Güneş İle Nasıl Gön Bulunur? (Resimli)

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

Güneşle nasıl yön bulunur?

Cevap:

Güneş İle Yön Tayin Etme

Güneş ile yön bulmayı bir kaç farklı şekilde yapmak mümkündür.Sizler 3 farklı şekilde güneş ile nasıl yönünüzü tayin edebileceğinizi aşağıda açıkladık.

1.Yöntem:

Parlak güneşli bir günde bir sopa ve gölgesi yardımı ile yön tayini yapılabilir.Sopanın gölgesi işaretlenir.Bir süre sonra yer değiştiren gölge ucu tekrar işaretlenir.Bu iki işareti birleştiren çizgiye dik doğru S – N eksenidir.Birinci işareti sola ve ikinci işareti sağınıza aldığınızda yüzünüz kuzeye bakmaktadır.

Ayrıca bakınız: Yön Bulma Yöntemleri

2.Yöntem:

Ayarı doğru bir saatle işe başlanır. Önce saatimizin akrebinin güneşe doğru tutarız. 12 sayısı ile akrebin oluşturduğu açının açı ortası bize güneyi bildiriri. Bu kural kuzey yarımküre için geçerlidir.

3.Yöntem:

 

 

Güneş ile yön bulmanın başka bir çok yöntemi vardır. Bunlardan en basit olanı güneşin doğudan doğup batıdan battığıdır. Yine yere dik olarak çakılan bir sopanın saat 12:00’deki gölgesi, dünyamızın kuzey yarımküresinde sopanın tam dibine düşmez, biraz kayar. İşte sopanın dibinden biraz dışarıya olan bu gölgenin bulunduğu yön bize kuzeyi verir Güney yarımkürede ise bunun tam tersi olur. Saat 12:00’de ekvator da dikilen bir sopanın gölgesi olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    aysel
    30 Aralık 2012 - 17:21

    çok güzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir