gereken tek 2 günde bir eşinizle düzenli olarak ilişkiye girmenizdir. Bu şekilde düzenli ilişki olursa yumurtlama zamanı kesinlikle denk getirilmiş olacak ve gebelik gerçekleşecektir.

  Ayrıca gebe kalmak için çaba sarfederken aşağıdaki etkenlerin bu çabanızı zora soktuğunu da unutmayın.

  Hamile Kalmayı Zorlaştıran Faktörler

  Yumurtlama döneminde ilişkiye girmemek.
  Düzensiz ilişkiye girmek. Eğer 2-3 günde bir ilişkiye girilmiyor ise gebelik zorlaşır.
  D vitamini eksikliği özellikle kadınlarda gebeliği zora sokar.
  Aşırı kilolu olmak yani obezite hamile kalmayı zorlaştırır.
  Aşırı zayıf olmak da gebeliği zorlaştırır.
  Stres gebeliği zorlaştırır.
  Sigara kullanmak hamileliği negatif yönte etkileyen önemli bir faktördür.
  Emzirme döneminde hamile kalmak zorlaşır.
  Hazır ve fast-food besinlerin tüketilmesi hormon dengesini bozar ve gebeliği zora sokar.
  Antidepresan ve sakinleştirici gibi ilaçlar gebe kalmayı zorlaştırır.
  Kırmızı kan hücrelerinin yapımında kullanılan folik asit yetersiz ise gebelik zorlaşır. Bunun için ayçekirdeği, ıspanak, yumurta gibi besinler tüketilmelidir.
  Troid bezlerindeki dengesizlik.
  Fazla kafein tüketimi gebeliği zorlaştırır.
  40 yaşında sonra doğurganlık azaldığı için gebelik zorlaşır.

  Mahira Berdiyeva
  22 Nisan 2017 - 00:05

  Selam ben 1sene 4aylik evliyim evlendikden sonra 9ayda hamile kaldim ama bebegim 3aylikken duştu ondan sonra hamile kalamiyorum ne yapmaliyim bide adetim 3gune geçikti by ciddi bi şeymi ne olur anlatin Allah rizasi için.

  mahira
  21 Nisan 2017 - 23:55

  Selam ben 1sene 4aylik evliyim evlendikden sonra 9aydan sonra hamile kaldim ama çocugum duştu duştukden sonrada hamile kalamiyorum bide adetim geçikmeye başladi gelmesi gununden 3gun geçdikden sonra geliyo bu ciddi bi şeymi lutfen cevap yazin

  admin
  08 Mart 2017 - 11:57

  Hamile kalmış olmanıza çok sevindik. Biz teşekkür ederiz. Darısı gebe kalmak isteyen diğer hanımların başına.

  Serap
  05 Mart 2017 - 14:05

  Biz yumurtlama tarihini hesaplayarak ilişkiye girdik ve hamilelik oldu. Teşekkürler.

  admin
  19 Aralık 2016 - 09:07

  Vajina içerisine boşalma olmadıysa hamile kalması imkansızdır. Baş dönmesi ve mide bulantısı gibi belirtiler ise psikolojik olabilir. Dediğim gibi kesin emin olmak için bir kaç test daha alıp yapsın yada kan testi yaptırsın.

  zenube
  18 Aralık 2016 - 02:50

  Meraba ben bebek istiyorum eşimle daha yeni başladık bu 2 gündür baslamis iz adetimde düzenli bir sekilde geliyor sizce ben ne zaman hamile kalırım.

  Faruk
  17 Aralık 2016 - 23:53

  Ve ayrıca boşalma oldu fakat vajinaya direkt temas dahi etmedi. Hatta uğramadı dahi diyebiliriz. Göbeğine yakın bir bölge de gerçekleşti.

  Faruk
  17 Aralık 2016 - 23:51

  Pekâlâ… Peki ya baş dönmelerine mide bulantılarına ve kasılmalara ne yapacağız ve ne diyeceğiz? Gebelik belirtileri gibi…

  admin
  17 Aralık 2016 - 21:21

  Merhaba,

  Adet bitiminden 2 gün sonra ilişkiye girildiği zaman gebelik olması çok zor ihtimaldir. Çünkü gebelik oluşması için bayanın yumurtlama zamanında ilişki olmalıdır. Kız arkadaşınızın yumurtlama zamanı ise tahminen ayın 10-15’i arasındadır. Ayrıca gebelik oluşması için erkeğin spermlerinin kadının rahmine ulaşması gerekir. Eğer ilişki sırasında boşalma olmadıysa gebelik yine oluşmaz. Eczanede satılan testler her zaman doğru sonuç vermez. Bir iki test alıp tekrar test yapsın yada kan testi yaparak kesin gebelik olup olmadığını öğrenin.

  admin
  17 Aralık 2016 - 21:21

  Merhaba,

  Adet bitiminden 2 gün sonra ilişkiye girildiği zaman gebelik olması çok zor ihtimaldir. Çünkü gebelik oluşması için bayanın yumurtlama zamanında ilişki olmalıdır. Kız arkadaşınızın yumurtlama zamanı ise tahminen ayın 10-15’i arasındadır. Ayrıca gebelik oluşması için erkeğin spermlerinin kadının rahmine ulaşması gerekir. Eğer ilişki sırasında boşalma olmadıysa gebelik yine oluşmaz. Eczanede satılan testler her zaman doğru sonuç vermez. Bir iki test alıp tekrar test yapsın yada kan testi yaparak kesin gebelik olup olmadığını öğrenin.

  Faruk
  17 Aralık 2016 - 00:18

  Umuyorum yardımınız dokunacaktır..

  Faruk
  17 Aralık 2016 - 00:01

  Bahsettiğim mevzu ise bizi endişelendiriyor. Yardımınızı esirgemeyeceğinizi biliyorum.

  Faruk
  16 Aralık 2016 - 23:54

  Hocam yardımınızı bekliyorum..

  Faruk
  16 Aralık 2016 - 23:51

  Hocam selam. Kız arkadaşım ile sürtünme ile ilişkiye girdik fakat bakire idi(06.11.16) Zarı da biraz zorladım hafif girdi. Hastalığı ise 4’ünde bitmişti. Ve şu an da (16.06.16) tarihinde eczaneden aldığı test ile pozitif çıktığını söyledi. Lakin mide bulantıları baş dönmeleri ise (12.06.16)da başladığını da belirtti. Sizce ne yapalım?

  admin
  15 Aralık 2016 - 08:41

  Merhaba.Gebelikten korunmak için en garanti yöntem eşinizin yaptığı gibi geri çekilme yöntemidir. Bu yüzden hamile kalma riskiniz çok düşüktür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir