Anneme Onu Çok Sevdiğimi Nasıl Anlatabilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Anneme onu çok sevdiğimi nasıl anlatabilirim? [/box]

Cevap:

Yeryüzünde sevgiyi en çok hak eden varlıklar herhalde annelerdir. Bizi karnında taşıyan ve büyütüp kendi ayaklarımız üzerinde durmamızı sağlayan, türlü türlü dertlerimiz karşısında sabreden mucize varlıklar olan annelerimizin hakkını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Bu yüzdendir ki Allah’da Kuran’da kendisinden sonra anne babaya itaati farz kılmıştır. Anne babaya nasıl davranacağımızı ve onların hakkını nasıl ödeyebileceğimizi en güzel şekilde Allah bizlere Kuran’ı Kerim’de anlatmıştır;

“Rabbin, kendinden başkasına kulluk etmeyin, ana ve babaya iyi muamele edin, diye hükmetti. Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlığa ererlerse, onlara “öff” (bile) deme. Onları azarlama. Onlara güzel (ve tatlı) söz söyle. Onlara acıyarak tevazu kanadını (yerlere kadar) indir ve: Ya Rab, onlar beni çocukken nasıl terbiye ettilerse, Sen de kendilerini (öylece) esirge, de.” (İsra Suresi, 23,24)

Başka bir Ayet-i Kerimede ise: “Biz insana anne ve babasını (onlara iyilikle davranmayı) tavsiye ettik. Annesi onu, zorluk üstüne zorlukla (karnında) taşımıştır. Onun (sütten) ayrılması, iki yıl içindedir. Hem Bana, hem anne ve babana şükret, dönüş yalnız Banadır.” (Lokman Suresi, 14)

Ayrıca bakınız: Annemizi ve Babamızı Nasıl Mutlu Ederiz?

anneler günü, sevgi, anne

Ayetlerde görüleceği üzere anne ve babamıza iyilik etmemiz, onlara güzel ve tatlı sözler söylememiz emrediliyor. Bizim de anne ve babamıza sevgimizi göstermenin en güzel yolu onlara en güzel sözleri söylemek ve onları sevindirecek iyiliklerde bulunmaktır.

Anne ve babamıza sevgimizi göstermenin en güzel yolu onlara “seni seviyorum” demektir. Bunun yanında onları sevidirecek çiçek yada küçük hediyeler de verilebilir. Şunu unutmayın ki anne ve babanıza vereceğiniz hediyenin büyüklüğünün yada küçüklüğünün hiçbir önemi yoktur. Onu düşündüğünü ve onu sevdiğinizi belli etmenin bir göstergesi olarak onlara küçük bir taş bile hediye etmeniz onları çok mutlu edecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    sude elif aktay
    11 Mart 2015 - 15:09

    annenizi mutlu edebilmek için küçük iseniz annenize kendinizin yaptığı bir şiir yada bir sevginizi anlatan bir not büyük iseniz annenize bir slayt hazırlayabilirsiniz birlikte olduğunuz fotorafları ve bir şarkı hazırlayarak annelerinizi mutlu edebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir